Su Kasidesi Oratoryosu

Su Kasidesi Oratoryosu

Tarihler: 19 Mart 2019 Salı ~ 19 Mart 2019 Salı 19 Mart 2019 19:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: - Tam 36.50 TL İndirimli 26.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://www.crrkonsersalonu.org/

E Posta: info@crrkonsersalonu.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 19, 2019 ~ Mar 19, 2019
Büyük Türk şairi Fuzûli’nin dillere destan “Su Kasîdesi” ilk kez dev bir kadroyla CRR sahnesinde.  Çok sesli müzik tekniğinin sağladığı imkânların kullanılmasının yanı sıra makamsal müziğin tatlarından da yararlanılarak hazırlanan Su Kasîdesi Oratoryosunu CRR Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen yönetecek.

Nazım ve irfan dünyamızın kutup yıldızlarından Fuzûli’nin “Kaside Der-Na’t-ı Hazreti Nebevî” nitelemesiyle “su” redifli na’t-ı şerifi ilk kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği tarafından Pike Axundova’ya bestelettirilmiştir.

Su Kasidesi Oratoryosunda Klasik Batı enstrümanları, koro, soprano, tenor, Türk Musikisi enstrümanları ve sanatçıları için partisyonlar hazırlanmıştır. Dokuz bölümden oluşan kasidenin her bölümü için ilgili fasıldan başlıklar alınarak kullanılmıştır.

32 beyitten oluşan kasidenin 29 beyti enstrümantasyon ve orkestrasyon tekniğiyle hazırlanmış; makamsal geçişler detaylı şekilde düşünülerek, bir dünya dili olan Oratoryoya İstanbul tadı ve Anadolu ruhu nağmeler olarak katılmıştır. Üç beyit ise Oratoryo sonunda tam anlamıyla bir yakarışı simgelemek üzere tüm orkestra, koro ve makamlarla birlikte şiir olarak icra olunacak şekilde armonize edilmiştir. 

Türk kültürünü, şiirini, müziğini ve inancını ulusal ve uluslararası arenada tanıtmayı, sevdirmeyi düşünerek notaya alınan Su Kasidesi Oratoryosu, aynı zamanda genç nesillere sahip oldukları değerlerin farkına varmasına yardımcı olmak ümidiyle her kesime, her gönüle dokunabilecek bir eser olarak planlanmıştır.

Hazreti Muhammed (s.a.v.) için söylenen en mümtaz naatların başında gelen Su Kasidesi bu milletin O’na olan aşkın en muhteşem bir ifadesi olarak irfan dünyamızda yer bulmaktadır. Sözün, müziğin, yüksek hissin yansıması ve yankılanması CRR Senfoni Orkestrası ile CRR Türk Müziği saz heyeti ve solistlerle beraber koronun özenli icralarında katılımcıları farklı bir iklime taşıyacağını ümit ediyoruz.

“Saçma ey göz eşkden gönlümdeki odlara su
Kim bu denlü tutuşan odlara kılmaz çare su.”

Besteci: Pike Axundova
Şef: Rengim Gökmen
Koro Şefi: Volkan Akkoç
Genel Sanat Yönetmeni: Aslan Özdemir
Caner Akın (Tenor)
Bengisu Çimen, Zabite Aliyeva (Soprano)
Elvin Novruzov (Kamança), İsmayıl Zülfükarov (Tar)
Nicat Mesimov (Balaban), Hakan Talu (Tanbur)
Turgut Özüfler (Kanun), Burcu Karadağ (Ney)
Neva Günaydın (Kemençe), Tutu Aydınoğlu (Piyano)

Eserin Bölümleri:

1. Bölüm - Gönlümde ki Odlar 
2. Bölüm - Yüzün Gülzar
3. Bölüm - Gam Günü
4. Bölüm - Susuzum Sahrada
5. Bölüm - Ahmed-i Muhtar" 
6. Bölüm - Ya Habiballah"
7. Bölüm - Şeb-i Mirac" 
8. Bölüm - Dil-i Mecrûh
9. Bölüm - Aşk Bu”

- Konser başladıktan sonra gelen misafirlerimiz balkon kısmına alınacaktır.- 7 yaş ve üzeri bilete tabidir. 7 yaş altı salona alınmaz.- İndirimli Biletler: Öğrenci, Öğretmen, Basın Kartı Sahipleri, Engelliler, 60 yaş üstü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri için geçerlidir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT