Ramazan`da Caz - Abdullah İbrahim Trio

Tarihler: 24 Ağustos 2010 Salı ~ 24 Ağustos 2010 Salı - Saat: 21:00

Yer: Topkapı Sarayı

Ücret: Minder Tam: 45,00 TL, Minder Öğrenci: 30,00 TL Numaralı Sandalye Tam: 67,00 TL, Numaralı Sandalye Öğrenci: 32,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com

Adres: Sultanahmet, Fatih İstanbul Adalar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 24, 2010 ~ Ağu 24, 2010

“Ramazanda Caz”a bekliyoruz!

Hakan Erdoğan Productions’ın, Ramazan vesilesiyle bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği “Ramazanda Caz”, Müslüman caz sanatçılarının en büyüklerini ağırlıyor. “Ramazanda Caz”, toplumsal barışın, her şeyden önce aynı kültür ürünlerini paylaşmakla kurulduğunu hatırlatacak.

‘Ramazanda Caz’, Topkapı Sarayı’nın I. Avlusu’nun büyülü atmosferinde ve İstanbul’un en çok sevilen açıkhava mekanlarından Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde düzenlenecek sekiz konserden oluşuyor. Festival, dünyaca ünlü Müslüman caz sanatçıları Ahmad Jamal, Anouar Brahem, Abdullah Ibrahim ve Dhafer Youssef’i ağırlayacak. Etkinlikte Türkiye’den de sevilen cazcılar İlhan Erşahin ve Aydın Esen sahneye çıkacak. Esen festivalde, Ramazan temalı ‘Aydın Esen Plays for Ramadan’ başlıklı özel programını seslendirecek. İstanbullu cazseverlerin gayet iyi tanıdıkları bu sanatçılar, bu kez geniş katılımlı konserlerle, her kesimden izleyiciye ve belki de geleceğin cazseverlerine seslenecekler.

Festival kapsamında cazın yanı sıra Dede Efendi de yer alıyor. Günümüzün en iyi eski Türk Müziği yorumcularından Münip Utandı’nın Dede Efendi Ensemble ile Arkeoloji Müzesinde vereceği konser, klasik Türk musikisi meraklıları için az bulunur bir fırsat olacak.

Festivalin son konserindeyse Kudsi Erguner ve topluluğu sahneye çıkacak. ‘Islam Blues’ başlıklı bu konser, farklı müzik formları arasında çalışan sanatçıların dünya kültürüne katkılarını ortaya koymayı hedefleyen ‘Ramazanda Caz’ın son noktası olacak.

2010 Ajansı’nın desteğiyle, ‘Ramazan İstanbul’ etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Ramazanda Caz”la, Ramazan’ın ve müziğin tadını çıkaralım. Festivalin her konserinde dileyenler için ücretli catering servisi iftar saatinde başlayacaktır.

Abdullah Ibrahim
1960’lı yılların başında, Johannesburg’un Sophiatown’ındaki Modern Jazz Club’da Jazz Epistles diye bir grup vardı, piyanistlerinin adı, Dollar Brand’dı. Adolph Johannes Brand, 1934’te Capetown, Güney Afrika’da doğmuştu. Piyanoya meyilliydi, yedi yaşında düzenli ders almaya başladı. O sıralar rıhtımda denizcilerden bir dolara her tür plak alınabiliyordu, genç Johannes’in de her zaman bir doları vardı.

Lakabı ‘Dollar Brand’ buradan çıktı. Jazz Epistles onun yolunu açtı, grubun 1960 tarihli albümü, “Blues for a Hip King”, bir Güney Afrika caz grubunun ilk parçası oldu. Müzikteki kahramanları Ellington ile Monk’tı, esin kaynağı ise Afrika’nın kendisi. 1962’de Avrupa’ya gitti. Ertesi yıl Duke Ellington bu Afrikalı piyanisti dinlemek için Zurich’te onun çaldığı kafeyi ziyaret etti. Dört gün sonra Paris’te bir stüdyoda “Duke Ellington Presents the Dollar Brand Trio”yu kaydediyorlardı.

Ellington 1965’te İbrahim’e New York’a gelmesi için de ısrar etti. Üç yıl sonra piyanist, Juilliard Müzik Okulu’nda çalışmalarını sürdürmek için bir Rockefeller Bursu almıştı. Aynı yıl İslam dinini seçerek Abdullah İbrahim adını benimsedi. 1973’te Capetown’a döndü, Soweto yerleşimindeki ayaklanmaların marşı haline gelecek efsanevi “Capetown Fringe”i kaydetti. Sonra, hem ülkesinde, hem dışarıda çok beğenilen “Soweto”yu yaptı. “Zimbabwe” onun hem ülkesine, hem de atalarından gelen müzik yolculuğuna bağlılığını ifade eder. 1990’lardan beri kendini büyük çaplı projelere adadı. 2004’te biyografik film “A Struggle for Love”ın konusu oldu.

Ramazan`da Caz - Abdullah İbrahim Trio

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT