Müziğin Ustaları

Tarihler: 02 Kasım 2016 Çarşamba ~ 02 Kasım 2016 Çarşamba 02 Kasım 2016 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori - 53.50 TL 2. Kategori - 38.50 TL 3. Kategori - 28.50 TL 60 yaş üstü bilet - 13.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://www.crrkonsersalonu.org/

E Posta: info@crrkonsersalonu.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 2, 2016 ~ Kas 2, 2016
Şükrü Tunar’ı Anma Konseri, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda...

Konuk Sanatçılar: Ayşe Taş, Zekai Tunca, Bekir Ünlüataer, İhsan Güvenç, Serkan Çağrı

Türk musikisinde klarnet denilince akla ilk gelen Şükrü Tunar, 1907 yılında Edremit'te dünyaya geldi. Ailesi içinde musikiyle uğraşan hiç kimse olmadığı halde, musiki yeteneği pek küçük yaşlarındayken ortaya çıktı. Daha ilkokul çağındayken eline geçen bir teneke düdük ile şarkılar, türküler çalmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Edremit’e gelen bir bando takımında klarnet çalan askeri gördükten sonra klarnete heves etti. On üç yaşındayken bir klarnet sahibi oldu, böylece musikiye başladı. Fakat o yıllarda babasıyla üç amcası da askere alındığından ailesinin geçimini üstlenmek zorunda kalan Şükrü Tunar, musiki dışında pek çok işe girip çıktı. 

1921 yılında ailesiyle birlikte Edremit'ten İzmir'e göç etti. İzmir Musiki Cemiyeti'ne girdi ve ilk ciddi musiki bilgilerini bu cemiyette öğrendi. 1923’te İstanbul'a geldi, bir süre Kadıköy’de sobacılık yaptı. Türlü geçim sıkıntılarına ve ağır çalışma şartlarına rağmen sazını ihmal etmedi. Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne girdi ve iki yıl bu cemiyetin çalışmalarına katıldı.
İstanbul'da besteci Muallim Kazım Bey'le (Uz) tanıştı; kendisinden makam, usul, nazariyat dersleri alarak genel musiki bilgisini ilerletti. Kazım Bey’in aracılığıyla mehter takımına girdi.

1938 yılında hizmete giren, yeni Ankara Radyosu’nda çalışmaya başladı. Uzun yıllar radyolarda, saz salonlarında, gazinolarda klarnet çaldı, plaklar doldurdu. Uşşak makamında bestelediği "Geçti muhabbet demi ağla gönül, yan gönül" güfteli şarkısı ile bestekarlığının da kapılarını araladı. "Geçti sevdalarla ömrüm“, "Söyleyemem derdimi kimseye", "Bir zamanlar maziye bak" bizleri bıraktığı bir çok bestesinden sadece bir kaçıdır. Türk mûsikisinde yetişmiş en büyük klârnet sanatkârlarından biri olan Şükrü Tunar, 15 Temmuz 1962'de Cumhuriyet Gazinosu'nda Zeki Müren'e eşlik ederken geçirdiği bir kalp krizi sonucu sahnede hayata gözlerini yumdu.

- Konser başladıktan sonra salona seyirci alınmamaktadır- 7 yaş ve üzeri bilete tabidir. 7 yaş altı salona alınmaz

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT