Hakan Güngör ve Nail Yavuzoğlu’ndan 21. Yüzyıl gözüyle Bizans Ezgileri

Tarihler: 18 Temmuz 2020 Cumartesi ~ 18 Temmuz 2020 Cumartesi 19:30

Yer: Tekfur Sarayı

Ücret: 1. Kategori - 96.50 TL 2. Kategori - 81.50 TL 3. Kategori - 46.50 TL Öğrenci - 46.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Şişhane Caddesi Fatih İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 18, 2020 ~ Tem 18, 2020
Hakan Güngör ve Nail Yavuzoğlu’ndan 21. Yüzyıl gözüyle Bizans Ezgileri sizlerle buluşuyor.

Birçok bilimsel kaynakta Bizans müziğinin eski Suriye ve Yakubi  kiliselerinin doğu kültürünü benimsemiş makamsal müziğine ve Gregorien müziğine benzediği söylenmektedir.  Bu müzik 19. Yüzyıldan günümüze de teorisini Türk Makam müziği sistemiyle açıklaması nedeniyle Türk kültürünün etkisi altında geldiği söylenebilir.

Ortodoks geleneğinin kilise dışında sözlü müziği yasaklaması ve kiliseye enstüman sokmaması nedeniyle, repertuvarını geçmişte törenlerde okunan birkaç parçanın dışında, sadece ses için yazılmış dini parçalar oluşturur. Bu parçalar Sekiz Makamda söylenmektedir. Bunların isimleri ve yaklaşık Türk Makam Müziğindeki karşılıkları şunlardır:

Protos (Uşşak ve uşşak Grubu), Plagios Protos (Hüseyni), Deuteros (Hüzzam), Plagios Deuteros (Hicaz, Hicaz grubu ), Trios (Nigar), Plagios tritu (Çargah , Irak yada Eviç), Tetartos (Neva, Segah), plagios tetartos (Rast)Bizans Müziği’nde Monofonik (teksesli) bir yapıda sunulan melodilere bazen modun temel sesi, tetrakord ve pentakordların değişim noktalarında temel sesleri eşlik ederek Pedal oluşur ve doğal bir çok seslilik meydana gelir. 

Bu konser için seçilen eserler 14. Yüzyıla ait Eski Ahid de bulunan ve transkripsiyonu  Basil Kazan (1915- 2001) tarafından yapılmış ve  32nd Annual Sacred Music Institute tarafından 2017 yılında basılmıştır. Eserler aslından uzaklaşmadan Dr. Nail Yavuzoğlu tarafından Modal  Armoni çerçevesinde çok seslendirilmiştir. 

Konserde Kanun enstrümanında; Virtiözite seviyesinde bir dünya müzisyeni olan Hakan Güngör ile, kitapları , besteciliği, yetiştirdiği öğrencileri ve kendine özel elektrik bas çalış tekniği ile hocaların hocası Nail Yavuzoğlu Tekfur Sarayı Müzesinde müzikseverlerle buluşuyor.

Hakan Güngör, kanun

Nail Yavuzoğlu, basso ostinato

Bilet Fiyatları:

1. Kategori - 96.50 TL 2. Kategori - 81.50 TL 3. Kategori - 46.50 TL Öğrenci - 46.50 TL

Önemli Notlar:

- Belirtilen saat konser başlangıç saatidir, kapı açılış saati ise 19:00'dır.- Konser alanı gün içerisinde çalışanlarımızca, kapalı olduğumuz saatlerde de İBB ekipleri tarafından düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.- Konser süresince maske kullanımı zorunludur. - Konser girişinde ateş ölçümü yapılmakta; 38 derecenin üzerinde ateşi olan misafirlerimiz toplum sağlığı açısından ağırlanamamaktadır.- Konsere girerken ve konserden çıkarken fiziksel mesafe kurallarına uyunuz ve dezenfektanları kullanınız. - Konserde oturma düzeni fiziksel mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiştir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT