Serap Çiftçi - Yunus Emre Aşka Yolculuk

Serap Çiftçi - Yunus Emre Aşka Yolculuk

Tarihler: 26 Ocak 2019 Cumartesi ~ 26 Ocak 2019 Cumartesi 18.00

Yer: Şerefiye Sarnıcı

Ücret: Ücretsiz

Adres: Binbirdirek Mh., Piyer Loti Cd. No:25 Fatih İstanbul

Telefon: (0212) 568 60 80

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 26, 2019 ~ Oca 26, 2019

Aşkın aldı benden beni
Bana seni gerek seni
Ben yanarım dünü günü
Bana seni gerek seni ...

Tasavvuf ve insan sevgisini anlatırken "Yaratılmışı hoş gördük yaratandan ötürü " diyebilecek kadar ince bir ruha sahip olan Yunus Emre, deniz değil okyanustur, ilahi aşkın ve Tasavvuf ' un yeryüzüne gelmiş en büyük dervişlerindendir. Selam olsun hak ile yüreği bir aşk yolunda olanlara, selam olsun Allah'ın sevgisini insanın kalbinde yakan ateş olanlara…Türk tasavvuf edebiyatı sahasında kendine has bir tarzın kurucusu olan Yunus Emre, Ahmed Yesevî ile başlayan tekke şiiri geleneğini özgün bir söyleyişle Anadolu’da yeniden ortaya koymuştur. Yalnız halk ve tekke şiirini değil, divan şiirini de etkileyen Yunus Emre, tasavvufla beslenen dizelerinde insanın kendisiyle, nesnelerle, Allah'la olan ilişkilerini işledi, ölüm, doğum, yaşama bağlılık, İlahi adalet, insan sevgisi gibi konuları ele aldı. Çağının düşünüş biçimini ve kültürünü konuşulan dille, yalın, akıcı bir söyleyişle dile getirdi. Yunus Emre'nin şiirleri, daha söylenip yazıldığı tarihten itibaren ezberlenip okunmaya başlayarak, 14. yüzyıldan itibaren abdallar ve dervişler vasıtasıyla Osmanlı fetihlerine paralel şekilde bütün Anadolu ve Rumeli coğrafyasına yayıldı. Şiirleri aynı zamanda asırlardan beri Anadolu’da ve Rumeli’de faaliyet gösteren tarikatların ortak düşüncesi ve sesi haline gelerek, halk edebiyatının kaynağı oldu.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT