Uluslararası İstanbul Klasik Müzik Festivali - Galina Vracheca

Tarihler: 18 Ekim 2010 Pazartesi ~ 18 Ekim 2010 Pazartesi - Saat: 21:00

Yer: Aya İrini Müzesi

Ücret: 300,00 TL - 250,00 TL - 200,00 TL - 150,00 TL - 100,00 TL - 50,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com

Adres: Topkapı Sarayı 1. Avlu, Sultanahmet İstanbul Adalar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 18, 2010 ~ Eki 18, 2010

Uluslararası İstanbul Klasik Müzik Festivali kapsamında 18 Ekim 2010 Saat 21.00’da Türkiye’deki ilk konserini verecek olan ve dünyanın en iyi piyanistlerinden biri kabul edilen Galina Vracheva doğaçlama sanatını konserlerinde Mozart ve Beethooven zamanlarında olduğu gibi ustaca sergiliyor.

O zamanlar, doğaçlamalar solo piyano resitallerinin bir parçasıydı ve klasik müzik konserlerinin neredeyse tümü piyanist tarafından doğaçlama yapılırdı. Galina`nın solo programları genellikle normal bir romantik veya klasik müzik ile başlıyor. Yani Istanbul`daki performansında Robert Schumann ve Edvard Grieg çalarak yeteneklerinin açıklayıcı bir şekilde ortaya çıkarabilir. Vracheva`nın heyecanlı oyununu muhtemelen Argerich ile kıyaslayabilirsiniz.

Başlangıçtan sonra konserin gerçekten etkileyici kısımları geliyor. Resitalin başında, küçük kağıtlar seyircilere dağılır, doğaçlamanın ikinci kısmında çalınmasını istedikleri parçaları yazmaları istenir. Bu kağıtlar seyircilerden toplanır ve sanatçı sahnedeyken ona iletilir. Galina Vracheva istekleri görür, ve orada ilk defa onu en çok etkileyen başlıklardan bir kaçını seçer. Artık bir İsveç ya da Alman parçasının bir rapsodiye, Bach`ın ünlü bir bestesine, ya da Michael Jackson`ın "Earth Song"una klasik müzik parçası şeklinde dönüşmesi mümkün. Ve o andan sonra piyanistin ürettiği beste hayret verici ve müzisyenler için saygı duyulan bir noktaya gelmiş olur. Görülen o ki, Vracheva için teknik ve müzikal ifadelerinde bir limit yok. Ancak bu olağanüstü sanatı tanımlamak yine de güç - onu kendiniz dinlemeli ve görmelisiniz!

Galina Vracheva ile bir akşamı kolayca unutamayacaksınız, klasik müzik adına böyle canlandırıcı bir etkiyi deneyimlemek klasik müzik hayranları için kesinlikle eşsiz ve sık rastlanmayan bir coşku olacaktır.

Galina Vracheva iki tarz müziği sergileyen sanatçılardan: dikkatle kazanılmış ve içgüdüsel olarak deneyim edilmiş. Küçük yaşlarında müziğin yalnızca öğrenilemeyeceğini anlamış, ve aynı zamanda yaratılabileceğini de öğrenmiş. Piyanist ya da bestekar olarak sürdürdüğü tüm hayatı boyunca, doğaçlamalar yapmak ona kendiliğinden esin vermiş.

Beş yaşında iken akordeon çalanlar arasında Bulgaristan ulusal ödülünü kazanmış. O zaman konser vermek ona doğal görünmeye başlamış, öğrendiklerini sergileyebilmesi için bir fırsat olduğunu anlamış, fakat bundan da öte, müzikten aldığı hazzı seyircilerle "müzikle konuşmak" adı altında paylaşmayı sevdiğini fark etmiş. Bir Bulgar piyanist olan Tamara Jankova, Galina`nın mükemmel yeteneği ile ilgili yazı yazmış ve onun müziğe doğuştan gelen yatkınlığına değinmiş.

Galina`nın piyanist olarak profesyonel eğitimi ondan bir sonraki sene başlamış, ancak akordeon çalarken tüm eli akord için kullanmak ve yalnızca bir butona basarak çalınabildiğini görmek onda hayal kırıklığı yaratmış. Ve Galina saygı duymanın bir performansın en temeli olduğunu öğrenmiş. Sayısız yerli yarışmalara katılmış,ve kazandıktan sonra Moskova`nın konser salonlarında halk önünde performans sergilemeye hak kazanmış. Spontaneliği, çocukluğundan geri kalan bir özellikmiş, solmaya yüz tutmuş, ve zamanının önemli bir kısmını doğaçlamalar üzerinde çalışmaya adamış, o zamanlar bilinçsiz bir şekilde yapmış olduğu bu antreman sonraları gelecek performanslarında kazanım sağlamasında yararlı olmuş.

Çok önemli ve saygıdeğer isimlerden ders almasının yanı sıra, Lili Atassovana, Atamas Kurtev, Vera Gornostaeva, Galina piyano tarihindeki en önemli eserleri de absorbe etmiş, kırk piyano konçertosu ve sayısız solo çalışma da bunun dahilindedir. Nikolai Jakuschenko, Katchaturian`ın öğrencisi, ona genellikle kendi toplulukları dışında kendilerini zenginleştirmeyen bestekarların aksine, evde beste çalışmasını söylemiş. Paraschkov Hadjiev`de öğrenim görmek üzere Galina Sofia`ya taşınmış. Bu onun için unutulmaz bir deneyim haline dönüşmüş, çünkü yeni öğretmeni öğrencilerine klasik müzik formlarının ustalarının hepsinin tam bir şekilde öğrenilmesi gerektiğini söylüyormuş. Bu Galina`nın kendi bestelerini yapmaya başlamasında muazzam bir basamak haline gelmiş. "Dinleyiciler bağlantısız ve hazırlıksız bir müzik yolculuğuna çıkıyor. Biz onları bir uyum sürecine götürüyoruz ve devamında dinleyiciler her şeyi inşa eden olmanın keyfini çıkarıyor"

Galina Vracheva Zürih`te, yaşadığı yerde, Avrupa`da, Orta Doğu`da ve Hindistan`da solo resitaller ve piyano konçertoları sergilemektedir. Düzenli olarak klasik müzik istasyonlarında ve televizyonlarda çıkmaktadır, Conservatorium van Amsterdam`da dersler vermektedir ve şimdiye kadar bir sürü piyano bestesi ve iki opera çalışması olmuştur.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT