Müzik Rotası (1. Sefer)

Tarihler: 10 Haziran 2018 Pazar ~ 10 Haziran 2018 Pazar 10 Haziran 2018 12:30

Yer: Çeşitli Mekanlar

Ücret: 2. Kategori - 275.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 10, 2018 ~ Haz 10, 2018
Müzik Rotası müzik ve tarihin izinde bu kez Galata'dan Karaköy'e İstanbul'un saklı güzelliklerini keşfetmek üzere yola çıkıyor.

Profesyonel turist rehberleri rota boyunca dinleyicilere Galata ve Karaköy ile Müzik Rotası mekânlarının geçmişi ve bugünü hakkında bilgi verecekler. Rehberli gezi infoport sistemi ile gerçekleştirilecektir. Dinleyicilerimiz ücretsiz kulaklıkları ilk konser mekânında kimlikleri karşılığında teslim alabilirler. Kimliklerini, son konser mekânı çıkışında kulaklıkları teslim ettiklerinde geri alacaklardır. (Türkçe) Müzik Rotası yürüyerek yapılacaktır. Mekânlara araçla ulaşım sağlanmayacaktır. Rota üzerinde yokuş ve merdivenler bulunduğundan dinleyicilerimizin rahat ayakkabılar giymesi tavsiye olunur.

Mekânlar engelli erişimine uygun değildir.
Mekânlarda yiyecek içecek satışı yoktur.
Bu etkinlikte öğrenci bileti uygulaması yoktur.

Müzik Rotası’yla ilgili önemli bilgiler:

Mekânlar arasında, infoport sistemi ile yapılacak rehberli tur için ücretsiz kulaklık sağlanacaktır. Kulaklığınızı ilk konserin gerçekleşeceği İtalyan Sinagogu'ndan, kimlik kartınızı teslim ederek alabilirsiniz. Programa 12.30’da başlayacak ilk gruba Selçuk Eracun, 13.30’da başlayacak ikinci gruba ise Mois Gabay rehberlik edecektir.

St. Georg Kilisesi’ndeki Koehne Quartet konserinin ardından 50 dakikalık bir mola verilecektir. Bu mola esnasında, rotanın bir sonraki durağı Sen Piyer Kilisesi yolu üzerindeki festival dostu yeme-içme mekânları arasında yer alan ve festival takipçilerine indirim sunan Firuzende Restoran (%15 indirim), Federal Galata Coffee (%20 indirim), Galata Kitchen (%20 indirim), Galata Life Restoran (%20 indirim) ve Old Java Coffee'de (%20 indirim) vakit geçirebilirsiniz. 

Rota üzerinde yokuş ve merdivenler bulunduğunu bilginize sunarız.

KONSER PROGRAMI
12.30-13.10 İtalyan Sinagogu
Sevil Ulucan, keman 
Hillel Zori, viyolonsel  Johann Sebastian Bach

4 Düet, BWV 802-805
Béla Bartók (düz. arr. K. Kraeuter)
Macar Folk Ezgileri, Sz 53
Reinhold Glière
8 Parça, op.39: I, II, III, V, VII
Georg Friedrich Handel / Johan Halvorsen (düz. M. Press)
Keman ve Viyolonsel için Pasakalya

13.30-14.10 St. Georg Kilisesi
Koehne Quartet
Johanna Lewis keman
Anne Hatvey-Nagl keman
Anett Homoki viyola
Melisa Coleman viyolonsel

Wolfgang Amadeus Mozart
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 14 Sol Majör, KV 387
Antonín Dvorák
Vals Re Majör, op. 54 No. 4
Fritz Kreisler
3 Eski Viyana Dansı No. 2, “Liebesleid”
3 Eski Viyana Dansı No. 1, “Liebesfreud”

15.00-15.40 Sen Piyer Kilisesi
AIMA Festival Orkestrası
Orhun Orhon, şef 
Katrin Targo, soprano
Tuuri Dede, mezzosoprano 

Giovanni Battista Pergolesi
Stabat Mater, P. 77

16.00-16.40 Aşkenaz Sinagogu
Bester Quartet
Jaroslaw Bester akordeon
David Lubowicz keman
Oleg Dyyak klarnet, perküsyon, duduk
Maciej Adamczak kontrbas

Jaroslaw Bester
Hope
Mordechai Gebirtig (düz. J. Bester)
Schloymele Lieber
Jaroslaw Bester
God Forsaken
The Magic Casket
Solitude
Methamorphoses

16.00-16.40 Aşkenaz Sinagogu karşısı
KLEZ-MEZ
Bora Güler keman
Yuri Ryadchenko akordeon

Geleneksel Klezmer repertuvarından bir seçki

Müzik ve tarihin izinde İstanbul’un saklı güzelliklerini keşfetmek üzere yola çıkan Müzik Rotası, bu kez Galata’dan Karaköy’e Musevi ve Hıristiyan cemaatlerinin kutsal mekânlarına konuk oluyor. Müzik Rotasının ilk durağı İtalyan Sinagogu’nun kuruluşu 1862 olmakla birlikte, cemaatin bugün kullandığı bina 1931 yılında yapıldı. Gotik stilde cephesi ve mermer merdivenleri ile görülmeye değer bir mimariye sahip olan sinagogda Türkiye’nin saygın keman virtüözlerinden Sevil Ulucan ile Atina, Graz, Marlboro gibi festivallerin de beğenilen konukları arasında yer alan viyolonselci Hillel Zori bir araya geliyor.

Aynı bina kompleksinin içinde yer aldığı Sankt Georg Avusturya Lisesi’ne de adını veren ve geçmişi 1300’lere uzanan St. Georg Kilisesi, en son 1831’de geçirdiği büyük yangından sonra tekrar yapıldı ve 1963’te mabedin içindeki aşırı süslemeler kaldırılarak çağdaş bir dekorasyona gidildi. Burada dinleyicilere özgün yorumları kadar repertuarının genişliğini de sergileyecek olan Koehne Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ise Avrupa çağdaş müzik sahnesinde ayrıcalıklı bir yere sahip.

13. yüzyıldan bu yana İstanbul’da yaşayan Dominikan Cemaati’ne ait olan Sen Piyer Kilisesi’nin, Gaspare Fossati’nin mimarı olduğu bugünkü binası yalın cephesine kıyasla neo-klasik öğeler barındıran hareketli iç mekân düzenlemesiyle dikkat çekiyor. Pergolesi’nin 26 yaşında ölmeden hemen önce yazdığı ölümsüz eseri Stabat Mater’i bol ödüllü genç Estonyalı sopranolar Katrin Targo ve Tuuri Dede solistliğinde, Orhun Orhon yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası seslendirecek.

1900’de Aşkenazlar tarafından kurulmuş üç sinagogdan tek ayakta kalan Aşkenaz Sinagogu’nun dış cephesi bugün binaların arasından zorlukla seçilebilse de hâlâ tüm görkemini koruyor. Osmanlı ve Viyana mimarisinden izler taşıyan yapının yıldızlarla donatılmış mavi kubbesi altında Polonyalı Bester Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Doğu Avrupalı Aşkenaz Yahudilerinin geleneksel müziği Klezmer’i kendi özgün bestelerinden oluşan çağdaş bir yorumla seslendirecek. Bu yıl Galata-Karaköy ekseninde İstanbul’un zenginliklerinin izini süren Müzik Rotası, 20. yüzyıl başlarında Aşkenaz Sinagogu’ndaki düğün çıkışlarında yaygın olan bir geleneği de canlandıracak. Sinagog’un karşısındaki merdivenlerde Klez-mez topluluğu, bayram, tören ve düğünlerin vazgeçilmezi Klezmer müziğini festival dinleyicileri için seslendirecek.

Lütfen dikkat!Bu etkinlik Özel Kurallara tabidir. - Öğrenci biletleri sadece IKSV gişelerinde satılmaktadır.- Öğrenci izleyicilerimizin kontrol için geçerli kimlik ya da belgelerini yanlarında bulundurmalarını rica ederiz. - Her ayrı gösterim için Siyah, Beyaz ve Kırmızı Lale üyeleri iki (2), Sarı Lale üyelerimiz bir (1) adet bilet için indirim alabilirler.- İzleyicilerimizin konserlere vaktinde yetişmek üzere titizlik göstermelerini önemle rica ederiz. Geç kalan izleyicilerimizin girişleri ara ve/veya alkış arasında sağlanacaktır Ara olmayan konserlerde geç gelen izleyiciler salona alınmayacaktır. Bilet iadesi yapılmayacaktır.- Elde olmayan nedenlerden ötürü programda değişiklik yapılabilir. - Programda değişiklik yapılmadığı sürece bilet iadesi yapılmaz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT