Nevcivan Özel Project "Makamların Dilinden İki Mızrap İki Nefes"

Tarihler: 31 Ocak 2013 Perşembe ~ 31 Ocak 2013 Perşembe 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori - 33.50 TL 2. Kategori - 28.50 TL 3. Kategori - 23.50 TL 4. Kategori - 18.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve CRR Konser Salonu gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://http://www.crrks.com

E Posta: info@crrks.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 31, 2013 ~ Oca 31, 2013

Makam müziği,bundan bin yıl önce klâsik müziğimizin köklerinin bağlı olduğu“güneşin ülkesi” diye tabir edilen Horasan kültüründe gelişmiş ve güçlenmiştir. İbn-i Sîna, Farabî, Ebubekir Râzi, Safiyüddin Urmevî gibi san’at ve bilim insanları tarafından makam musikîsi üzerinde ciddî çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırma ve çalışmalar sonucunda, ortaya çıkan eserler vasıtasıyla, sadece kendi bölgesinde kalmayıp, Anadolu, İran, Azerbaycan, Özbekistan, Pakistan ve Hindistan’a kadar yayılmıştır.

Makamlar günümüz itibari ile adı geçen bölge ve ülkelerde geleneksel müzik kültürünün ortak paydası olarak kullanıla gelmiştir. Nevcivan Özel’in bu projesi, Azerbaycan ve Hindistan klâsik müziklerinde kullanılmakta olan ortak makamların her iki kültürdeki yansımalarını konu almaktadır. Projede makam müziği gerek saz müziğinin doğaçlamaları, gerekse mugannî (vokal) müziğinin gazel ve doğaçlamaları şeklinde icrâ edilmektedir. Bu konserde Azerbaycan klâsik müziğinin “muğamlarını”, Hindistan klâsik müziğinin “ragalarını” bir arada dinleme zevkini tadacaksınız.

Tarzen Nevcivan Özel’in “iki mızrap iki nefes” projesine mızrabıyla Hindistan klâsik müziği sazlarından “Sarod” sazının çok genç yaşta ustası olmuş ve birçok ödül almış olan Debanjan Bhattacharjee, sesiyle yine Hindistan klâsik müziğinin genç ve yetenekli ses sanatçısı Samrat Pandit, yine sesiyle Azerbaycan klâsik müziği, muğam yarışması birincisi Nasır Atapur katılmaktalar. Vurmalı çalgılarda ise Türkiyemizin genç ve başarılı yeteneklerinden Gürkan Özkan tabla ve tombakla eşlik etmektedir.

- Konser başladıktan sonra salona seyirci alınmamaktadır.
- 7 yaş ve üzeri bilete tabidir. 7 yaş altı salona alınmaz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT