CRR Senfoni Orkestrası

CRR Senfoni Orkestrası

Tarihler: 04 Ekim 2018 Perşembe ~ 04 Ekim 2018 Perşembe 04 Ekim 2018 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: - Tam 35.00 TL İndirimli 25.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://www.crrkonsersalonu.org/

E Posta: info@crrkonsersalonu.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 4, 2018 ~ Eki 4, 2018
Can Okan şefliğinde gerçekleşecek olan CRR Senfoni Orkestrası konseri, 4 Ekim'de sizlerle...

“Cemal Reşit Rey’den Seçkiler”

Şef: Can Okan 
Solistler: Dr. Aydın Karlıbel (piyano) - Hüseyin Likos (tenor)

Program:
Cemal Reşit Rey  ‘’Enstantaneler’’  Orkestra için İzlenimler (1931)
Cemal Reşit Rey ‘’Kromatik Konçerto’’ Piyano ve Orkestra için (1932) (Türkiye ilk seslendirilişi)
Cemal Reşit Rey  ‘’Türkiye’’ Orkestra için Rapsodik Parçalar şeklinde Senfonik Şiir  (1971) 
Cemal Reşit Rey ‘’Mistik’’ Tenor ve Orkestra için Şiir  (1938)

Cemal Reşit Rey (1904-1985)
1904’te Kudüs’te doğan Cemal Reşit Rey, Türk Beşleri olarak anılan önemli grubun üyesidir. Besteci, eğitimci, piyano pedagogu, piyanist, şef ve İstanbul Şehir Orkestrasının kurucusudur. Öğrenimine Galatasaray Lisesinde başlamıştır. Kamil Paşa kabinesinde dâhiliye nazırı olan babası, Babıâli olayından sonra Paris’e yerleşince, orta öğrenimine Lycee Buffon’da devam etmiştir; bu arada Paris Konservatuvarı müdürü Gabriel Faure’nin aracılığı ile piyanist Marguerite Long’un öğrencisi olmuş, müzik eğitimini geliştirme fırsatını bulmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla, annesi ile birlikte İsviçre’ye giderek, Cenevre’de St.Antoine Koleji’nde ve Cenevre Konservatuvarı’nda eğitimini sürdürmüştür. Makamsal Türk müziği, tasavvuf felsefesi, ölüm fikrinin işlendiği senfonik şiirleri, ilahilerden ve büyük orkestra olanaklarından yararlandığı yapıtlara imza atmıştır.1982 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı alan besteci, 7 Ekim 1985 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur. Geride hatırasını canlı tutacak çok sayıda eser bırakan Rey, Aydın Karlıbel gibi değerli öğrencilere hocalık yapmıştır.Büyük sanat adamı Cemal Reşit Rey’in adı, hatırasına hürmeten vefatından sonra Dar’ülbedâi caddesi üzerinde bulunan Türkiye’nin en prestijli konser salonuna verilmiştir. “Müzik hudut tanımaz” felsefesine sahip hocanın adını taşıyan CRR’de bugün dünyasın sesi yankı bulmaktadır. 

Başlıca besteleri:
Sultan Cem (1923), Zeybek (1926), Çelebi (1943).

Operaları:
Ekrem Reşit Rey’in metinleri üzerine Lüküs Hayat (1933), Deli Dolu (1934), Hava Civa (1937) gibi operalara, senfonik şiirler (Çağrılış, 1950; Fatih 1953), orkestra için Enstantaneler (1931), ses ve piyano için Anadolu Türküleri (1926), Piyano Konçertosu (1946), orkestra için Eski bir İstanbul Türküsü Üzerine Çeşitlemeler (1961), İkinci Senfoni (1963).

Can Okan
25 Mart 1986 tarihinde İstanbul’da doğdu. Piyano öğrenimine 1994 yılında Meliha Doğuduyal ile başladı. 1997’de MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’na girdi ve Prof. Metin Ülkü’nün öğrencisi oldu. Eğitim süresince, Çağdaş Türk bestecilerinden Özkan Manav, Mehmet Nemutlu ve diğer başka genç bestecilerin piyano için yazdığı eserlerin ilk seslendirilişlerini gerçekleştiren Can Okan, 2005 yılından itibaren MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda görmekte olduğu piyano eğitimiyle beraber, Prof. Gürer Aykal’dan orkestra şefliği eğitimi almaya başlamıştır.2007 yılında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı yöneterek, orkestra şefi olarak ilk konserini vermiştir. İdil Biret, Dmitri Alexeev, Emanuel Ax, Arnulf von Arnim, Nikolai Demidenko, Aydın Esen, Claudius Tanski gibi ünlü piyanistlerin düzenlediği ustalık sınıflarında aktif katılımcı olarak yer almıştır.Prof. Metin Ülkü ile piyano ana sanat dalındaki yüksek lisans çalışmalarını ve Prof. Gürer Aykal ile orkestra şefliği bölümündeki lisans öğrenimini 2009 yılında tamamlayan Can Okan, 2009-2011 yılları arasında Stockholm Royal College of Music'de Orkestra Şefliği Anasanat Dalı'nda gördüğü yüksek lisans öğrenimi süresince Daniel Harding, Jan Risberg, B. Tommy Andersson gibi orkestra şefleri ile çalışmış, İsveç’te bir çok orkestra ile konser vermiştir. 2011 yılında Finlandiya’da Jorma Panula’nın orkestra şefliğinde ustalık sınıfına katılmıştır. İdil Biret ile orkestra şefi olarak konser vermiş, verdiği bir resitalde ikinci piyanoda çalmıştır. 2013 yılında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nı, 2014-2016 yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nı, 2015 yılından itibaren yılarında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nı yönetmiştir. Gerçekleştirdiği ilk stüdyo kaydında Franz Schubert’in bütün Impromptu’lerini kaydetmiştir. 2017 yılında İstanbul Devlet Opera ve Ba-lesi’nin sahneye koyduğu Igor Stravinsky’nin “The Rake’s Progress” (Hovardanın Sonu) adlı operasının Türkiye’deki ilk temsilini, aynı yılın Haziran ayında, Benjamin Britten’ın “The Turn of the Screw”  (Kötülüğün Döngüsü) operasını ve 2018 yılının Nisan ayında Verdi’nin “Falstaff” operasını yönetmiştir. Temmuz ve Ağustos ayında Salzburg’da gerçekleştirilen “Oper im Berg” festivali kapsamında “Die Zauberflöte” (Sihirli Flüt) ile “Rigoletto” operalarını yönetmiştir. Antalya ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları ile birlikte solist olarak konser vermiştir. Can Okan, MSGSÜ Devlet Konservatuari’nda Prof. Metin Ülkü ile piyano ana sanat dalındaki doktora eğitimine ve orkestra şefliği bölümünde araştırma görevliliğine devam etmektedir.

Dr. Aydın Karlıbel
1957'de Istanbul'da doğan Aydın Karlıbel dört yaşında piyano ve solfej çalışmalarına başladı. Dokuz yaşında Cemal Reşid Rey'in (1904-1985) öğrencisi oldu ve vefatına dek kendisi ile çok yönlü çalışmalar yaptı. Kolej Saint-Michel, Robert Kolej, (1976) Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim- Edebiyat (1981) ve Eğitim Fakülteleri'nden(1985) mezun oldu. 1986’da L.R.S.M. Piano Performance Diploması ile sonraki yıllarda üç kez katıldığı Viyana Ustalık Kurslarında Alexander Jenner ve James Tocco'nun sınıflarından diplomalar aldı, Siena’da Accademia Chigiana’daki kurslara katıldı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde otuz yıl boyunca yüzlerce temsilde görev aldı, yurtiçi ve yurtdışı turnelere katıldı. Eserleri Almanya'da Keturi Musikverlag tarafından basıldı, Almanya, İtalya, İngiltere, Macaristan ve Gürcistan’da yorumlandı, Kalan, Lila, Iton firmaları ve TRT tarafından yayınlandı. Piyano çalışmalarını Ayşegül Sarıca ile yaptığı İ.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü /MIAM dan 2009’da Doktor ünvanını aldı. Franz Liszt’in Totentanz’ının İstanbul’daki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi, solist olarak konçertolar icra etti, Yıldız Teknik Üniversitesi VEKOM’un açılış resitalini verdi.

Bayreuth, Nürnberg, (2010) Budapeşte ve Eger’de (2011) operalarından seçmeler içeren konserlerde yer aldı. Sabancı Müzesi Konser Salonu’nda ‘Franz Liszt’in Süvarileri’, 2017 de Aydın Gün'ün anısına Ankara Operası sahnesi Resitalinin yanısıra  birçok piyano projeleri gerçekleştirdi. Orkestra şefi olarak Britten, Paisiello, Mozart ve Rey’in eserlerini yönetti, Utrecht Senfoni Orkestrası’nın ustalık sınıfında yer aldı. Hocası Cemal Reşit Rey’in Çelebi operasını tamamladı, Zeybek operası ile birlikte komple piyano-şan baskılarını hazırladı; marşlarının orkestrasyonlarını yaparak, Özyurt Kantatı ile birlikte yönetti.Ian Kemp’in ‘Berlioz: Les Troyens’ eserini dilimize çevirdi. 2014’de CD  kayıtları Hector Berlioz Müzesi tarafından koleksiyonlarına dahil edildi.

Belediye Konservatuarı, (1975) I. Nejat Eczacıbaşı (1996) (Mansiyon), TRT 75. Yıl ve Mersin Portakal Çiçeği (2011) Kompozisyon (ikincilik) ödüllerini, Cambridge Biographical Center tarafından 'Outstanding Musician' ve Türk Lions Derneği’nin ‘Hizmet Gönüllüleri’, 2016 Semiha Berksoy Opera Vakfı Onur Ödülü ve 2017 Andante Dergisi-Donizetti En iyi Kayıt Ödüllerini aldı.

Atatürk Senfonisi ve ‘Yahya Kemal Oratoryosu' ve Çanakkale Senfonik Şiiri İstanbul Devlet Operası tarafından; piyano eşliğinde Piri Reis Operası'ndan seçmeler Treviso ve Seoul'de, ‘Lambalı Hanımefendi’ Operası'ndan seçmeler Koç Üniversitesi’nde, ‘Altı Prelüd ve Füg’ ENKA Oditoryumunda, Kayıt ve solo piyano için Bolero Boğaziçi Üniversitesi'nde sanatçının kendisi tarafından seslendirildi.

Karlıbel’in diğer eserlerinin arasında Eyyubiler operası, Yavru Kurtlar gençlik operası, iki piyano konçertosu, Keman konçertosu, oda müziği, koro eserleri ve marşların yanısıra uyarlamalar sayılabilir. Karlıbel'in sanatı, evrensel etkilerin yanısıra kadar Türk estetiğinin özgün renklerini de yansıtmaktadır.

Hüseyin Likos
Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera bölümünde eğitim almıştır. Saadet İkesus Altan'ın şan sınıfında çalışmalarını sürdüren sanatçı, henüz öğrencilik yıllarında iken kariyerinin ilk adımını, A.Adnan Saygun'un “Kerem ile Aslı” operasında "Aşık, Ferit Tüzün'ün “Midas'ın Kulakları” operasında "Pan" ve R.Wagner'in “Uçan Hollandalı” operasında "Steuermann" rolleri ile attı.Konservatuvar eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesinde solist olarak kariyerini sürdürmektedir.

- Konser başladıktan sonra gelen misafirlerimiz balkon kısmına alınacaktır.- 7 yaş ve üzeri bilete tabidir. 7 yaş altı salona alınmaz.- İndirimli Biletler: Öğrenci, Öğretmen, Basın Kartı Sahipleri, Engelliler, 60 yaş üstü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri için geçerlidir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT