Sigiswald Kuijken

Sigiswald Kuijken

Tarihler: 21 Şubat 2016 Pazar ~ 21 Şubat 2016 Pazar 21 Şubat 2016 19:00

Yer: Deniz Müzesi

Ücret: - Tam 89.00 TL Öğrenci 49.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 21, 2016 ~ Şub 21, 2016
"Bach Günleri" hız kesmiyor: "Bach Before & After", şubatta müzikseverlerle buluşacak!

"Bach Günleri", Bach'ı öncesi ve sonrasına ait repertuvarla birlikte sunacak olan "Bach Before & After" konser serisiyle devam ediyor. Mayıs ayında sona erecek olan bu festival kapsamında İstanbul ve Ankara'da her ay klasik müziğin iki önemli ismi ağırlanacak.

Bach Before & After'ın şubat programında Avrupa'nın en eski barok müzik topluluğu Hortus Musicus ve barok kemanın yaşayan en büyük ustası Sigiswald Kuijken yer alıyor.

Kırk üç yıllık geçmişi boyunca Avrupa'nın bütün müzik tarihini kat eden Hortus Musicus'un bu kadar uzun ömürlü olmasının sebebi yaratıcılığında gizli... Topluluk "Erken Dönem Müziği" ile anılmakta ama Hortus Musicus söz konusu olduğunda bu ifade sadece kullanılan yalın malzemeye atıfta bulunmaktadır. Zira topluluğun kendi müziği her prova ve seslendirmede yeniden doğar; "eski" müzik "kendilerinin" ve "yeni" olur.

Topluluğun müzik dehası ve egzantrikliğiyle bilinen şefi Andres Mustonen, henüz bir öğrenciyken Hortus Musicus'u kurdu. O günden beri de, repertuvarı Hint, Arap ve Yahudi geleneksel müziğinden en çağdaş eserlere kadar geniş bir yelpaze sunan, zaman ve mekanda sınır tanımayan bu olağanüstü grubun şefidir.

Bach Günleri'nin çok sevilen açılış konserinde seyircilere unutulmaz bir akşam yaşatan Hortus Musicus, 14 Şubat'ta İstanbul Deniz Müzesi'nde ve 15 Şubat'ta ilk defa Ankara Akün Sahnesi'nde çok eğlenceli bir akşam vadediyor.

Klasik müzik meraklılarının yakından tanıdığı, barok kemanının yaşayan en büyük ustası Sigiswald Kuijken, solo sonat ve partitalarla 21 Şubat'ta İstanbul Deniz Müzesi'nde ve 22 Şubat'ta Ankara Akün Sahnesi’nde! 

Barok stilinin öncüsü olan Kuijken, 1970'lerin başından itibaren birçok sanatçıyı etkiledi. Döneme özgü enstrümanları çalmasıyla tanınan sanatçı, 28 yaşında ayrıldığı Alarius Ensemble'nin ardından La Petite Bande'ı ve Kuijken String Quartet'i kurdu ve ünlü klavsenci Gustav Leonhardt'la birlikte çalıştı.

Omuz çellosu olarak da bilinen Viola da Spalla'yı, yaptığı Bach kayıtlarıyla tüm dünyaya yeniden tanıtan Kuijken, Koninklijk Muziekconservatorium, The Royal College of Music, Salamanca Üniversitesi, Accademia Chigiana, Conservatoire of Geneva, Musikhochschule gibi önemli müzik okullarında ders verdi.

Eski müziğin özgün stiline sadık kalarak üç kez solo sonat ve partitaları kaydeden Sigiswald Kuijken, bu kayıtlarla Bach müziği, takipçilerinin arşivleri için belki de en önemli kaynak haline geldi.   

Sigiswald Kuijken Bach Before & After'da iki enstrüman kullanacak. Bach'ın Sonat No.1'i ve pek çok müziksever tarafından dünyanın en güzel müziği olarak nitelenen ünlü Chaccone'un yer aldığı Partita No.2'sini kemanla; Viyolonsel Süiti No.6'sını Viola da Spalla ile seslendirecek. Bach'ı bu büyük ustadan dinlemek tarihi bir ayrıcalık olacak.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT