Burhan Öçal - Alexey Botvinov - İstanbul Dünya Müzikleri Festivali

Tarihler: 04 Aralık 2010 Cumartesi ~ 04 Aralık 2010 Cumartesi - Saat: 20:30

Yer: İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu

Ücret: 1. Kategori: 56,50 TL - 2. Kategori: 39,50 TL - 3. Kat. Tam: 28,50 TL, Öğrenci: 23,50 TL

Nereden Alınır: Biletix.com, Biletix Gişeleri, Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu -

Adres: Taşkışla Cad. 31156 Harbiye İstanbul Adalar İstanbul

Telefon: 0212 246 52 28

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 4, 2010 ~ Ara 4, 2010

Bach’ın Muazzam Goldberg Varyasyonları
Biri dünya çapında perküsyon ustası, diğeri zamanımızın olağanüstü piyanisti… Burhan Öçal ve Alexey Botvinov. Üstün yetenekli sanatçı olmalarının ötesinde, ortak bir tutkuları daha var; her ikisi de Bach hayranı. Bu iki büyük sanatçı, Golden Routes İstanbul Dünya Müzikleri Festivali’nde ilk kez bir araya gelecek ve 4 Aralık’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde Bach’ın “muazzam” diye tabir edilen “Goldberg Varyasyonları”nı birlikte yorumlayacaklar.

Alexey Botvinov zaten bir Bach ustası. Onun bu varyasyonlarını dünyanın pek çok yerinde 200 kez çalmış. Müzik eleştirmenleri onu “yüksek ruhun simgesi” olarak tanımlıyor ve sahnedeki performansı için “piyanoda gerçek bir havai fişek” diyorlar. Alexey Botvinov yalnızca üstün yeteneği ile efsane olan bir piyanist değil. Onu besteci Bach’a benzetiyorlar. Çünkü Botvinov Bach’ın Goldberg Varyasyonları’nı dünyada bilen ve tüm kalbiyle çalan tek insan.

Botvinov Zürih Opera House’un piyanisti olduktan sonra ünlü balet Heinze Spoerli’nin koreografisi eşliğinde “Goldberg Varyasyonları”nı yeniden yarattı. Varyasyonlar 15 yıl için repertuara eklendi ve Kanada’dan Japonya’ya dünyanın her yanında ayakta alkışlandı.

Tabii ki perküsyon devi Burhan Öçal dışında hiç kimse bu meydan okumayla yüzleşemezdi. Sahnede parmakları görünmeyen Burhan Öçal’ın, nefes kesen ustalığı ile bu varyasyonlara çok fazla çeşitlilik katacağı muhakkak. Doğuyla batının kucaklaşacağı bu yüksek seviyeli proje, günümüz müzik anlayışına da yeni bir açılım getirecek.

Polonaise, gigue, minuet ve sarabonde danslarına dayanan bu varyasyonlara Burhan Öçal’ın da çok fazla çeşitlilik katacağı muhakkak. Müzikal bilgeliği ve sanatındaki ustalığı ile Öçal, bu karışık ritimleri, Bach’ın çok sesliliğini tüm kalbiyle kucaklayacak. Botvinov’un söylediği gibi; “Zaten Burhan değil de kim Goldberg Varyasyonları’nı doğudan batıya doğaçlama yapabilir ki?”

Goldberg Varyasyonları 260 yıl öncesine dayanıyor. Müzik otoriteleri bu eseri Bach’ın yarattığı en mükemmel yapıt olarak nitelendiriyorlar. 30 varyasyon, melankolik sarabonde temasına dayalı. Eserin yapısı ve ruhu her açıdan analiz edilmiş, duygusal matematiği neredeyse benzersiz bir ruhla yansıtılmış.

Müzik otoritelerinin söylediği bir şey daha var; “Her kim bu meyveli kaynağı ısırırsa, Goldberg Varyasyonları’nın gücünü ve sıcaklığını ömür boyu unutmayacaktır.

2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul ise bu büyük gala için en uygun şehir. Çünkü doğuyla batının, eskiyle yeninin, geleneksel ile modernin iç içe geçtiği bu eşsiz kent, aynı anda hem yerel hem uluslar arası, hem dogmatik hem pragmatik… Neşeyi ve üzüntüyü her gün yeniden yaratıyor. Tıpkı Bach’ın varyasyonları gibi melankolik ve çok sesli…

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT