Fotoğraflarla İstanbul’un ve Orhan Pamuk’un Geçmişine Yolculuk

Fotoğraflarla İstanbul’un ve Orhan Pamuk’un Geçmişine Yolculuk

Hiç görmediğiniz bir İstanbul! Orhan Pamuk’un arşivlerden seçtiği eski fotoğraf ve resimlerle...

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kasım 5, 2015

İstanbul’un eski fotoğrafçılarından eski gazete koleksiyonlarına, Yapı Kredi Yayınları’ndan ek 230 fotoğraf ve resimle çıkan Orhan Pamuk’un “Resimli İstanbul – Hatıralar ve Şehir” kitabında bambaşka bir İstanbul var.

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yenilenmiş Resimli İstanbul – Hatıralar ve Şehir kitabında 2003 Aralık’ta yapılan ilk baskısında anlattığı konuları, duyguları kitaba yeni eklenen 230 fotoğraf ve resimle işliyor, büyütüyor ve yeni bir anlamla ortaya çıkarıyor. Elinizdeki, artık metne değil resme dayanan, açıp her köşesinden bakılıp okunacak bir kitap.

Ara Güler’den Cartier-Bresson’a, İstanbul’un eski fotoğrafçılarından eski gazete koleksiyonlarına, bu kitapta çoğumuzun hiç görmediği 430 fotoğraf ve resimle bambaşka bir İstanbul var.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Resimli İstanbul – Hatıralar ve Şehir kitabının yenilenmiş baskısı için “Fotoğraf Toplamak” adlı bir bölüm de yazan Orhan Pamuk yazısında duygularını şöyle dile getiriyor: “Bu fotoğraf ve resimlerden okura geçecek duygunun, 1950 – 1975 arası İstanbul sokaklarından bana geçen duygulara yakın olacağına saflıkla inanıyorum.”

Kitaptan alıntı:
Şehrin manzaralarına bakmak, sokaklarda yürüyerek, gemiyle gezinerek, İstanbul’un verdiği duyguları görüntülerle birleştirmektir, ama gezinerek şehrin manzaralarını seyretmek bu değildir yalnızca, bir de içinde bulunduğunuz ruh halini şehrin size verdiği görüntülerle birleştirebilmektir. Bunu hünerle ve içtenlikle yapmak, insanın hafızasında şehrin görüntülerini en derin ve içten duygularla, acıyla, kederle, hüzünle ve zaman zaman mutluluk, yaşama sevinci ve iyimserlikle birleştirmektir.

Resimli İstanbul – Hatıralar ve Şehir
230 yeni fotoğrafla Orhan Pamuk
538 Sayfa, 60 TL
Yapı Kredi Yayınları

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT