CRR Senfoni Orkestrası

Tarihler: 18 Ekim 2014 Cumartesi ~ 18 Ekim 2014 Cumartesi 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori - 123.50 TL 2. Kategori - 103.50 TL 3. Kategori - 83.50 TL 4. Kategori - 73.50 TL 5. Kategori - 63.50 TL 6. Kategori - 53.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://http://www.crrks.com

E Posta: info@crrks.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 18, 2014 ~ Eki 18, 2014

CRR Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun kuruluşunun 25. yılına özel olarak 18 Ekim'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne alıyor.

Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun kuruluşunun 25. yılında, cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden çok kıymetli bir Türk büyüğü, Türk Batı müziğinin öncü ismi Cemal Reşit Rey’in eserlerinden oluşan bir seçki repertuvarla Cemal Reşit Rey Konser Salonu sahnesinde uzun süre hafızlardan silinmiyecek bir konser gerçekleştirecek.

Bestecinin 2. Senfonisi'nin, Üç Anadolu Türküsü ve Keman Konçertosu'nun seslendirileceği konserin solist sanatçıları dünyaca ünlü keman sanatçı Cihat Aşkın ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü solist sanatçısı Feryal Türkoğlu...

Şef: Rengim Gökmen
Keman: Cihat Aşkın
Soprano: Feryal Türkoğlu

Program
Cemal Reşit Rey - Keman Konçertosu
Cemal Reşit Rey - Üç Anadolu Türküsü
Cemal Reşit Rey - 2. Senfoni

Cihat Aşkın
İstanbul’da doğdu. Henüz çok küçükken müziğe olan ilgisini keşfeden ailesi tarafından konservatuvara kaydı yaptırıldı. Olağanüstü yeteneği ve disiplinli çalışmaları ile başarılı bir öğrencilik dönemi geçiren Aşkın, Prof. Ayhan Turan’ın sınıfından mezun oldu. 12 yaşında ilk resitalini veren Aşkın, 15 yaşına geldiğinde tüm Paganini Kaprisler'i çalıyordu. Müzik eğitimine Londra'da bulunan Royal College of Music'de Rodney Friend ve The City Univercity'de Yfrah Neaman ile devam etti. Ustalar, Ruggierro Ricci ve Dorothy Delay ile kısa süreli çalışmaları olan Aşkın, yüksek lisans ve doktora programlarını bitirerek yurda döndü. İTÜ'de 1998'de doçent, 2006’da profesör unvanlarını aldı. Aynı çatı altında, 1999’dan 2012’ye dek Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) kurucusu ve eş-başkanı olarak akademik görevlerini ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmüş olan Aşkın, 2008-2012 yılları arasında Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü görevini yerine getirdi.

Müzik otoriteleri tarafından günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak tanınan ve tanıtılan Aşkın; Cobos, Dmitriev, Yoel Levi, Shlomo Mintz ve Ida Haendel gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile aynı sahneyi paylaştı. Dünyanın dört bir yanında, Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika’da bulunan birçok sanat merkezinde konserler verdi ve çeşitli festivallere katıldı. Bulgaristan, Sirbistan, Polonya, İsrail ve İsviçre gibi ülkelerde gerçekleştirilen uluslararası yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi.

Kalan Müzik sanatçısı olan Aşkın, değerli besteciler U.C.Erkin ve N.K.Akses'e ait konçertoların ilk CD kaydını gerçekleştirdi. Çağdaş Türk eserlerinin yanı sıra, besteleri kendisine ait olan birçok eseri albüm haline getirdi. 2006 yılında, dünya keman literatüründe bir ilk olan Kreutzer 42 Etüd albümü yayımlandı. Keman ve başka enstrümanlar için aranjmanlar ve film müzikleri ile ilgili çalışmalar yaptı, radyo ve TV kayıtları gerçekleştirdi. Kalan Müzik’in yanı sıra Warner Classics ve CPO firmaları ile çalıştı.

Menuhin ve Flesch yarışmaları dahil birçok ödülün sahibi olan Aşkın, 2002’de "Roma Foyer des Artistes" ve 2009’da "The J. F. Kennedy Center for the Performing Arts - Gold Medal" ödüllerine layık görüldü. İstanbul Oda Orkestrası ve 2007 Mart ayında Aşkın Ensemble oda müziği topluluğunu kurarak, günümüzün kaliteli müzik ihtiyacına cevap verebilmek üzere yurtiçi ve yurtdışında konserler vermeye başladı.

Tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) ismini verdiği projesini 2004 yılında hayata geçiren Aşkın, Türkiye’nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen nice yetenekli çocuğun eğitimi ve gelişimini desteklemek için keman ustalık sınıfları ve mini konserler düzenlemeye başladı. Caka, Andante’nin düzenlediği 2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde "Yılın Klasik Müzik Etkinliği" ödülüne layık görüldü. Sanatçı, 1999-2010 yılları arasında İsrail’de bulunan Keshet Eilon Keman Ustalık Sınıfları fakülte üyesi olarak görev yaptı.

Basın tarafından "Bu Toprağın Kemancısı" olarak onurlandırılan sanatçıya, Yalçın Tura, Ertuğrul Oğuz Fırat, Arda Ardaşes Agoşyan ve Oğuzhan Balcı, kendi besteledikleri keman konçertolarını ithaf etmişlerdir. Sanatçı, konserlerinde Jean-Baptiste Vuillaume (1846) ve Joseph Gagliano (1796) kemanları ile çalmaktadır. 

Feryal Türkoğlu (Soprano)
1987-1988 döneminde Ankara Devlet Konservatuvarı Şan-Opera Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde (Ankara) solist sanatçı olarak göreve başladı. 1994 yılında yılın en başarılı kadın sanatçısı seçildi. Polonya'nın Lodz Operası'nda Perili Köşk, Azerbaycan Bakü Operası'nda ve Rigoletto Operası'nda başrol oynadı. Ayrıca Almanya'nın çeşitli kentlerinde resitaller verdi. Ankara ve İzmir Senfoni Orkestraları'yla birçok konserler yaptı.

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde; Maskeli Balo (Oscar), Carmen (Micaela), Saraydan Kız Kaçırma (Konstanze) rollerini seslendirdi; ayrıca 20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Jose Cura ile Gala Konseri gerçekleştirdi.

İstanbul Opera Festivali Gala Konseri'ni yine Jose Cura ile birlikte gerçekleştirdi. 1999 yılında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Orkestrası ile Viyana'da, Konserthaus Konser Salonu'nda "Mehterden Alaturkaya" adı altında bir konser verdi.

Aya İrini ve Efes Antik Tiyatro ve Saint Antonine Kilisesi'nde "Pergolesi Stabat Mater" adlı eseri İstanbul Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi. 2007 yılında Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde Mario Frangoulis ile birlikte Gala Konser yaptı.

2009 yılında Adana Valiliği'nce organize edilen "Senfoni ile İlahiler" konserini gerçekleştirdi. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü´nde; Carmen, Yarasa, Alayın Kızı, La Traviata, Çardaş Prensesi, Saraydan Kız Kaçırma, Don Giovanni, Sihirli Flüt, Gianni Schicchi, Akıllı Kız, Rigoletto, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Şen Dul, Aşk İksiri, Mahagonny, Maskerli Balo, Sevil Berberi, Il Trovatore, Tosca, Idomeneo, Macbeth, Tannhauser adlı opera ve operetlerde başrol oynadı. Halen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü solist sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir.

- 7 yaşından küçük çocuklar etkinliğe alınmamaktadır. 7 yaş ve üzeri bilete tabidir.
- Konser başladıktan sonra salona izleyici alınmayacaktır.

CRR Senfoni Orkestrası

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT