I.İstanbul Müziği ve Makam Günleri - Ses ve Saz Hafızamızdan Klasikler - Ertelendi

Tarihler: 29 Ekim 2014 Çarşamba ~ 29 Ekim 2014 Çarşamba 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori - 53.50 TL 2. Kategori - 43.50 TL 3. Kategori - 38.50 TL 4. Kategori - 38.50 TL 5. Kategori - 33.50 TL 6. Kategori - 28.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://http://www.crrks.com

E Posta: info@crrks.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 29, 2014 ~ Eki 29, 2014

CRR Türk Müziği Topluluğu, I. İstanbul Müziği ve Makam Günleri kapsamında 2 Kasım'da Cemil Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne alıyor.

Genel Sanat Yönetmeni: Ozan Binici
Koordinatör: Refik Hakan Talu

Türk ve yabancı müzik tarihçilerinin yazdıklarına göre İstanbul, 1453 yılındaki fetihten itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun bitişine kadar süren zaman içinde Doğu dünyasının en önemli müzik merkezi oldu.

İstanbul'a Bizans'tan miras kalan Ortodoks kilise müziği, daha başkent olmadan evvel Osmanlı padişahlarına hediye edilen örneğin Semerkand'dan Edirne'ye kadar seyahat edilerek Sultan II. Murad'a sunulan Abdülkadir Merâgi'nin Makasıdü'l Elhan'ı gibi eserler adeta İstanbul'un gelecek dört buçuk asır boyunca sadece imparatorluğun değil müziğin de başkenti olacağının habercisidirler.  

Fetihten sonra ise bazıları kendi isteği bazıları davetle İran, Azerbaycan ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinden yeni başkente gelen müzisyenler, sarayın müziğe yakın ilgisi, fetihin üzerinden elli yıl geçmeden şehirde kurulmaya başlanan mevlevihaneler, enderun, bestekâr sultanlar, Türk ve gayrımüslim bestekârlar, icracılar, bunların yanında müziği destekleyen birinci unsur olan edebiyatçılar, güfte mecmuaları, nazariyat kitapları, mehter, mızıkay-ı humayun ve daha sayılamayan birçok ekten İstanbul'da Osmanlı müzik geleneğinin kurulması ve devamı aşamasında büyük rol oynadılar.

1900'lü yılların başından sonra ise Dârü'l Elhân, Şark Musıki Cemiyeti başta olmak üzere diğer cemiyetler, çeşitli özel konaklardaki müzik icraları, taş plaklar, ilerleyen yıllarda radyo, devlet korosu ve konservatuvar geleneğin yaşamasını ve günümüze aktarılmasını sağladılar.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği; çok rahatlıkla "İstanbul Müziği" başlığı ile isimlendirilen bütün bu uzun serüveni ve İstanbul müziğinin en önemli bölümünü oluşturan makamları, iki gün sürecek olan bir festivalle sanatseverlerin ilgisine sunuyor.

Etkinliklerin ilk gününde yapılacak yuvarlak masa söyleşisinde, yukarıda bahsedilen tarihsel sürecin bazı kısımları, makamlar ve yakın dönem hatıratlar anlatılacak olup, aynı günün akşamında Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu "III. Selim'in Makam Dünyası" başlıklı III. Selim ve onun devrindeki bestekârların eserlerinden meydana gelen bir repertuvar ile konser veriyor.

Festivalin ikinci günündeki etkinlikler ise ustalarla sohbet, taş plak dinletisi, gramofon sergisi ve bugüne özel olarak kurulan ve çok kıymetli sanatçıların yer aldığı bir toplulukla yapılacak "Ses ve Saz Hafızamızdan Klasikler" isimli konser ile devam ediyor.

Ustalarla Sohbet
Saat: 11.00
Sadun Aksüt ile tambur sazı üzerine
Derya Türkan ile kemençe sazı üzerine
Taş plak, fonograf, gramofon sergisi (Sergi sahibi: Sacit Çavsak)

Taşplak Dinletisi ve Sohbet
Saat: 17.30
Cemal Ünlü

"Ses ve Saz Hafızamızdan Klasikler" Konseri
Saat: 20.00
Solistler: Güzin Değişmez, Münip Utandı 
Keman: Kemal Caba
Kemençe: Derya Türkan
Viyolonsel: Sermet Kutluğ   
Ney: Volkan Yılmaz
Kanun: İhsan Özer
Ud: Caner Altınbaş   
Tambur: Hakan Talu      
Ritim saz: Serdar Birişen 

İstanbul müziği ve makam festivalinin ikinci günü için hazırlanan "Ses ve Saz Hafızamızdan Klasikler" başlıklı konserde, klâsik müziğin sözlü ve enstrümantal eserlerine yer veriliyor.

Bu konser için özel olarak kurulan topluluğun saz sanatçıları, Tanburi Ali Efendi'nin (1836-1902) Suzidil ve Tanburi Cemil Bey’in (1871-1916) Ferahfeza makamlarındaki peşrev ve saz eserlerini icra edecek olup, solistler Güzin Değişmez ve Münip Utandı, Tanburi Ali Efendi’nin Suzidil ve Sadullah Ağa'nın (1760-1825) Arazbuselik takımlarını seslendirecek.

- 7 yaşından küçük çocuklar etkinliğe alınmamaktadır. 7 yaş ve üzeri bilete tabidir.
- Konser başladıktan sonra salona izleyici alınmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT