İzmir Barok

Tarihler: 10 Şubat 2011 Perşembe ~ 10 Şubat 2011 Perşembe - Saat: 20:00

Yer: Akbank Sanat Merkezi

Ücret: Tam: 23,00 TL, Öğrenci: 13,00 TL

Nereden Alınır: Biletix.com, Biletix Gişeleri, Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, Akbank Sanat Merkezi

Adres: İstiklal Cad. No: 8, 34435, Taksim, Beyoğlu İstanbul Adalar İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00-01

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 10, 2011 ~ Şub 10, 2011

İZMİR BAROK (Barok Müzik Topluluğu)

Hakan Özaytekin, Barok Keman
Bülent Oral, Viola Da Gamba
Atilla Oral, Barok Flüt
Tuğçe Özaytekin, Cembalo
Linet Şaul, Soprano

Uluslararası bir çok konser veren İzmir Barok Grubu Akbank Sanat’ta izleyecisi ile buluşacak.

İZMİR BAROK (Barok Müzik Topluluğu)
İzmir Barok, 2008 yılında İZDOB orkestrasından kontrabas sanatçısı Bülent ORAL ve keman sanatçısı Hakan ÖZAYTEKİN tarafından kurulmuştur. 25 yıla yakın zamandır birlikte oda müziği çalışmaları ve konserleri yapan bu ikili, sonunda hayalini kurdukları bu grubu hayata geçirmeyi başarmışlardır. Topluluğun göze çarpan en önemli özelliği, barok müziğini, dönemin enstrumanları ile ve de stili ile seslendirmeleridir. Türkiye’de bunu gerçekleştiren ilk topluluk olmaları da kendileri için ayrıca bir gurur vesilesi olmuştur.

Topluluk, önceleri 3 farklı enstruman ile çalışmalarına başladı. Bunlar; barok keman, viola da gamba ve klavsendi. Daha sonraları ise barok flüt ve sopranonun katılımıyla bugünkü halini aldı. Topluluğun en önemli amaçları arasında barok müziğini, barok dönem bestecilerini, oldukça geniş bir zamanı kapsayan barok müzik dönemlerini, barok dönem enstrumanları ile tanıtmak, sevdirmek ve katılımları sağlamak veya yeni grupların oluşmasında etken olmaktır.

Topluluk şu ana kadar, Türkiye’de İzmir, Eskişehir, İstanbul ve Bodrum’da konserler vermiştir. Bu konserlerden Bodrum’da yapılan “D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali”ne 2 yıl üst üste davet edilmişlerdir. Ayrıca İzmir’de ilki gerçekleştirilen “İzmir Barok Günleri” konserler dizisine İngiltere’den “London Baroque” ve İtalya’dan “Mare Nostrum” toplulukları ile birlikte katılmışlardır. “İzmir Barok Günleri”nin gerçekleştirilmesinde, topluluğun gamba sanatçısı Bülent ORAL’ın büyük emekleri olmuştur. Bülent ORAL aynı zamanda, topluluğun konser organizasyonlarını yapmaktadır.

Topluluk, Avrupa’nın barok müziğini araştırıp yorumlamanın yanı sıra, aynı zamanda da Osmanlı dönemindeki barok bestecilerini de araştırıp repertuvarlarına katmışlardır. Bu bestecilerin eserlerini Avrupa müziğinin armoni esaslarına göre düzenleyip, Türkiye ve Avrupa’da seslendirip tanıtmak konusunda da bir misyon yüklenmiş bulunmaktadırlar.

Program:
Maurizio Cazzati, Michael Praetorius, Jean-Babtiste Lully, Claudio Monteverdi, Diego Ortiz, Tata Han Gazi Giray
İzmir Barok

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT