Filarmonia İstanbul: Bir Beethoven Akşamı

Tarihler: 08 Şubat 2010 Pazartesi ~ 08 Şubat 2010 Pazartesi - Saat: 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori: 33,00 TL 2. Kategori: 22,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi:(0216)556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com

Adres: Darülbedayi Cad. Harbiye, Şişli İstanbul Şişli İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 8, 2010 ~ Şub 8, 2010

“Bir Beethoven Akşamı“
Filarmonia İstanbul
Şef: Faris Akarsu
Solist: Oytun Eren (Piyano)
Filarmonia İstanbul

1961 yılında Dr. Hamit Alacalıoğlu tarafından kurulan Türkiye’nin ilk özel ve sivil toplum orkestrası olan İstanbul Oda Orkestrası`nın 1972 yılında ara verdiği sanat yaşantısı, 2001 yılında Cihat AŞKIN ve Hakan Şensoy`un çabalarıyla yeniden başlamıştır. Topluluk kısa sürede büyük aşama kaydederek konser salonlarının aranılan grubu olduğu gibi 2004 yılında Kadıköy Belediyesi’yle yapmış olduğu işbirliği sonucu İstanbul’un Anadolu yakasında yerleşik olarak konserler veren ilk orkestra olmuştur. İstanbul Oda Orkestrası`nın çekirdek kadrosundan yola çıkılarak oluşturulan Filarmonia İstanbul, 2004 yılında düzenli konserlerine başlamıştır. Hakan Şensoy ve Cihat Aşkın öderliğinde çalışmalarına devam eden Orkestra, 2004-2005 sezonunda birbirinden başarılı pek çok konserde senfonik repertuarın çeşitli eserlerini seslendirmiş aynı zamanda da kayıt projelerinde yer almıştır.

Konserlerinde genellikle Türk bestecilerinin eserlerine yer veren Filarmonia İstanbul, 2004 yılından itibaren biri orkestraya ithaf edilmiş toplam dokuz eserin de dünyada ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiştir.

Program:
L. Van Beethoven
Piyano Konçertosu, Mi Bemol Majör (1784) (Türkiye’de ilk seslendiriliş)
Beethoven
Piyano Konçertosu No:3 Do Minör Op.37
Ara
Beethoven
Senfoni No: 5, Do minör Op.67

Faris Akarsu
Faris Akarsu, İstanbul’da doğdu. İlk piyano eğitimini Elizabet Erkul’dan aldı. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda İhsan Balkır’ın solfej, Prof. Ferdi Statzer’in Piyano ve Armoni sınıflarında eğitimini sürdürdü. Daha sonra Almanya’da Essen Folkwang Hochschule’de Prof. Detlef Kraus’un öğrencisi olarak Beethoven’ın 32 sonatını çalarak eğitimini tamamladı. Almanya ve Türkiye’de birçok orkestra eşlikli konserler ve resitaller verdi.

Dünyaca ünlü müzikal sanatçısı Sarah Brightman’ın da solist olarak katıldığı konserde İstanbul Devlet Opera Orkestrasını, Millenium konserinde C.R.R. Senfoni Orkestrasını yönetti. Broadway müzikallerinden oluşan bir programda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası, Üç Türk Bestecisi (Yalçın Tura, Münir Nurettin Beken, Oğuzhan Balcı) nin eserlerinin yer aldığı konserinde İ.T.Ü. Oda Orkestrası, yönettiği orkestralar arasında yer aldı.

Uzun yıllar Kabataş Erkek Lisesi’nde müzik öğretmenliği, İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano ve solfej öğretmenliği yaptı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal Bölümü’nde müzikal yorumculuğu dersleri verdi.

Halen İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü’nde Piyano, Analiz ve Solfej dersleri vermektedir.

Oytun Eren
1977’de Antalya’da doğdu. İlk piyano eğitimini 1992 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde Faris AKARSU ile başladı. 1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümüne kabul edilerek Yrd. Doçent Volkan BARUT ile armoni, kompozisyon; Prof. Özkan MANAV ile kompozisyon, orkestrasyon ve kontrpuan; Prof. Hasan Uçarsu ile analiz çalışmalarında bulundu. 1997 yılında aynı kurumun piyano bölümüne kabul edilerek lisans çalışmalarını Prof. Metin ÜLKÜ ile sürdürdü. 2002 yılında Almanya- Freiburg Müzik Yüksek Okulunda Prof. Tibor SZASZ’ın solistlik sınıfına kabul edilerek yüksek lisans düzeyinde piyano eğitimine başladı. Eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı’na öğretim görevlisi olarak kabul edildi. Aynı kurumda Prof. Zöhrap ADIGÜZELZADE ile başladığı sanatta yeterlik çalışmalarını 2007 yılında “Müzik Sanatında Biçim ve Yorumlama” adlı tezle sona erdirdi. Oytun EREN, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doçent olarak görevini sürdürmektedir.

Prof. Jaques ROUVİER, Prof. Hans LEYGRAF, Prof. Boris BLOCH, Prof. Tibor SZASZ, Andrzej TATARSKİ, Vedat KOSAL gibi önemli piyanistlerin master kurslarına katılmış olan Oytun EREN 1999 yılında Ankara’da düzenlenen “Kültür Bakanlığı Klasik Batı Müziği Dalında Genç Yetenekler Piyano Yarışması’nda ikincilik, 2000 yılında Edirne’de düzenlenen “Uluslararası Yılın Genç Müzisyeni yarışması’nda yine ikincilik ödüllerine layık görülmüştür.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT