Bir Besteci Bir Yorumcu

Tarihler: 24 Mayıs 2014 Cumartesi ~ 24 Mayıs 2014 Cumartesi 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori - 83.50 TL 2. Kategori - 73.50 TL 3. Kategori - 63.50 TL 4. Kategori - 48.50 TL 5. Kategori - 33.50 TL 6. Kategori - 28.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://http://www.crrks.com

E Posta: info@crrks.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 24, 2014 ~ May 24, 2014

Şirin Pancaroğlu ve Hasan Uçarsu ikilisi, Bir Besteci Bir Yorumcu projesiyle 24 Mayıs'ta CRR Konser Salonu'nda...

Şirin Pancaroğlu ve Hasan Uçarsu, 1999'dan bu yana yakın bir işbirliği içerisinde arp repertuvarına Türkiye'ye özgün bir solukla biçimlenen yeni eserler kazandırdılar. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Tekfen Kültür Sanat Eğitim Vakfı, İpek Yolu Projesi ve Arp Sanatı Derneği'nin siparişleri olarak hayat bulan bu eserler, solodan konçertoya uzanan renkli bir yelpazede yerlerini alıyorlar. Besteci ve icracı arasında bu denli uzun süreli, yoğun ve üretken bir birlikte çalışma ile üretim alışkanlığı Türkiye'de pek rastlanmayan ve örnek teşkil eden özel bir durum olarak dikkat çekiyor. 

Pancaroğlu-Uçarsu işbirliğinin başlangıcı 1999 yılına uzanıyor. Amerika'dan Türkiye'ye o yıl dönen Pancaroğlu, arp literatürüne Türkiye'den eserler kazandırmak konusunda kararlı bir tutumla Uçarsu ile tanışmak ister. Bu tanışma, bestecinin ilk arp bestesi olan Mavi Ay Gri Sarı Gece Duvar başlıklı solo parçayı doğurur. Bunu yaklaşık olarak her üç yılda bir yeni bir eser takip eder: Trio, konçerto, duo... Arada İpek Yolu projesinin beşli siparişi...

Hasan Uçarsu'nun müziğe yaklaşımının tüm izlerini taşıyan arp bestelerinde onun, Türkiye'nin bugününe, yakın ve uzak tarihine, ülkenin sosyolojik olgularına, gündelik yaşamın zorluklarına İstanbul üstünden bakışını gözlemleriz. Doğup büyüdüğü ve tarihsel-kültürel ortamında kimliğini oluşturduğu çok sevdiği İstanbulunu okurken, bu bağlamda bir yandan da geleneksel ile çağdaş arasında kurduğu ince dengeyi duyumsamak mümkün... Uçarsu'nun müziğinde arp güçlü bir karakter olarak ortaya çıkmaktadır. Arp bilinen en eski çalgılarından birisi olarak müziğin zaman tünelinde kendine has bir yere sahip... Besteci, çalgının bu ilkel, arkaik ses ve çalım özelliklerini müziğinde değerlendirip arpı sıklıkla birlikte anıldığı romantik ses evreninin dışında konumluyor ve zaman zaman onu bir nevi bilinmeyen bir vurmalı çalgı olarak ritmsel özellikleriyle de ele alıyor.

Marmara depreminden Balkan mübadelelerine, İstanbul'da yaşayan sokak çocuklarından 17-18.yüzyıl İstanbul'una uzanan Uçarsu, Pancaroğlu'nun önerisi üzerine unutulmuş Osmanlı-Türk arpı çeng'i batılı akrabası ile aynı eserde kullanırken bir diğer eserinde de benzer bir şekilde batı çalgılarının arasına kanunu dahil ediyor. Güçlü bir ritmik yapıya sahip olan bestelerin görsellikleri ve müzik dışı göndermeleri, açılımları da bir o kadar etkileyici ve dinleyiciyle müzik aracılığıyla kurulan iletişimi daha da zenginleştiriyor.

Şirin Pancaroğlu, bugünün müziğine kendine has bakış açısıyla şekillenen bu bestelerden Mavi Ay Sarı Gece Duvar, Davetsiz Misafirler ve de Issız Çocuklar'ı, Ceren Necipoğlu Bir Kitap Gibi (2009), Eski Dünya Yeni Dünya (AK Müzik, 2010), İstanbul'un Ses Telleri (Kalan, 2010) başlıklı albümlerde kaydetti. 

Uluslararası arp repertuvarında da seslendirilen bu yapıtların Türkiye'de farklı zamanlarda yapılan prestijli ilk icralardan sonra ilk kez bu retrospektif konserde birarada ve bütüncül olarak sunulması, Türkiye'de yorumcu-besteci diyalogunun gelişmesini teşvik etmeyi amaçlayan önemli bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Şirin Pancaroğlu'nun arp solistliğini üstlendiği bu konsere, sunuculuğu ile gazeteci ve radyo program yapımcısı Hakan Çelik ve sanatçı Utku Dervent'in fotoğrafları eşlik edecek.

Konser öncesinde saat 19:00'da Fuaye alanında Gazeteci ve Radyo program yapımcısı Hakan Çelik'in yönetiminde Arp Sanatçısı Şirin  Pancaroğlu ve kompozitör Hasan Uçarsu’nun katılacağı bir söyleşi yapılacaktır.

- Konser başladıktan sonra salona izleyici alınmayacaktır.
- 7 yaşından küçük çocuklar etkinliğe alınmamaktadır. 7 yaş ve üzeri bilete tabidir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT