BİFO Özel: Borusan Quartet

Tarihler: 31 Ekim 2020 Cumartesi ~ 31 Ekim 2020 Cumartesi 31 Ekim 2020 19:00

Yer: Online Etkinlikler

BİLET AL

Ücret: 1. Kategori - 20.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 31, 2020 ~ Eki 31, 2020
48. İstanbul Müzik Festivali’nin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na odaklandığı üç konserlik özel serinin ilkinde orkestra bünyesinde kurulmuş ve uluslararası başarılara imza atmış Borusan Quartet sahnede.

Konser programını incelemek için tıklayınız.

BORUSAN QUARTET
Esen Kıvrak 1. keman
Özgür Baskın 2. keman
Efdal Altun viyola
Çağ Erçağ viyolonsel

Ludwig van Beethoven
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 5 La Majör, op. 18 No. 5

Astor Piazzolla
Chant et Fugue
Oblivion
Escualo
Jeanne y Paul
Celos
Le Muerte del Angel

Arasız 60’ sürer.

2005 yılında kurulan Borusan Quartet, 2010’da New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda altın madalya kazanarak klasik müzik dünyasının tüm dikkatini üzerine çekti. O günden bu yana Zürih Tonhalle, Viyana Konzerthaus ve Musikverein, Amsterdam Concertgebouw, Paris Filarmoni, Montpellier Le Corum, Münih Elmau Kalesi, Metz L’arsenal, Milan G. Verdi Salonu gibi Avrupa’nın en seçkin salonlarında ve ABD’den Cezayir’e, Tanzanya’dan Japonya’ya uzanan bir coğrafyada konserler verdi; Rheingau, Schleswig-Holstein, Merano, Mozart, Napfilon, Bondsee, West Cork, Europalia gibi önemli festivallere konuk oldu. 2019’da ikinci kez katıldığı West Cork Oda Müziği Festivali’nde yerleşik dörtlü olarak konserler veren topluluk, Ocak 2020’de de Amsterdam Quartet Bienali’nde yerleşik dörtlü olarak yer aldı.

Aleksey Igudesman’ın topluluk için yazdığı Edirne’den Kars’a isimli eseriyle Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün dünya prömiyerini yapan Borusan Quartet, ayrıca Oğuzhan Balcı, Mahir Cetiz, Turgay Erdener, Özkan Manav, Alper Maral, Turgut Pöğün, Meliha Doğuduyal ve Hasan Uçarsu’nun kendileri için yazdığı yapıtların ilk seslendirilişini gerçekleştirerek Türkiye’nin çağdaş müzik repertuvarına da katkıda bulundu. Lila Müzik etiketiyle piyasaya çıkan Saygun, Aykal, Erkin (2013) ve Mozart & Verdi (2016) ile IBA etiketi altında İdil Biret’le kaydettikleri Schumann’ın Piyanolu Beşli’si (2014) beğeni toplarken Onyx etiketiyle yayımlanan Company (2017) BBC Music Magazine tarafından ayın en iyi oda müziği kaydı seçildi.
Borusan Quartet programında ilk olarak Beethoven’ın Aydınlık Dünyası’na bir pencere açıyor. Mozart’ın aynı tondaki K. 464 numaralı dörtlüsünü örnek alan Beethoven’ın 5 numaralı Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Beethovan’ın hocası Haydn’dan da izler taşır. Mozart ve Haydn’ın etkileri yadsınamazsa da Beethoven bu eserde özgün sesini duyurmayı başarır ve daha geç dönem dörtlülerinin stili de kendini gösterir. Klasik dönemden çağdaşa uzanan geniş bir repertuvarı aynı ustalık ve incelikle yorumlayan Borusan Quartet, programın devamında ise dinleyicileri, geleneksel tangoyu caz ve klasik müzik öğeleriyle birleştirerek köklü biçimde değiştirmiş olan Arjantinli besteci Astor Piazzolla’nın dünyasına götürüyor.

ÇEKİM MEKÂNI: BORUSAN MÜZİK EVİ
Fransız bir mimarın eseri olan 1875 tarihli altı katlı bina, İstiklal Caddesi boyunca uzanan tarihi mimarinin özelliklerini yansıtır. 2006’da Gökhan Avcıoğlu ve GAD Mimarlık tarafından restorasyon çalışmalarına başlanan ve 2010’da açılan yeni kültürel merkez de İstanbul’un mimarlık mirasını yaşatmasının yanında şehrin kültürel ve sanatsal rönesansının bir sembolüdür. Mevcut binanın tarihi çeperi korunurken iç kısmında kontrast yaratan çağdaş bir sistemle boş alanlar tanımlanmış ve böylece her türlü etkinliğin düzenlenebileceği kullanışlı mekânlar yaratılmıştır. İstiklal Caddesi ile birleşen giriş katının cephesindeki yekpare cam sayesinde sokakla doğrudan ilişki kuran Borusan Müzik Evi’nin girişindeki Christian Partos’un E.L.O. isimli, alçalıp yükselen ampullerden oluşan eseri ve Leo Villareal’in tasarladığı İsimsiz adlı, V şeklindeki kolonları aydınlatan LED tüpleri, binaya içten ve dıştan sıradışı bir görünüm kazandırır.İlk üç yılında yoğun bir programla yeni müzik, dünya müziği, caz ve disiplinlerarası performanslara odaklanarak kentin giderek hareketlenen sanat yaşamına katkıda bulunan; yanı sıra küratöryel sergilere de ev sahipliği yaparak görsel sanatlarla ilgilenen seyirciyi de çeken Borusan Müzik Evi, son yıllarda özgün projeler sunarak etkinliklerine devam ediyor.

48. İstanbul Müzik Festivali, bu konsere ev sahipliği için Borusan Müzik Evi’ne teşekkürlerini sunar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT