Baki Duyarlar "Jazzark" Project

Baki Duyarlar "Jazzark" Project

Tarihler: 15 Nisan 2019 Pazartesi ~ 15 Nisan 2019 Pazartesi 21:30 - 00:30

Yer: Nardis Jazz Club

Ücret: Giriş: 50 TL, Öğrenci: 35 TL

Nereden Alınır: Nardis Jazz Club Gişe

Adres: Kuledibi Sok. No:14 Galata Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 244 63 27

Web: http://www.nardisjazz.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 15, 2019 ~ Nis 15, 2019

“JazzArk Project”, piyanist besteci Baki Duyarlar’ın aileden kalan sandığından çıkardığı eski Türk usullerini ve makamlarını, caz müziğin modern tınılarıyla buluşturduğu son projesidir. Nadiren görülen bir trio formatı olan piyano, beş telli kontrbas ve Türk vurmalı enstrümanları, müziğin farklı renklerini buluşturan bu projede bir araya gelmiştir. Geleneksel Türk müziğinin heyecan ve coşku uyandıran aksak ritimlerini vurmalı çalgılarda Mehmet Akatay, Kuzey Avrupa’nın sakinliğini ve genişlik duygusunu kontrbasta Kristian Lind, Akdeniz’in sıcaklığını ve huzurunu piyanoda Baki Duyarlar vermektedir. Duyarlar, eski medeniyetler tarafından saklanan bu müziğin, korumaya alındığı tekneden çıkarılması gerektiğini düşünerek alışılmışın dışında bir projeye imza atmaktadır.

*** 1967’de nesilden nesle birbirinden öte müzisyen kimliklerine sahip Duyarlar ailesinin bir üyesi olarak İstanbul’da doğan müzisyen, henüz 11 yaşındayken Belediye Konservatuarında profesyonel müzik eğitimine başladı, 9 yıl süren ve bu dönem sonrası 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümüne kabul edilerek, Adnan Saygun, İlhan Usmanbaş ve Cengiz Tanç gibi önemli usta eğitmenlerin öğrencisi oldu. Ancak radikal bir düşünceyle 1988’de eğitimini Hollanda’da sürdürme kararı alan müzisyen, Rotterdam Devlet Konservatuarı caz bölümüne kabul edilerek yurtdışına yerleşti. Kenny Werner, Monty Alexander, Eddie Gomez, Mike Manieri, Bob Brookmeyer gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. Henüz 24 yaşında ”Doçent’ ‘ünvanı alarak Amsterdam, Rotterdam ve La Hey müzik okullarında öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. 1993’de Tillburg Devlet Konservatuarı Caz Piyano bölümünden mezun oldu. Ünlü tenor saksafoncu Stanislav Mitrovic ile kurdukları ”OnQ” adlı grubu ile bir çok caz festivalinde yer aldı. Farklı ülkelerden müzisyenlerin biraraya gelerek oluşturduğu OnQ Band, Avrupa’nın önde gelen caz ve funk gruplarından biri olarak haklı bir üne kavuştu. Elektronik alt yapılı baladlar, virtüözlüğün sınırlarını zorlayan hızlı tempolu parçalar, müzisyenlerin, müzikteki boş alanları yaratıcılıklarıyla doldurabilecekleri daha durağan ve sade besteler ve Türk müziğine has aksak ritimlerde bestelenmiş eserlerden oluşan müziğini sunan grup, dinleyicilerini genişletti. Halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak öğrenci yetiştiriyor, konserler veriyor.

Baki Duyarlar (p),
Kristian Lind (b),
Mehmet Akatay (perc.).

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT