Anjelika Akbar

Tarihler: 19 Mart 2011 Cumartesi ~ 19 Mart 2011 Cumartesi - Saat: 21:00

Yer: İndigo

Ücret: 45,00 TL

Nereden Alınır: Biletix.com, Biletix Gişeleri, Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, İndigo

Adres: İstiklal Cad. Akarsu Sok. Mısır Ap. No:1-2-4-5 Taksim, Beyoğlu İstanbul Adalar İstanbul

Telefon: 0212 244 85 67

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 19, 2011 ~ Mar 19, 2011

Anjelika Akbar Indigo Sahnesinde...

Saat: 16:00 İmza günü
Saat: 20:00 Söyleşi
Saat: 21:00 Konser

İlk yazarlık deneyimini, okurlara Ocak ayında sunduğu “İçimdeki Türkiyem” adlı kitabıyla yaşayan ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar; bu ay piyasaya çıkacak olan “Likafoni” adlı albümüyle Mart’ta da çok konuşulacak. Akbar; küçüklüğünden beri severek dinlediği 15 klasik eserden oluşan albümüyle, bu kez gençlere hitap ediyor!

Geçtiğimiz aylarda, “İçimdeki Türkiyem” adlı kitabı için düzenlenen imza günleri kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinde okurlarıyla buluşan Anjelika Akbar, hayranlarının karşısına bu kez “Likafoni” adlı albümüyle çıkıyor.

“Lika’nın Sesleri” anlamına gelen “Likafoni”, ismini; Akbar’ın küçükken kendi adını telaffuz edememesi nedeniyle ancak söyleyebildiği “Lika” isminden ve albümde yer alan eserlerin küçük yaşlardan itibaren severek dinlediği besteler olmaları nedeniyle kullanılan, “sesler” anlamındaki “foni”den alıyor. Akbar, seçtiği, kolay dinlenebilir eserlerle özellikle gençlere hitap ederek, klasik müziği sevmeyen ve bilmeyen herkesin albümü sevebileceğine inanıyor. 15 eserden oluşan albümdeki 9 piyano solo eseri Akbar seslendirirken, piyano ve çello düeti olan 6 eserde ise, Anjelika Akbar’a çello sanatçısı Rahşan Apay eşlik ediyor. Kendi bestelerinden oluşan albüm çalışmalarına kısa bir ara veren Akbar, “Likafoni” albümünde piyanist kimliğini ön plana çıkarıyor.

Akbar, albümüyle birlikte, albüm için çekilen ve sadece internet ortamında yayınlanan eğlenceli kliple de dikkat çekiyor. İstanbul Culinary Institute ve Balat’ta bulunan eski bir piyano atölyesinde, Akbar’ın deyimiyle “yemeğin ve müziğin mutfağı” olan iki yerde çekilen klip, “Bedenin Gıdası” ve “Ruhun Gıdası”nı bir araya getiriyor. Gerçek hayatta yemek yapmayı çok seven Akbar; senaryosunu kendi yazdığı klibinde, bir yandan pasta yaparken diğer yandan da dünyanın en popüler eserleri arasında yer alan Astor Piazzolla’nın “Libertango” adlı eserini seslendiriyor.

İzleyenlere, yapılan pastanın detaylı tarifini gösterecek şekilde kurgulanan klibin çekimleri, yönetmen Turgut Ünal gözleminde Akbar’ın oğlu Yürek Akbar ile Yürek’in sınıf arkadaşı Kubilay Göze tarafından gerçekleştirildi. Kırılan yumurtalardan piyano tuşlarına, çikolatalı süslemeden çello yayına, çelloya giydirilen mutfak önlüğüne kadar çeşitli detaylarla göze ve kulağa hitap eden klipte Akbar’a, oğlu Yürek kısa bir süreliğine eşlik ediyor.

Anjelika Akbar Besteci ve piyanist
400’den fazla bestesi bulunan Anjelika Akbar Kazakistan’da, müzisyen ve filozof bir baba ile müzisyen bir anneye sahip olarak dünyaya geldi. 2,5 yaşında nota biliyor ve piyano çalabiliyordu. 4 yaşındayken Mutlak Kulak yeteneği fark edilen Anjelika Akbar, Moskova Çaykovsky Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinin dikkatini çekti ve konservatuar bünyesindeki harika çocukların okuduğu okula kabul edildi. Eğitimine okulun Taşkent şubesinde devam etti. (Üstün yetenekli öğrenciler için 11 yıl eğitim veren Uspensky Devlet Müzik Okulu). Okul öğrencilerinden dünyaca ünlü Alexei Sultanav ve Stanislav Yudenich gibi, Anjelika Akbar da en iyi öğrenciler arasında yerini aldı.

11 yıl süren piyano ve bestecilik eğitimini tamamladıktan sonra, 5 yıllık eğitim göreceği Taşkent Devlet Konservatuarı’na başladı. Prof. Berlin ve Prof. Yanof-Yanovsky ile beste ve orkestrasyon; Prof. Pluşenko ile piyano ve ünlü organist Doç. Levina ile de Org çalışmaları yaparak eğitimini tamamladı. Rusya Besteciler Kurulu, Anjelika Akbar’ı ‘’En İyi Genç Besteci’’ olarak seçti. Bestecilik ve Orkestra Şefliği yüksek lisansını UNESCO üyesi olarak geldiği ve sonrasında da yerleştiği Türkiye’de, Hacettepe Devlet Konservatuar’ında Doç. Turgay Erdener’in sınıfında tez konusu seçtiği Rus besteci A. Skriabin’in ’’ Seçme Piyano Eserlerinin Armonik, Melodik,Ritmik,Biçimsel ve Felsefik açıdan Analizi’’ ile ve bestelediği “Senfoni No.1” ile tamamlayarak ’’Sanatta Yeterlilik Derecesi’’ (Doktora) almaya hak kazandı. Anjelika Akbar ayrıca Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın ilk kurucu öğretim elemanı oldu.

Anjelika Akbar’ın ilk kitabı, felsefi masallardan oluşan “Başaa” ilk olarak Rusya’da arından Türkiye’de yayınlandı. Türkiye’de geçirdiği 20 yıldaki anıları ve gözlemlerini aktardığı “İçimdeki Türkiyem” adlı kitabı Aralık 2010’da piyasaya çıktı. Anjelika Akbar’ın 15 Klasik besteyi seslendirdiği “Likafoni” albümü 18 Mart ‘da piyasaya çıkacak.

uyarılar:
24 yaş sınırı vardır.
Etkinlik mekanına kamera, fotoğraf makinası, ses cihazı vb. alınmayacaktır.
Organizasyon şirketi uygun görmediği kişileri bilet ücretini iade ederek etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir.


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT