Julia Migenes

Tarihler: 03 Kasım 2009 Salı ~ 03 Kasım 2009 Salı - Saat: 20:00

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori: 57,50 TL - 2. Kategori: 47,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com ve CRRKS Gişe

Adres: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye, İstanbul Adalar İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30 - www.crrks.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 3, 2009 ~ Kas 3, 2009
Julia Migenes Schubert söylüyor…
Metinleri Okuyan: Sinan Tuzcu
Piyano: Edouard Ferlet

Julia Migenes ve Sinan Tuzcu, piyanoda Edouard Ferlet ile keyifle Schubert`in dünyasına giriyor.

Schubert yaklaşık 600 lied bırakmıştır... bunların neredeyse hepsi, ondan önce kimsenin denemediği bir müzik türünde mükemmelliğe ulaşmış başyapıtlardır!
Şiire olan bu ilgisi - yaklaşık yüz kadar şairin şiirlerini bestelemiştir – yorucu bir bilinç akışıyla bunalmış bu mütevazı besteci için ani bir kurtuluş ve bir sığınak olmuştur. Schubert, bununla birlikte, müzikal ilhamına egemen olan bir tür genel müzik duygusuyla, herhangi bir entelektüel kaygı duymaksızın bu şiirleri kelimesi kelimesine kullanmamıştır.

2007 yılında, "Le Monde de la Musique" ve "Radio Classique", bir anket sonucunda, Schubert`in piyano, keman ve viyolonsel için iki numaralı üçlüsünü, Fransız halkının en beğendiği klasik müzik eseri olarak seçmiştir.

Schubert`in müzik esrarı nedir?
Ve bunun dinleyiciler tarafından kavranılması için neden bu zamana kadar beklememiz gerekti? Onun mektuplarında/yazışmalarında ve olağanüstü liedlerinde, "Schubert`in esrarı"nın bir parçasını; doğal olarak hayata karşı karamsar tavırlı birinin kaybolan arzularının ve hüsranla sonuçlanan ihtiraslarının bir parçasını keşfediyoruz. Bu gösteride, bir sanatçının ve onun dehasının tüm karmaşıklığını eserleri ve yazıları yoluyla kavramayı amaçlıyoruz.

Schubert 1823 yılında frengiye yakalandığını öğrenir. Bunun üzerine bir sene içerisinde 140 lied, 2 senfoni ve dört şarkılı oyun (singspiel) yazar. Ancak, asla mutluluğa erişemez ve sürekli tatminsiz bir halde ve ona göre Beethoven`in dehasına ulaşamayan bir hayat sürer. Müzik eleştirmenleri sık sık oldukça sert eleştirilerde bulunurlar, ancak onun müziğine olan inancı asla kaybolmaz. Schubert bir yazısında şöyle der: "Çok yoğun ve şiddetli acılar beni tüketti, gücümden geriye sadece bunları bıraktı. Ey tapılası Sanat, bu sızlayan yaramı bir nebze olsun hafifletmeye gücü olan sadece sensin."

Julia Migenes ve Sinan Tuzcu sahnede, piyanist Edouard Ferlet ile, büyük sanatçı hakkındaki düşlerini paylaşacaklar.
Schubert`in müzikal çalışmaları ve yazışmaları sayesinde, sanatçıların her birinin kaderi de yazılmakta.
Ve bu ilham verici ve talihsiz sanatçı vasıtasıyla, bu gösteride her bir insanın kaderine de dokunulmakta.


Julia Migenes

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT