Şeb-i Arûs'un 741. yılında, Hz. Mevlânâ'nın Anısına

Tarihler: 18 Aralık 2014 Perşembe ~ 18 Aralık 2014 Perşembe 20:30

Yer: Zorlu Center Ana Tiyatro

Ücret: 1. Kategori - 156.00 TL 2. Kategori - 130.00 TL 3. Kategori - 99.00 TL 4. Kategori - 65.00 TL 5. Kategori - 39.00 TL - Tükendi

Nereden Alınır: https://bilet.zorlucenterpsm.com

Adres: Zorlu Center Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0850 222 67 76

Web: http://http://www.zorlucenterpsm.com

E Posta: info@zorlucenterpsm.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 18, 2014 ~ Ara 18, 2014

Okan Bayülgen'in sesinden Mevlânâ'nın sözleri
Sûfî Dünyasının Müziği
Mevlevî Ayini ve Semâ Töreni
Alaturka Records projesi

Ölüm değil, "Şeb-i Arûs"; yani düğün gecesi... "Sevgili"ye kavuşma ânı…

741 yıl öncesinin Anadolu topraklarından, 21. yüzyılın dünya küresine aralıksız esen, hep taze kalmış, daima tazeleyen ve dirilten bir rüzgâr: Mevlânâ Celâleddin Rûmî'nin sesi…

Sadece doğu dünyasını değil, 20'den fazla dünya diline çevrilerek bütün dünyayı derinden etkileyen Hz. Mevlânâ'nın sadâsı, gönüllerimize çok farklı bir sesten yansıyacak. Sûfî'nin sır dolu dünyasına ışık huzmeleri düşüren, kilitli sandığın anahtarı: Sûfî'nin kendine özgü müziğiyle iç içe… Şarkı söyler gibi değil, olması gerektiği gibi… Sûfî'nin dünyasına girerek…

Ve Mevlevî dünyasının olmazsa olmazı: Ayin ve Semâ ritüeli… Dede Efendi'nin Ferahfezâ Ayîn-i Şerîf'inin, fezanın sonsuzluğunu çağrıştıran müziği eşliğinde, Post-nişîn'i; Hak'tan halka açtığı kolları ve uçuşan tennureleriyle semazenlerinin sonsuzluğa dönüşleri; Nâ't-ı Mevlânâ'sı; Devr-i Veledî'si, kısacası bütün kadim seremonisiyle…

Dede Efendi'nin Yenikapı Mevlevihanesi'nde yıllarca çaldığı, eşsiz bestelerine hayat veren Kudüm enstrümanı, bu geceye özel olarak sahnede yer alacak.

PROGRAM
1.Bölüm

Son 400 yıl içinde İstanbul başta olmak üzere Anadolu, güney komşuları ve Kuzey Afrika ülkelerindeki Sufi tekkelerinde söylenen eserlerden oluşan bölüm yarım saat sürmektedir.

Bu bölümde Naat, Durak, Şugl, İlâhi gibi sufi müzik formarının geleneksel şekliyle seslendirilmektedir.

Sanatçılar koro (10 kişi), şiir okuyucu (Okan Bayülgen), ney (2 sanatçı), kanun, tanbur, rebab, kemençe, bendir, kudüm, viyolonselden (Uğur Işık) oluşmaktadır.

Hammamizade İsmail Dede, Zekai Dede, Ali Gâni, Seyyit Seyfullah, Sebilci Hüseyin gibi büyük bir besteci yelpazesi içinden seçilen eserler arasında okunacak kasidenin güftesi Şeyh Galip, Hafız veya Fuzili gibi edebiyatçılara aittir.

Okan Bayülgen tarafından seslendirilen eserler arasında Hz. Mevlâna'nın Mesnevi ve Divan-ı Kebir'inden şiirler okunmaktadır.

2.Bölüm

200 yıl önce yazılmış Mevlevi Ayini eşliğinde geleneksel şekli ile bir Sema Töreni gerçekleştirilmektedir.

Sanatçılar koro (10 kişi), ney (2 sanatçı), kanun, tanbur, rebab, kemençe, bendir, kudüm, bas kemençe (Uğur Işık) ve Sema Grubu'ndan (17 kişi)oluşmaktadır.

Bu bölümdeki Mevlevi ayininin bestecisi Abdülbaki Nasır Dede (1765-1821), İstanbul'un ikinci Mevlevihanesi olan Yenikapı Mevlevihanesi Şeyhlerinden olup meşhur Hammamizade İsmail Dede Efendinin'de ney hocasıdır. Eserin güftesi ise Mesnevi'dendir.

Alaturka Records Sema Töreni'ne 14 sanatçı ve 17 semazen eşlik etmektedir.

İndirimli Bilet Uygulaması:

1. 65 yaş üstü ve öğrenciler için "SIR" etkinliğine özel %15 indirim uygulanacaktır.
2. İndirimli bilet uygulaması yalnızca Zorlu Performans Sanatları Merkezi gişelerinde geçerlidir. Sınırlı sayıda bilet tüm kategoriler için geçerli olacaktır.
3. Gişede öğrenci kartı ve kimlik gösterilmesi zorunludur ve bir kişi 1 adet indirimli bilet satın alabilir.
4. İndirimli bilet uygulaması yalnızca Zorlu Performans Sanatları Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikler için geçerli olup, "Misafir Etkinlikler" kategorisindeki etkinliklerde geçerli değildir.
5. Zorlu Performans Sanatları Merkezi, indirimli bilet satın alma koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. <

*Bu etkinlik 8 yaş ve üstü çocuklar için uygundur ve bilete tabidirler.
*8 yaş altındaki çocuklar etkinliğe kabul edilmeyecektir.

Şeb-i Arûs'un 741. yılında, Hz. Mevlânâ'nın Anısına

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT