Nev-Eser / Melihat Gülses

Tarihler: 24 Aralık 2008 Çarşamba ~ 24 Aralık 2008 Çarşamba - Saat: 20:00

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Ücret: 12.00 - 10.00 YTL

Nereden Alınır: www.biletix.com, Biletix Satış Noktaları, Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, CRR Gişe

Adres: Darülbedayi Cad. Harbiye İstanbul Adalar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 24, 2008 ~ Ara 24, 2008
“Nev-Eser”
Melihat Gülses

Baki Kemancı (Keman), Neva Cansın Gülses (Kemençe), Turgut Özüfler (Kanun), Şükrü Kabacı (Klarnet), Yurdal Tokcan (Ud), Bekir Sakarya (Akordeon), Serhan Yastıman (Gitar), Umut Sel (Kontrbas), Şevket Aşıkuzun (Piyano), Mehmet Akatay (Ritim), Fahrettin Yarkın (Ritim)

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında Tanzimat Dönemi reformları, müziğimizi de etkisi altına almış ve müzik formlarımızın yanında kanto, tango, fantezi, vals, rumba, fokstrot, mazurka gibi yeni formların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Ayrıca keman, klarnet, viyolonsel ve piyano gibi Batı kökenli enstrümanların da müziğimize girmesiyle, farklı Türk Müziği orkestraları oluşmuştur. Bilhassa operet ve radyo orkestraları bu anlayış üzerine kurulmuştur. Bu değişim sonucunda besteciler Batı’nın tonal müziğine yakın bir anlayışla yepyeni eserler meydana getirmişlerdir. Sade Türkçe ile yazılan ve makamsal müziğimizin etkisi altında modern ve yeni melodilerden oluşan bu eserler, müzikseverler tarafından kolayca benimsenmiş ve kısa zamanda yaygınlaşmıştır. Dönem içinde yapılan taş plak kayıtları da bu türün yayılmasına büyük katkıda bulunmuştur.

İstanbul kenti ekseninde gelişip yaygınlaşan bu tür müzik repertuarı, dans ve eğlence mûsikîmizin gerçekten ilginç ve özgün örneklerini oluşturmuştur. Bu çalışmanın kültürel birikimimize yapacağı katkı ve mûsikî severlerin duyacakları keyif düşünülerek hazırlanan konserde Melihat Gülses, konserin isminden de anlaşılacağı üzere repertuarını piyanist bestekar Neveser Kökdeş’in eserlerinin yanında Kaptanzâde Ali Rıza Bey, Muhlis Sebahattin Bey, Mehveş Hanım, Dramalı Hasan, Dikran Çuhacıyan ve Cemal Reşit Rey gibi operet bestecilerinin eserlerinden oluşturmuştur. Sanatçı bu repertuarın yeni bir orkestra anlayışı ve icrası ile dinleyici karşısına çıkacaktır.
Sanat Yönetmeni
Necip Gülses

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT