BİFO - Fazıl Say Festivali

Tarihler: 23 Aralık 2010 Perşembe ~ 25 Aralık 2010 Cumartesi - Saat: 20:00

Yer: Lütfi Kırdar UKSS

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: (0216) 556 98 00 Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com.

Adres: Darülbedai Cad. No: 1, Harbiye İstanbul Harbiye İstanbul

Telefon: 0212 373 11 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 23, 2010 ~ Ara 25, 2010
BİFO & FAZIL SAY FESTİVALİ BAŞLIYOR

Fazıl Say’ın dünyada ses getiren üç eserinin Türkiye prömiyeri BİFO & Fazıl Say Festivali’nde gerçekleşecek. 23, 24 ve 25 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek üç konserde, Fazıl Say’ın ‘’Nirvana Yanıyor’’ eserinin İstanbul prömiyeri, “Likya Prensesi” ve ‘’İstanbul Senfonisi’’ eserlerinin de Türkiye prömiyeri gerçekleşecek.

Borusan Kültür Sanat tarafından Türkiye`de ilk kez gerçekleştirilen BİFO & Fazıl Say Festivali’nde 3 gün boyunca Fazıl Say’ın 3 farklı eseri klasik müzik severlerle buluşacak. Festivalin ilk konseri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde 23 Aralık’ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı`nda gerçekleşecek. 24 Aralık’taki ikinci konsere Borusan Müzik Evi ev sahipliği yaparken, Fazıl Say’a sahnede Borusan Quartet eşlik edecek. 25 Aralık’ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı`ndaki festivalin son konserinde ise yine Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sahnede olacak.

23 Aralık 2010 Perşembe, ‘’Nirvana Yanıyor’’ İstanbul Prömiyeri

BİFO`nun Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzel`in yöneteceği konsere Fazıl Say ve kemancı Patricia Kopachinskaja solist olarak katılacak. Konserde, Say`ın dünya prömiyerini BİFO ile birlikte Salzburg Festivali`nin açılış etkinlikleri kapsamında yaptığı “Nirvana Yanıyor” eserinin İstanbul prömiyeri gerçekleşecek.

24 Aralık 2010 Cuma, “Likya Prensesi” Türkiye prömiyeri

Say`ın “Likya Prensesi” adlı eserinin Türkiye’de ilk defa seslendirileceği konserde yine Say’ın Say`ın “Boşanma” adlı dörtlüsü ile Erkin`in piyano beşlisini Borusan Quartet Fazıl Say ile birlikte sahneye taşıyacak. Say`ın ilk kez 2009`da Tokyo`da seslendirdiği ”Likya Prensesi” adlı eseri 3000–4000 yıl öncesine hayali bir yolculuk yapıyor. Anadolu`nun güneyinde yaşamış olan büyük Likya medeniyeti döneminde yaşamış bir prensesin dramı ve aşkları anlatılıyor.

25 Aralık 2010 Cumartesi, ‘’İstanbul Senfonisi’` Türkiye prömiyeri

BİFO’nun Fazıl Say’a eşlik edeceği son konseri Gürer Aykal yönetecek. Fazıl Say, konserin ilk bölümünde Gershwin`in “Rhapsody in Blue” adlı eserini seslendirecek. İkinci bölümde ise besteci olarak yer alacak olan Say’ın ‘’İstanbul Senfonisi’` eseri Türkiye’de ilk defa seslendirilecek. “Nirvana Yanıyor”un dünya prömiyerinde BİFO ve Fazıl Say dakikalarca ayakta alkışlanmıştı Fazıl Say’ın ‘’Nirvana Yanıyor’’ adlı bestesi ilk kez bu yıl Temmuz ayında Salzburg Festivali`nin açılış etkinliklerinde BİFO eşliğinde seslendirildiğinde klasik müzik severler salonda dakikalarca ayakta alkışlamıştı. Fazıl Say’ın eseri ve BİFO’ nun performansından uluslararası basında övgü dolu yazılar yer almıştı.

“Nirvana” ve “Yangın” bölümlerinden oluşan piyano konçertosu, “Nirvana” ve “Yangın” bölümlerinden oluşan piyano konçertosu, Nirvana`nın insanın içindeki bir cennet olduğunu, ancak insanın bu cenneti yakıp, cehenneme çevirmesini ele alıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT