Ramazan`da Caz - Ahmad Jamal Quartet

Tarihler: 17 Ağustos 2010 Salı ~ 17 Ağustos 2010 Salı - Saat: 21:00

Yer: Topkapı Sarayı

Ücret: Minder Tam: 45,00 TL, Minder Öğrenci: 30,00 TL Numaralı Sandalye Tam: 67,00 TL, Numaralı Sandalye Öğrenci: 32,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com

Adres: Sultanahmet, Fatih İstanbul Adalar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 17, 2010 ~ Ağu 17, 2010

“Ramazanda Caz”a bekliyoruz!

Hakan Erdoğan Productions’ın, Ramazan vesilesiyle bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği “Ramazanda Caz”, Müslüman caz sanatçılarının en büyüklerini ağırlıyor. “Ramazanda Caz”, toplumsal barışın, her şeyden önce aynı kültür ürünlerini paylaşmakla kurulduğunu hatırlatacak.

‘Ramazanda Caz’, Topkapı Sarayı’nın I. Avlusu’nun büyülü atmosferinde ve İstanbul’un en çok sevilen açıkhava mekanlarından Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde düzenlenecek sekiz konserden oluşuyor. Festival, dünyaca ünlü Müslüman caz sanatçıları Ahmad Jamal, Anouar Brahem, Abdullah Ibrahim ve Dhafer Youssef’i ağırlayacak. Etkinlikte Türkiye’den de sevilen cazcılar İlhan Erşahin ve Aydın Esen sahneye çıkacak. Esen festivalde, Ramazan temalı ‘Aydın Esen Plays for Ramadan’ başlıklı özel programını seslendirecek. İstanbullu cazseverlerin gayet iyi tanıdıkları bu sanatçılar, bu kez geniş katılımlı konserlerle, her kesimden izleyiciye ve belki de geleceğin cazseverlerine seslenecekler.

Festival kapsamında cazın yanı sıra Dede Efendi de yer alıyor. Günümüzün en iyi eski Türk Müziği yorumcularından Münip Utandı’nın Dede Efendi Ensemble ile Arkeoloji Müzesinde vereceği konser, klasik Türk musikisi meraklıları için az bulunur bir fırsat olacak.

Festivalin son konserindeyse Kudsi Erguner ve topluluğu sahneye çıkacak. ‘Islam Blues’ başlıklı bu konser, farklı müzik formları arasında çalışan sanatçıların dünya kültürüne katkılarını ortaya koymayı hedefleyen ‘Ramazanda Caz’ın son noktası olacak.

2010 Ajansı’nın desteğiyle, ‘Ramazan İstanbul’ etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Ramazanda Caz”la, Ramazan’ın ve müziğin tadını çıkaralım. Festivalin her konserinde dileyenler için ücretli catering servisi iftar saatinde başlayacaktır.

Ahmad Jamal
1930’da, pek çok müzisyene beşik olmuş Pittsburgh’da doğan Ahmad Jamal (Freddy Fritz Jones), harika bir çocuktu. Piyano çalışmaya üç yaşında başladı. Annesiyle babasının oturma odasındaki piyanoyu çalan amcası Lawrence’ın onu yaptıklarının eşini yapmaya davet ettiğini söylüyor. İlk deneyimi olduğu halde oturmuş ve duyduklarını notası notasına çalmış. Yedi yaşında saygın Afrikalı-Amerikalı konser şarkıcısı ve öğretmen Mary Caldwell Dawson ile çalışmaya başladı, sonra da piyanist James Miller’la çalışmalarını sürdürdü. On dört yaşında müzisyenler sendikasına katıldı.

Ahmad Jamal, George Hudson Orchestra ile turneye çıktıktan sonra Joe Kennedy, Jr. ile çalıştı. Kayıt yapmaya da 1951 yılında, “Ahmad’s Blues” ile başladı. “Billy Boy” aranjmanı gibi “Ahmad’s Blues” da sahnede çalınmış ve başka pek çok kişi tarafından kaydedilmiştir. Bestesi “New Rhumba” da, özellikle, otobiyografisinde Jamal’ın özel sanatsal niteliklerini öven ve onun etkisinden söz eden Miles Davis dahil, pek çok başka müzisyen tarafından kayıt ve icra edildi. 1994’te, Jamal Ulusal Sanat Vakfı’nın American Jazz Masters ödülünü aldı. Aynı yıl, Yale Üniversitesi’nde Duke Ellington Öğretim Üyesi ilan edildi. Davis üzerinde büyük etkisi olan Ahmad Jamal, hem müzisyen meslektaşlarını, hem de plak satın alanları yenilikçi, minimalist yaklaşımıyla, sevdiği piyano üçlüsü formatının çok ötesinde etkilemiştir. Aranjör olarak, küçük grupları orkestra koşullarında düşünmüş, adamakıllı yoğunlaşmış gruplara önderlik etmiş, çalışıyla bir ekonomi modeli oluşturmuştur. Son albümü “Quiet Time”da ustalığını bir kez daha kanıtlıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT