Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu

Tarihler: 25 Aralık 2011 Pazar ~ 25 Aralık 2011 Pazar - Saat: 20:00

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu - CRR

Ücret: 25.00 - 20.00 - 15.00 - 10.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: (0216) 556 98 00, Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com, CRR Gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi - Harbiye Şişli İstanbul Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 25, 2011 ~ Ara 25, 2011

Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu
“Halvet-i Ayini, Devran-ı Şerifi”

Tarîkat âyinleri, “Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar.” meâlindeki Al-i İmrân Sûresinin 191. ayetine dayanarak “Kuûdî, Kıyâmî, Devrânî” olarak üç ana şekilde sınıflandırılmıştır. Yani, oturarak, ayakta durarak ve adım atmak şeklinde hareket ederek. Mevlevî Semâı ile Bektâşî Samah’ının bu üç ana grubun dışında incelenmesi gereklidir. Bütün âyinler oturarak başlar fakat kuûdî âyinlerde hiç ayağa kalkılmaz. Kıyâmî âyinlerde kuûddan sonra ayağa kalkılır. Devrânîlerde ise oturmak, ayakta durmak ve hareket etmek öğelerinin hepsi mevcuttur. Nakşibendîliğin bazı kolları Kuûdî; Halvetîlik ve bütün kolları ile Kâdirîliğin Eşrefî kolu Devrânî; Kâdirî, Rifâî, Bedevî, Sâdî tarîkatları Kıyâmî zikir âyini tarzlarını icra etmişlerdir.

Devrân ayîni denilince akla ilk gelen tarîkat, Müslüman Türkler arasında en çok yayılıp, kabul gören Halvetîlik ve kırkı aşkın kollarıdır. Halvetî ayîninde sola doğru adım atılarak döndürülen zikir halkası, Kâdirîliğin Eşref î ve bağlı olarak Rûmî kollarında sağa doğru döndürülür. Devrân ayînlerinin en yaygını olan Halvetî Devrânı, devrân ayîninin bütün özelliklerini ortaya koyar. Ayağa kalkılmasıyla başlayan zikir ve devrân ile birlikte, zâkirler de ilâhî okumaya ve ritim vurmaya başlar. Ritim kendi içinde ve genellikle ilâhîden ilâhîye geçerken yavaş yavaş hızlanır. Devrânın sonunda şeyhin belirtmesi ile topluca Salâvât ve Tekbîr okunur. Tekbîrden sonra, özel düzenlenmiş dua demek olan, “Gülbank” çekilir ve devrân tamamlanmış olur. Topluluğumuz bu konserinde işte bu Halvetî Ayîn-i Şerîfi’nin müzikal seyrini sunacaktır.


Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT