Artemis Quartet Bir Prömiyer: Vasks

Etkinlik Konser Parti Artemis Quartet Bir Prömiyer: Vasks

Tarihler: 17 Haziran 2020 Çarşamba ~ 17 Haziran 2020 Çarşamba 17 Haziran 2020 21:00

Yer: Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi

Ücret: 1. Kategori (Numarasız Oturma Düzeni) - 330.00 TL 2. Kategori (Numarasız Oturma Düzeni) - 275.00 TL 3. Kategori (Numarasız Oturma Düzeni) - 168.00 TL Öğrenci - 67.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 17, 2020 ~ Haz 17, 2020
2-25 Haziran arasındaki 48. İstanbul Müzik Festivali’yle İstanbul’u, yazı ve müziği doya doya yaşayın.

Artemis Quartet


Vineta Sareika: Keman
Suyoen Kim: Keman
Gregor Sigl: Viyola
Harrieth Krijgh: Viyolonsel

Pēteris Vasks *
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 6 (2019)

Ludwig van Beethoven
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 15 La minör, op. 132: III. Molto adagio

Franz Schubert
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 15 Sol Majör, D. 887

Arayla 115’ sürer. 

* İstanbul Müzik Festivali, Essen Philharmonie, Riga Güz Oda Müziği Festivali ve Hoffmann Vakfı başkanı André Hoffmann’ın desteğiyle Wigmore Hall ortak siparişi, Türkiye prömiyeri

2019’da 30. yılını kutlayan Artemis Quartet’in en belirleyici özelliği, kimliğinin bir liderin önderliğine değil, tüm üyelerinin işbirliğine dayanması. Dörtlünün en eski üyesi Gregor Sigl’in ifade ettiği gibi, “Yıllar içinde her bir üye topluluğu besledi ve zenginleştirdi. Hepsi topluluğun içselleştirerek özenle sürdürdüğü kurallara ve bilgi birikimine katkıda bulundu.” Böylece yıllar içinde daha da karmaşık ve esnek hale gelen topluluğun yorumları titizlikle parlatılmış ve kusursuz olmakla birlikte sanki doğaçlamaymışçasına kendiliğinden, taze ve patlamaya hazır.

Dört kıtada önemli orkestralar eşliğinde konserler veren Vineta Sareika 2011 yılından bu yana Kraliyet Flaman Filarmoni Orkestrası’nın başkemancısı olduğu gibi Belçika’daki çeşitli orkestraların da konuk başkemancısı olarak sahneye çıkıyor. Suyoen Kim 2018 yılından bu yana Berlin Konzerthaus Orkestrası’nın başkemancısı; ayrıca çeşitli orkestralar eşliğinde konserler veriyor ve oda müziği yapıyor. Gregor Sigl konuk başkemancı ve müzik direktörü olarak Birmingham Şehri Senfoni Orkestrası, Mahler Oda Orkestrası, Camerata Salzburg ve İsveç Radyo Senfoni Orkestrası gibi topluluklarla çalıştı ve Neville Marriner, Roger Norrington, Vassily Sinaisky, Daniel Harding, Peyer Eötvös, Trevor Pinnock gibi şeflerle işbirliği yaptı. Festival dinleyicilerinin Skride Quartet konserinden hatırlayacakları Harrieth Krijgh ise Londra Filarmoni, Academy of St. Martin in the Fields, Berlin Deutsches Senfoni, Boston Senfoni, Sidney Senfoni dahil, dünyanın belli başlı orkestralarıyla konserler veriyor ve uluslararası festivallere konuk oluyor.

“Artemis Quartet oda müziğini görkemli kılıyor.”  The Enquirer

Artemis Quartet 2019/20 sezonunda Amsterdam Concertgebouw’da iki, Berlin Philharmonie ve Viyana Konzerthaus’ta ise üçer konser vermesinin yanı sıra Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da seçkin konser serilerinde dinleyicilerle buluşuyor. Beethoven’ın 250. doğum yılı nedeniyle 2020’de topluluğun konser programlarında mutlaka bestecinin bir eseri yer alıyor. Beethoven’ın tüm yaylı çalgılar dörtlülerini kaydettiği albüm serisiyle CHOC, Diapason d’Or ve ECHO ödülleri kazanan topluluk için Die Zeit, “Artemis Quartet’in üyeleri hayatı dolu dolu yaşayan insanlar ve Beethoven’da keşfe çıktıkları da hayatın kendisi.” diye yazıyor.

Beethoven’ın hayatının sonlarında bestelediği 15. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, geçirdiği ciddi bir hastalığı atlattığında yazdığı, çağları aşıp gelen bir duaya benzeyen üçüncü bölümünün başlığıyla anılır: Heiliger Dankgesang (Şükran Şarkısı). “Günümüzde insanlar artık inançlara, aşka ve ideallere sahip değil. Ruhani boyut kaybolmuş halde. Benim amacım insanların ruhunu beslemek.” diyen Letonyalı besteci Pēteris Vasks, festivalin ortak siparişi olan yeni eserini işte bu bölüme dayandırıyor. Beethoven gibi Vasks da insan ve doğa arasındaki etkileşim ile bir yanda hayatın güzelliğini diğer yanda dünyanın ekolojik ve ahlaki çöküşünü ele aldığı eserlerinde daha iyi bir dünyaya dair umudunu hiç kaybetmiyor. Bu konseri tamamlayan eser ise Schubert’in Beethoven’ınki ile aynı yıllarda bestelediği yaylı çalgılar dörtlüsü.

Türkiye’deki Ermeni Katoliklerin en büyük ve en görkemli kilisesi Surp Hovhan Vosgeperan’da sizleri Beethoven’dan Vasks’a uzanan müzikal olduğu kadar ruhani bir yolculuk bekliyor.

* Mekânda yiyecek içecek satışı yoktur.

- Öğrenciler için sınırlı sayıda indirimli bilet yalnızca İKSV’den satışa sunulacak,  biletler öğrenci kimliği gösterilerek alınabilecektir. Genel satışın ilk gününde her öğrenci, etkinlik başına yalnızca bir bilet satın alabilir. Arkadaşları için de indirimli bilet almak isteyen öğrenciler, yalnızca bir arkadaşları için, arkadaşlarının öğrenci kimliğini göstermek koşuluyla işlem yapabilir.- Her ayrı gösterim için Siyah, Beyaz, Kırmızı ve Turuncu Lale Kart üyeleri iki (2) adet, Sarı Lale Kart üyelerimiz bir (1) adet bilet için indirim alabilirler.- Konserlere, aksi belirtilmediği sürece, 7 yaşından küçük çocukların getirilmemesi rica olunur. 7 yaş ve üzeri çocuklar için bilet alınması gerekmektedir.- İzleyicilerimizin konserlere vaktinde yetişmek üzere titizlik göstermelerini önemle rica ederiz. Geç kalan izleyicilerimizin girişleri ara ve/veya alkış arasında sağlanacaktır. Ara olmayan konserlerde geç gelen izleyiciler salona alınmayacaktır. Bilet iadesi yapılmayacaktır.- Elde olmayan nedenlerden ötürü programda değişiklik yapılabilir. - Programda değişiklik yapılmadığı sürece bilet iadesi yapılmaz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT