Akbank Oda Orkestrası: Çeşit Çeşit Çeşitleme

Tarihler: 24 Mart 2011 Perşembe ~ 24 Mart 2011 Perşembe - Saat: 20:00

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori: 45,00 TL - 2. Kategori: 34,00 TL -3. Kategori: 23,00 TL - 4. Kategori: 17,00 TL

Nereden Alınır: Biletix.com, Biletix Gişeleri, Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, CRR Gişe

Adres: Darülbedayi Cad. Harbiye, Şişli İstanbul Adalar İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 24, 2011 ~ Mar 24, 2011
AKBANK ODA ORKESTRASI MART KONSERLERİ

23 Mart 2011 Çarşamba, Caddebostan Kültür Merkezi, Sohbet: 20.00, Konser: 20.30
24 Mart 2011 Perşembe, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Sohbet: 20.00, Konser: 20.30

“Çeşit Çeşit Çeşitleme”
Şef: Cem Mansur
Solist: Matti Rantanen, akordeon
A. Salinen (1935): P. Hintrik’in Cenaze Müziğinin Çehreleri Barrabas” Çeşitlemeleri (Akordeon ve orkestra)
J. Panula (1930) : Kiika İikka” Çeşitlemeleri
F. Bridge (1879-1941) : Ağıt
B. Britten (1913-1976) : Frank Bridge’in bir teması üzerine Çeşitlemeler

İlk olarak 16. yüzyılın ortalarında yayınlanmış eserlerde karşımıza çıkan çeşitleme tekniği, yüzyıllar boyunca besteciler için cazibesini korumuş. Bir müzik cümlesinin melodi, ritm, armoni, renk veya diğer bileşkenlerinden biri veya birçoğunun dönüştürülmesiyle ortaya çıkan çeşitlilik, bestecinin gerçek yaratıcılığını ortaya koyması için ideal bir çerçeve oluştururken, çağlar ve müzisyenler arasında bir tür iletişimin anahtarı da olabiliyor.

Akbank Oda Orkestrası, Mart ayı konserlerinde çeşitleme tekniğinin çok farklı kullanımlarını ortaya koyuyor. Günümüzün en önemli bestecilerinden Finlandiya’lı Aulis Sallinen’in çeşitleme fikrine iki farklı açıdan bakan eserleri programın ilk yarısını oluşturuyor. Olağanüstü bir güzellik ve hüznü içinde taşıyan bir halk şarkısını temel alan “P. Hintrik’in Cenaze Müziğinin Çehreleri” ancak usta bir bestecinin, bu melodiden yola çıkarak ortaya çıkarabileceği zengin ifade yelpazesini oluşturuyor. Sallinen’in, yurttaşı akordeon virtüözü Matti Rantanen, dünyada ilk seslendirilişini yapmış olduğu “Barrabas” Çeşitlemeleri’nde orkestranın konuğu. Karanlık olduğu kadar renkli ve derin olan bu başyapıtın ardından Rantanen, Finlandiya’lı tüm ünlü orkestra şeflerinin efsanevi hocası Jorma Panula’nın bir halk şarkısın üzerine çeşitlemeleriyle ilk yarının olumlu bir enerjiyle bitmesini sağlıyor.

Programın ikinci yarısı büyük İngiliz besteci Benjamin Britten’in dehasının en üst düzeyine ne kadar genç yaşında eriştiğini gösteriyor. Tüm zamanların en şaşırtıcı harika çocuklarından Britten, hocası Frank Bridge’in bir teması üzerine bestelediği Çeşitlemeler’de, yaylı çalgılar orkestrasının teknik ve ifade sınırlarını sonuna kadar, inanılmaz bir yaratıcılık ve ustalıkla kullanıyor. Bu çeşitlemelerin içinde neler yok ki: klasik çağa göndermeler yapan danslar, çılgın bir vals, duygu yüklü bir romans, en büyük ustalara yaraşır bir füg ve daha niceleri… Orkestra, bu harika çeşitlemelere vesile olan Frank Bridge’i de küçük bir eseriyle hatırlamayı ihmal etmiyor.

www.akbanksanat.com


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT