CRR Türk Müziği Topluluğu

Tarihler: 10 Aralık 2017 Pazar ~ 10 Aralık 2017 Pazar 10 Aralık 2017 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: - Tam 30.00 TL İndirimli 20.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://www.crrkonsersalonu.org/

E Posta: info@crrkonsersalonu.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 10, 2017 ~ Ara 10, 2017
CRR Türk Müziği Korosu, "Mevlevi Bestekarlar" konseri ile müzikseverlerle buluşuyor.

Şef
: R. Hakan Talu

Türk müziği üzerine yazılan tarih ve nazariyat kitaplarına baktığımızda bir çok bestekârın İstanbul’da yaşadığını ve Mevlevi olduklarını görürüz. Bu tabi ki başta İstanbul’da beş adet mevlevihane (Galata, Yenikapı, Kasımpaşa, Beşiktaş/Bahariye ve Üsküdar) kurulmasından kaynaklanmaktadır.

Buhurizade Mustafa Itrî, Hammamizade İsmail Dede, Abdülbaki Nasır Dede ve  Zekai Dede gibi Türk müziğinin zirve isimlerin de içlerinde bulunduğu bu bestekarlar İstanbul mevlevihanelerine gitmişler, lokmasından yemiş, suyundan içmişler, sohbetlere katılmışlar,Sema’ya çıkmışlar ve eserlerinin büyük bir çoğunluğunu da oradan aldıkları manevi duygular ile bestelemişlerdir.

Aslında sadece İstanbul’da değil bütün Osmanlı coğrafyasında kurulmuş olan yüz elliden fazla mevlevihane içinde durum aynı olmuştur. Mevlevihanelerde Mesnevi, Sema, tasavvuf yanında edebiyat, müzik ve güzel sanatların diğer dallarının da eğitimi verilmiştir. 

Bilindiği gibi her yıl aralık ayında başta Türkiye’de olmak üzere dünyanın bir çok şehrindeki üniversitelerde, konser salonlarında veya farklı mekânlarda Hz. Mevlana anısına toplantılar, seminerler, konferanslar ve Sema törenleri yapılmaktadır.

CRR Türk Müziği Topluluğu aralık ayı konserini Hz. Mevlana anısına “Mevlevi Bestekarlar” başlığı ile yapmaktadır. Bu konserde topluluk tarafından klasik ve yakın dönem Mevlevi bestekarların dini ve din dışı formlarda bestelemiş oldukları eserlerden oluşan bir repertuvar seslendirilecektir.

- Konser başladıktan sonra gelen misafirlerimiz balkon kısmına alınacaktır.- 7 yaş ve üzeri bilete tabidir. 7 yaş altı salona alınmaz.- İndirimli Biletler: Öğrenci, Öğretmen, Basın Kartı Sahipleri, Engelliler, 60 yaş üstü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri için geçerlidir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT