Akbank 18. Caz Festivali: Stephan Micus

Tarihler: 09 Ekim 2008 Perşembe ~ 09 Ekim 2008 Perşembe - Saat: 20:30

Yer: Aya İrini Müzesi

Ücret: Tam: 40 YTL, Öğrenci: 20 YTL

Nereden Alınır: www.biletix.com, Biletix Satış Noktaları, Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, Akbank Sanat Merkezi ve Mekan Gişeleri

Adres: Topkapı Sarayı Müzesi Avlusu, Sultanahmet Adalar İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00 – 01 - Akbank Sanat (http://www.akbanksanat.com)

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 9, 2008 ~ Eki 9, 2008
Akbank 18. Caz Festivali: Stephan Micus
9 Ekim 2008, Perşembe 20:30

Stephan Micus: Düdük, Sakhuaci, Bavyera Kanunu, Kalimba, Ney, Japon Flüdü, Vokal, Teyp
Henüz 16 yaşındayken dünyanın farklı köşelerindeki farklı kültürleri tanımak için çıktığı yolculuğu, müziğe olan tutkusuyla daha heyecanlı bir deneyime dönüştüren Stephan Micus, şimdi değişik coğrafyaların yarattığı, içinde her rengi ve ritmi barındıran bir müziğe sahip. Yolculuklarında özellikle Batı dünyasının çok iyi tanımadığı yerel enstümanlarla ilgilenen ve bu enstrümanların yerel ustalarından dersler alan sanatçı, bu deneyimi kendi beyin kıvrımlarından geçirerek evrene ait ezgiler yaratıyor.
Geleneksel enstrümanları geleneksel olmayan bir tarzla kalıplarının dışına çıkaran Micus, çaldığı enstrümanın içselliğini yitirmeden farklılaşmasına izin veriyor. Bu enstrümanlar onun birçok kompozisyonu ve performansında daha önce hiç bir araya gelmedikleri şekilde birleşiyor. Ortaya çıkan şey ise bambaşka bir vizyona sahip kültürlerarası bir müzik oluyor.
Micus, özellikle etnik enstrümanların akustik sadeliğinin peşinde koştuğu şarkılarında kendini bu koronun bir parçası haline getiriyor. ‘Athos’da Antik Yunan’a ait Meryem Ana için bir duayı, ‘Life’da bir antik Japon Koan’ı besteleyen, ‘Desert Poems’de ingilizce iki orjinal şiiri performe eden Micus, Avrupa’da büyük dans oluşumlarına yaptığı müzikle etkileyici bir fon yaratıyor.
30 yıl boyunca Amerika, Avrupa ve Asya’da yüzlerce konser veren Stephan Micus’un, bir müzik seyyahının geleneksel ezgileri kalıplarının dışına çıkaran solo performansına hazır olun.

Şehrin caz hali...
Mississippi nehrinin, yumuşak bir kavisle hilal şeklini aldığı şehirde doğdu caz... Doğduğu şehrin sokaklarında ne varsa caz oldu. Öfke, hüzün, umut, aşk ne varsa, caz müziğinde kendini buldu... Başka ülkelerde, başka başka şehirlere yaptığı yolculuklarda yeni özellikler kazansa da özü değişmedi cazın. Büyüdü, gelişti, zenginleşti ama hiç kopmadı şehirden... Aslını korudu, daima bulunduğu şehrin sokaklarında dolaşan hisleri dile getiren en güçlü ses oldu.

Her şehir, ilham olur caza... Ama söz konusu şehir İstanbul olunca daha yoğun bir etkileşimden söz etmek gerekir. İstanbul... Cazın doğduğu şehirden kilometrelerce uzakta, yine içinden su geçen bir şehir... Suyla romantikleşen, suyla sakinleşen, hırçınlaşan, sertleşen, dalga dalga büyüyen bu şehir başka türlü etkiler cazı... Tanıdık gelir, doğduğu toprakları, içindeki büyük aşkı hatırlatır. Ne iyi ki, karşılıksız değildir bu aşk. Şehrin cazı etkilemesi gibi, caz da etkiler bu şehri. Yeni bir şey söyler, aynı duyguların farklı ifadeleriyle tanıştırır, kendi kendine bırakır, kalabalıklara karıştırır. Cazla dolarsanız, ne olursa olsun artık bir şeyleri farklı görmeniz doğaldır. Pek çok şey önceden gördüğünüz, hissettiğiniz gibi değildir artık. Caz gelir, İstanbul değişir...

Akbank 18. Uluslararası Caz Festivali, işte bu büyük değişimin öncüsü olma hedefiyle, her yıl olduğu gibi bu yıl da, caz müziğinin ustalarını ve yeni sanatçıları şehrin büyülü mekanlarında cazseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Değişimin bir parçası olmanız dileğiyle, caz dolu günler...

Bilet Satış Noktaları:
Biletix 0216 556 98 00
Cemal Reşit Rey Konser Salonu 0212 248 08 63
Babylon Gişesi 0212 292 73 67
Akbank Sanat 0212 252 35 00
İnternet, Telefon ve satış noktalarından yapılan bilet satışlarında bilet ücretine Biletix hizmet bedeli eklenecektir.
Ana gişeden yapılan satışlardan hizmet bedeli alınmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT