Ramazan`da Caz - Kudsi Erguner Ensemble - İslam Blues

Tarihler: 31 Ağustos 2010 Salı ~ 31 Ağustos 2010 Salı - Saat: 21:00

Yer: Topkapı Sarayı

Ücret: Minder Tam: 45,00 TL, Minder Öğrenci: 30,00 TL Numaralı Sandalye Tam: 67,00 TL, Numaralı Sandalye Öğrenci: 32,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com

Adres: Sultanahmet, Fatih İstanbul Adalar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 31, 2010 ~ Ağu 31, 2010

“Ramazanda Caz”a bekliyoruz!

Hakan Erdoğan Productions’ın, Ramazan vesilesiyle bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği “Ramazanda Caz”, Müslüman caz sanatçılarının en büyüklerini ağırlıyor. “Ramazanda Caz”, toplumsal barışın, her şeyden önce aynı kültür ürünlerini paylaşmakla kurulduğunu hatırlatacak.

‘Ramazanda Caz’, Topkapı Sarayı’nın I. Avlusu’nun büyülü atmosferinde ve İstanbul’un en çok sevilen açıkhava mekanlarından Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde düzenlenecek sekiz konserden oluşuyor. Festival, dünyaca ünlü Müslüman caz sanatçıları Ahmad Jamal, Anouar Brahem, Abdullah Ibrahim ve Dhafer Youssef’i ağırlayacak. Etkinlikte Türkiye’den de sevilen cazcılar İlhan Erşahin ve Aydın Esen sahneye çıkacak. Esen festivalde, Ramazan temalı ‘Aydın Esen Plays for Ramadan’ başlıklı özel programını seslendirecek. İstanbullu cazseverlerin gayet iyi tanıdıkları bu sanatçılar, bu kez geniş katılımlı konserlerle, her kesimden izleyiciye ve belki de geleceğin cazseverlerine seslenecekler.

Festival kapsamında cazın yanı sıra Dede Efendi de yer alıyor. Günümüzün en iyi eski Türk Müziği yorumcularından Münip Utandı’nın Dede Efendi Ensemble ile Arkeoloji Müzesinde vereceği konser, klasik Türk musikisi meraklıları için az bulunur bir fırsat olacak.

Festivalin son konserindeyse Kudsi Erguner ve topluluğu sahneye çıkacak. ‘Islam Blues’ başlıklı bu konser, farklı müzik formları arasında çalışan sanatçıların dünya kültürüne katkılarını ortaya koymayı hedefleyen ‘Ramazanda Caz’ın son noktası olacak.

2010 Ajansı’nın desteğiyle, ‘Ramazan İstanbul’ etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Ramazanda Caz”la, Ramazan’ın ve müziğin tadını çıkaralım. Festivalin her konserinde dileyenler için ücretli catering servisi iftar saatinde başlayacaktır.

Kudsi Erguner
Müzisyen ailenin oğlu Kudsi Erguner, saygın bir ney virtüözü olan Süleyman Erguner’in torunudur. Babası Ulvi Erguner ile kardeşi Süleyman Erguner de bu usta neyzenlerdir. Kudsi Erguner, 1952’de Diyarbakır’da doğdu. Çocukken babası Ulvi Erguner ile birlikte, derviş törenlerinde Mevlevi-Sufi geleneğinden ruhani dans ritüellerine katılırdı. Mesleğe 1969’da İstanbul radyosunda başladı. Onlarca yıl boyunca en erken köklerini araştırdığı Osmanlı müziğini öğretti, icra etti ve kaydetti.

1973’te Paris’e yerleşen Erguner, burada mimarlık ve müzikoloji eğitimi aldı ve her iki alanda da doktora yaptı. 1976’dan itibaren dünyaca tanınmış müzisyenlerle çeşitli tiyatro, sinema ve konser projelerinde çalıştı. 1981’de klasik Sufi öğretisinin üzerinde çalışılması ve öğretilmesine adanmış olan bir Mevlana enstitüsü kurdu. 1988’de ise‘‘Kudsi Erguner Ensemble’’ adıyla on altıncı yüzyıl klasik Osmanlı müziğini tanıtmayı hedefleyen bir müzik topluluğu kurdu. Grubun on üçüncü yüzyıla kadar uzanabilen fevkalade kapsamlı bir repertuvarı var.

Kendi kayıtlarına ek olarak Peter Gabriel (“The Last Temptation Of Christ”ın müziği), William Orbit`in grubu Bassomatic (“Set the Controls for the Heart of the Bass”), Jean Michel Jarre, Maurice Béjart, Peter Brook (“Meetings with Remarkable Men”, “Mahabharata”), George Aperghis, Didier Lockwood, Bruno Caillat, Süleyman Erguner, İtalyan şarkıcı-besteci Alice ve Michel Portal ile çalıştı. 110’u aşkın kaydı olan Kudsi Erguner, “Islam Blues”u İstanbul’da ilk kez geçen yıl icra etti.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT