Akbank 18. Caz Festivali: James Carter Quintet

Tarihler: 17 Ekim 2008 Cuma ~ 17 Ekim 2008 Cuma - Saat: 19:30

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Ücret: Tam: 40 YTL, Öğrenci: 20 YTL

Nereden Alınır: www.biletix.com, Biletix Satış Noktaları, Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, Akbank Sanat Merkezi ve Mekan Gişeleri

Adres: Darülbedayi cad. Harbiye İstanbul Adalar İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00 – 01 - Akbank Sanat (http://www.akbanksanat.com)

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 17, 2008 ~ Eki 17, 2008
Akbank 18. Caz Festivali: James Carter Quintet
17 Ekim 2008, Cuma 19:30


James Carter: Saksafon
Curtis Taylor: Trompet
Gerard Gibbs: Piyano
Ralphe Armstrong: Bas
Leonard King: Davul
Wynton Marsalis’ten sonra Detroit’ten New York caz camiasına daha fazla gürültü çıkaracak kişinin James Carter olduğu uzun zaman önce belli oldu. Henüz 23 yaşındayken Japonya’da bir yıl sonra 1993’te ise Amerika’da yayınlanan ‘JC on the Set’le dünya çapında bir saksafonist olduğunu herkese kanıtladı. Kritikler onun hiçbir caz stilinin taklidi olmayan yeteneği hakkında övgüyle bahsetti.
James Carter 11 yaşında bir dahi olarak anılan trompetçi Marcus Belgrave’den ders alarak çalmaya başladı. Marsalis’le 1986 yılında henüz 17 yaşında turneye çıktı ve 1998 yılında New York’un seçkin gruplarından Lester Bowie’nin üyesi oldu. Carter 1993 ve 2000 yılları arasında altında imzası bulunan ve farklı standartlarda 1995 yılındaki elektronik funk kaydı ‘Conversin with the Elders’den, Django Reinhardt’la simultane bir şekilde ortaya çıkan Chasin the Gypsy’ye kadar altı kayıt yaptı. Üç yıl sonra efsane Billie Holiday ile ‘Gardenias for Lady Day’le onurlandı. Carter’ın Live at Baker’s Keyboard Lounge’ı Columbia’dan Warner Bros.’a geçmesiyle 2004 baharında yayınlandı. Bir başka live session ‘Out of Nowhere 2005 yılında bağımsız plak şirketi Half Note’dan yayınlandı.
Carter aktif olarak canlı setlerine Lincoln Jazz Center Orchestra’yla Cyrus Chesnut, Rodney Whitaker, Frank Lowe, Julius Hemphill, pop caz şarkıcısı Madeleine Peyroux, Ronald Shannon Jackson, Tough Young Tenors ve Charles Mingus Big Band’le devam ediyor. Carter bu yıl Universal Jazz’dan Present Tense’i yayınladı.

Şehrin caz hali...
Mississippi nehrinin, yumuşak bir kavisle hilal şeklini aldığı şehirde doğdu caz... Doğduğu şehrin sokaklarında ne varsa caz oldu. Öfke, hüzün, umut, aşk ne varsa, caz müziğinde kendini buldu... Başka ülkelerde, başka başka şehirlere yaptığı yolculuklarda yeni özellikler kazansa da özü değişmedi cazın. Büyüdü, gelişti, zenginleşti ama hiç kopmadı şehirden... Aslını korudu, daima bulunduğu şehrin sokaklarında dolaşan hisleri dile getiren en güçlü ses oldu.

Her şehir, ilham olur caza... Ama söz konusu şehir İstanbul olunca daha yoğun bir etkileşimden söz etmek gerekir. İstanbul... Cazın doğduğu şehirden kilometrelerce uzakta, yine içinden su geçen bir şehir... Suyla romantikleşen, suyla sakinleşen, hırçınlaşan, sertleşen, dalga dalga büyüyen bu şehir başka türlü etkiler cazı... Tanıdık gelir, doğduğu toprakları, içindeki büyük aşkı hatırlatır. Ne iyi ki, karşılıksız değildir bu aşk. Şehrin cazı etkilemesi gibi, caz da etkiler bu şehri. Yeni bir şey söyler, aynı duyguların farklı ifadeleriyle tanıştırır, kendi kendine bırakır, kalabalıklara karıştırır. Cazla dolarsanız, ne olursa olsun artık bir şeyleri farklı görmeniz doğaldır. Pek çok şey önceden gördüğünüz, hissettiğiniz gibi değildir artık. Caz gelir, İstanbul değişir...

Akbank 18. Uluslararası Caz Festivali, işte bu büyük değişimin öncüsü olma hedefiyle, her yıl olduğu gibi bu yıl da, caz müziğinin ustalarını ve yeni sanatçıları şehrin büyülü mekanlarında cazseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Değişimin bir parçası olmanız dileğiyle, caz dolu günler...

Bilet Satış Noktaları:
Biletix 0216 556 98 00
Cemal Reşit Rey Konser Salonu 0212 248 08 63
Babylon Gişesi 0212 292 73 67
Akbank Sanat 0212 252 35 00
İnternet, Telefon ve satış noktalarından yapılan bilet satışlarında bilet ücretine Biletix hizmet bedeli eklenecektir.
Ana gişeden yapılan satışlardan hizmet bedeli alınmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT