Yalnız Değildim

Tarihler: 17 Şubat 2011 Perşembe ~ 27 Şubat 2011 Pazar

Yer: İstanbul Modern

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No:4, Karaköy, İstanbul Karaköy İstanbul

Telefon: 0212 334 73 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 17, 2011 ~ Şub 27, 2011

İstanbul Modern Sinema, Kanada sinemasından kimlik odaklı filmler sunuyor: “Yalnız Değildim”

Gösterim Tarihleri: 17-19-20-24-26-27 Şubat

İstanbul Modern Sinema, 17-27 Şubat tarihleri arasında Kanada Büyükelçiliği işbirliğiyle Kanada sinemasının son yıllarından kimlik odaklı filmleri “Yalnız Değildim” başlıklı bir programla sunuyor. Modern hayatın tanımladığı kimlik biçimleri, arayışları ve sancıları üzerine kurulu bu programda Woody Harrelson’ın oynadığı Muhafız’dan, katıldığı her festivalden ödülle dönen Annemi Öldürdüm’e uzanan altı film yer alıyor.

Kanadalı yönetmen Xavier Dolan’ın 20 yaşında gerçekleştirdiği ve otobiyografik ögeler taşıyan, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu da üstlendiği Annemi Öldürdüm, hem açık sözlü anlatımı hem de sinematografik ustalığıyla, Cannes Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından büyük yankı uyandırmış ve dünya festivallerinden sayısız ödül kazanmıştı. Hint sinemasının tanınmış muhalif yönetmeni Deepa Mehta’nın sınıf, ırk ve cinsiyet ayrımının ötesinde törelerin ağırlığı, aile içi şiddet gibi temaları irdelediği, renkli ve fantastik öğelerle bezeli Yeryüzü Cenneti’nin başrol oyuncusu Preity Zinta, 2008 Chicago Film Festivali`nde “En İyi Kadın Oyuncu” seçilmişti.

Kanada sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Denys Arcand’ın Karanlığın Gölgesinde filmi keskin toplum eleştirisiyle, pop star olma hayalleri kuran ve zamanla gerçekle bağlarını koparan Jean-Marc’ın hikâyesini keyifli bir kara komediye dönüştürüyor. Yönetmen Peter Stebbings, duruşu ve konusuyla Taksi Şoförü’ne yakın duran Muhafız’da Woody Harrelson’ın canlandırdığı sıradan bir adamken kostüm giyerek kendini halkını korumaya adayan süper kahraman sanan Arthur Poppington’ın öyküsünü içten bir dramla aktarıyor.

Yönetmen Sarah Polley’nin Toronto ve Sundance film festivallerinde gösterilen, 2008 yılında En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar’a aday olan, Julie Christie’nin bu filmdeki rolüyle 65.Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı Ondan Uzakta, Alzheimer olan 44 yıllık evli Fiona’nın kocasıyla birlikte bu hastalıkla mücadelesini yansıtıyor. Yönetmen François Delisle, ilk filmi İki Kere Kadın ile kocasından şiddet gören bir kadının oğluyla birlikte yeni bir hayat kurma savaşını iz bırakan bir dramla sunuyor.

Karanlığın Gölgesinde / The Age of Ignorance, 2007
Yönetmen: Denys Arcand, 104’, Renkli Kanada sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Denys Arcand, pop star olma hayalleri kuran ve zamanla gerçekle bağlarını tümden koparan Jean-Marc’ın gerçeklikle fantezi arasında gidip gelen hikâyesini anlatıyor. Gerçekte başarısız bir baba ve koca olan, gizlice sigara içen bu sıradan memur, fantezilerinde parlak zırhlı şövalye, kadınları parmağında oynatan başarılı bir sahne yıldızı ve yazardır. Karanlığın Gölgesinde, dozu yerinde politik mesajları, keskin toplum eleştirisiyle keyifli bir kara komedi.

Muhafız / Defendor, 2009
Yönetmen: Peter Stebbings, 95’, Renkli Sıradan bir adamken üstüne kostüm giyerek kendini halkını korumaya adayan süper kahraman sanan Arthur Poppington’ın (Woody Harrelson) öyküsü. Tek isteği dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek olan Defendor, karşısına çıkan genç bir fahişeye yardım eder, ancak gerçek tehlike karşısında çok da şansı olmayacaktır; başı gerçekten belaya girince mahkemeye çıkmak ve psikoloğa hesap vermek zorunda kalır. İlk bakışta ufak bütçeli bir süperkahraman filmi ya da komedi gibi dursa da aslında duruşu ve konusuyla daha çok Taksi Şoförü’ne (Taxi Driver) yakın duran Muhafız, başta Harrelson olmak üzere tüm karakterlerin ekranı sahiplendiği içten ve derin bir dram.

İki Kere Kadın / Twice A Woman, 2010
Yönetmen: François Delisle, 94’, Renkli İz bırakıcı bir feminist dram! Kocasından yediği son dayakla ciddi bir tehlike atlatan Catherine, oğlunu yanına alarak evden kaçmaya, yeni bir hayat kurmaya karar verir. Yeni kimliğiyle Quebec’in tutucu mahallelerinden kuzeydeki ormanlık bölgeye kadar çeşitli yerlerde barınmaya çalışır. Korkudan güvene, güvenden umuda doğru uzanan yolculuğunda Catherine, yeni adıyla Sophie’nin kim olduğunu, ne istediğini yeniden tanımlaması gerekecektir. Delisle, bu ilk filmiyle eleştirmenlerden tam not aldı.

Ondan Uzakta / Away From Her, 2006
Yönetmen: Sarah Polley, 110’, Renkli Fiona kocasıyla 44 yıldır evlidir. Ormandaki evlerinde emekli hayatı yaşayan çiftin yaşamı Fiona’nın Alzheimer’a yakalanmasıyla sarsılır. İkisinin bu hastalıkla baş etme mücadelesini anlatan titizlikle işlenmiş dram, hassas bir konuyu hakkıyla taşıyan oyunculuklarla daha da güçleniyor. Melankoliyle mizahın buluştuğu bu öykü yüreğinize dokunacak!

Yeryüzü Cenneti / Heaven On Earth, 2008
Yönetmen: Deepa Mehta, 106’, Renkli Neşeli ve duyarlı bir kadın olan Chand görücü usulü evlenerek Hindistan’dan, yabancı ve heyecan verici olan bir ülkeye, Kanada’ya taşınır. Ancak, kendisi de göçmen olan ve sosyal yükümlüklerin altında ezilen kocasından ve ailesinden fiziksel ve duygusal şiddet görür. Ayak uyduramadığı dünyanın ortasında şıkışıp kalan Chand hayal dünyasına sığınmayı seçer. Hint sinemasının tanınmış muhalif yönetmeni Mehta, bu filminde sınıf, ırk ve cinsiyet ayrımının ötesinde törelerin ağırlığı, aile içi şiddet gibi temaları irdeliyor. Renkli ve fantastik öğelerle süslü filmin başrol oyuncusu Preity Zinta, 2008 Chicago Film Festivali`nde “En İyi Kadın Oyuncu” seçilmişti.

Annemi Öldürdüm / J`ai tué ma mère
2010 Yönetmen: Xavier Dolan, 95’, Renkli Lise öğrencisi Hubert’in annesiyle çetrefilli bir ilişkisi vardır. Bir yandan sürekli kavga ettiği annesine dair her şeyden nefret eder ve onu küçümserken, diğer yandan onu sever ve samimi bir karşılık bulmayı bekler. Bu aşk/nefret ilişkisinin kafa karışıklığıyla Hubert ergenliğin gizemlerine sürüklenir. Kanadalı yönetmen Dolan, henüz 20 yaşında gerçekleştirdiği ve otobiyografik ögeler taşıyan bu ilk filminin yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu da kendisi üstleniyor. Hem açık sözlü anlatımı hem de sinematografik ustalığıyla Annemi Öldürdüm, Cannes Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından büyük yankı uyandırmış ve dünya festivallerinden sayısız ödül kazanmıştı.

Yalnız Değildim

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT