Akbank 18. Caz Festivali: Rhoda Scott

Tarihler: 10 Ekim 2008 Cuma ~ 10 Ekim 2008 Cuma - Saat: 20:30

Yer: Aya İrini Müzesi

Ücret: Tam: 40 YTL, Öğrenci: 20 YTL

Nereden Alınır: www.biletix.com, Biletix Satış Noktaları, Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, Akbank Sanat Merkezi ve Mekan Gişeleri

Adres: Topkapı Sarayı Müzesi Avlusu, Sultanahmet Adalar İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00 – 01 - Akbank Sanat (http://www.akbanksanat.com)

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 10, 2008 ~ Eki 10, 2008
Akbank 18. Caz Festivali: Rhoda Scott
10 Ekim Cuma Saat 20:30

Rhoda Scott: Hammond org
Lucien Dobat: Davul
Bir papazın kızı olarak dünyaya gelen, çocukluğunu New Jersey’de geçiren ve dolayısıyla küçük yaştan itibaren kilise korolarında şarkılar söyleyen, Afrikan Amerikan hard bop ve soul cazın usta organisti Rhoda Scott, eğitmini Manhattan Music School’da klasik piyano üzerine alsa da Hammond Organ’ın en tutkulu enstrümanistlerinden biri oldu. Küçük yaştan itibaren küçük caz gruplarında piyanistlik yaparak bu eğlenceli müziğin içine giren Scott kendi enstrümanı Hammond Organ’ın ruhunu derinlemesine hissederek kendi tarzını yarattı.
Tutkuyla bağlı olduğu enstümanıyla henüz 7 yaşındayken babasının kilisesinde tanışan Rhoda, orgu görür görmez dünyanın en güzel müzik aleti olduğunu düşündüğünü söylüyor. O gün bugündür enstrümanla aralarında güçlü ve büyülü bir bağ kurduğuna inanan sanatçı orgun başına ilk oturduğu günden itibaren pedallarına çıplak ayakla basıyor. Bu nedenle kendisine’ Lady Yalınayak’ ya da ‘Yalınayak Kontes’ olarak seslenilen Rhoda, orgun ayrıntılı kirişlerinde diğer organistlerin tersine sol elini kullanıyor.
İsmi; Fats Waller, Jimmy Smith, Bill Doggett, Lou Bennet, Jimmy McGriff gibi usta caz müzisyenleriyle anılan Rhoda Scott, gospel ve klasik stili bir araya getirerek son derece şahsına münhasır bir üslub yaratıyor.

Şehrin caz hali...
Mississippi nehrinin, yumuşak bir kavisle hilal şeklini aldığı şehirde doğdu caz... Doğduğu şehrin sokaklarında ne varsa caz oldu. Öfke, hüzün, umut, aşk ne varsa, caz müziğinde kendini buldu... Başka ülkelerde, başka başka şehirlere yaptığı yolculuklarda yeni özellikler kazansa da özü değişmedi cazın. Büyüdü, gelişti, zenginleşti ama hiç kopmadı şehirden... Aslını korudu, daima bulunduğu şehrin sokaklarında dolaşan hisleri dile getiren en güçlü ses oldu.

Her şehir, ilham olur caza... Ama söz konusu şehir İstanbul olunca daha yoğun bir etkileşimden söz etmek gerekir. İstanbul... Cazın doğduğu şehirden kilometrelerce uzakta, yine içinden su geçen bir şehir... Suyla romantikleşen, suyla sakinleşen, hırçınlaşan, sertleşen, dalga dalga büyüyen bu şehir başka türlü etkiler cazı... Tanıdık gelir, doğduğu toprakları, içindeki büyük aşkı hatırlatır. Ne iyi ki, karşılıksız değildir bu aşk. Şehrin cazı etkilemesi gibi, caz da etkiler bu şehri. Yeni bir şey söyler, aynı duyguların farklı ifadeleriyle tanıştırır, kendi kendine bırakır, kalabalıklara karıştırır. Cazla dolarsanız, ne olursa olsun artık bir şeyleri farklı görmeniz doğaldır. Pek çok şey önceden gördüğünüz, hissettiğiniz gibi değildir artık. Caz gelir, İstanbul değişir...

Akbank 18. Uluslararası Caz Festivali, işte bu büyük değişimin öncüsü olma hedefiyle, her yıl olduğu gibi bu yıl da, caz müziğinin ustalarını ve yeni sanatçıları şehrin büyülü mekanlarında cazseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Değişimin bir parçası olmanız dileğiyle, caz dolu günler...

Bilet Satış Noktaları:
Biletix 0216 556 98 00
Cemal Reşit Rey Konser Salonu 0212 248 08 63
Babylon Gişesi 0212 292 73 67
Akbank Sanat 0212 252 35 00
İnternet, Telefon ve satış noktalarından yapılan bilet satışlarında bilet ücretine Biletix hizmet bedeli eklenecektir.
Ana gişeden yapılan satışlardan hizmet bedeli alınmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT