Yıldızlar Topluluğu

Tarihler: 28 Şubat 2015 Cumartesi ~ 28 Şubat 2015 Cumartesi 20:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori - 133.50 TL 2. Kategori - 93.50 TL 3. Kategori - 63.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://http://www.crrks.com

E Posta: info@crrks.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 28, 2015 ~ Şub 28, 2015

Gürer Aykal'ın şefliğinde Efe Baltacıgil, Hande Özyürek ve Fora Baltacıgil'den oluşan Yıldızlar Topluluğu, 28 Şubat'ta CRR Konser Salonu'nda sizlerle...

1961 yılında ilk Türk iş gücü Avrupa’ya hareket ettiğinde, henüz ayağa kalkmaya başlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları iki dünya savaşının yaralarını sarmaya uğraşan Avrupa insanına emeği karşılığı yardım elini uzatıyordu. Aynı tarihlere göz attığımızda Türk sanat ve sanatçısının, bilim insanlarının, iş gücüyle karşılaştırılmayacak kadar seyrek olarak adı geçen beldede temsil edildiğide aşikardı.

Aradan geçen yarım asırı aşmış süre içerisinde genç cumhuriyetimiz, tüm dünyaya ilham olan devrimleriyle biri diğerinden değerli bireyler yetiştirirken Avrupa’ya göçen neslin evlatları da yeni Avrupalı/Türk jenerasyonunun bayrağını dalgalandırıyordu.

Bir yandan ana yurttaki eğitim seferberliği ile yetişen sanatçılar, birer birer yurt dışına uçup gelişim serüvenlerini yorumladıkları müziğin beşiğinde devam ettirirken öte yandan işçi gereksinimiyle oralara yerleşen vatandaşlarımız da eş güdümlü olarak iş gücü konumuna geliyorlardı.

İşte bu konser Cumhuriyet’imizin kararıyla yurt dışına gönderilerek bizlere kapı açan Saygun, Erkin, Rey, Akses gibi sanatçılarımızın ayak izlerini takip edip gittikleri yerlerde Almanya Deutsche Oper, Frankfurt Operası, Hamburg Operası, Münih Filarmoni, Berlin Filarmoni, Kuzey Almanya Radyo Orkestrası, Komische  Oper, Nürnberg Operası, Leipzig Gewandhaus, Schleswig Holstein Operası, Stuttgart Radyo Senfoni, Bayerische Rudfunks, Avusturya, Viyana Geleneksel Devlet Orkestrası, Belçika Filarmoni, İngiltere BBC Filarmoni, Londra Filarmoni, Fransa Aulnay Sous Bois Harmonie Orchestra, İsviçre Suisse Romande, Amerika Philedelphia Orchestra, Seattle Symphony Orchestra gibi en önde gelen toplulukların değişmez yapı taşları olan Türk Sanat Yıldızları’nın bir araya geldiği şölendir.

Gürer Aykal (Şef)

Müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nda başlayan Gürer Aykal, Necdet Remzi Atak’ın öğrencisi olarak 1963 yılında Keman Bölümü, Adnan Saygun’un öğrencisi olarak da 1969 yılında Kompozisyon Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl devlet bursu kazanıp İngiltere’ye giderek Londra’da Guildhall Müzik Okulu’nda André Previn ve George Hurst gibi önde gelen şeflerin yanında orkestra şefliği okudu. 1972’de Guildhall Müzik Okulu ve Kraliyet Müzik Akademisi İleri Şeflik Bölümlerini birincilikle bitirdi. Ardından İtalya’ya giden Aykal, Accademia Musicale Chigiana’dan Şeflik Nişanı aldı ve Santa Cecilia Akademisi’ni Franco Ferrara’nın asistanlığını yaparak bitirdi. Bu arada Adnan Saygun’un isteği üzerine Pontificio Istituto di Musica Sacra’da Bartolucci ile Gregoryen koro müziği ve Rönesans çoksesli öğrenimi de gördü. 1975 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın sürekli şefliğine atanan Aykal, daha sonra bir süre Devlet Opera ve Balesi’nin genel müdürlüğünü yaptı. Bu arada Suna Kan’la birlikte kurduğu Ankara Oda Orkestrası’nın ülkemizdeki etkinliklerinin yanı sıra yurt dışında da yüzden fazla konserini yönetti. Avrupa ülkelerinin önde gelen orkestraları ile sayısız konserler verdi; İngiliz Oda Orkestrası’nı Güney Amerika ve Karayipler Turnesi’nde yönetti. Amsterdam Concertgebouw Oda Orkestrası’nın da şefliğini yaptı.

Eğitimci yönü yurt içi ve yurt dışında orkestra şefliği profesörlüğünü de kapsayan Gürer Aykal, ABD’de Indiana (Bloomington) Üniversitesi, Teksas Tech ve UTEP Üniversitelerinde ileri orkestra şefliği dersleri verdi. Halen Bilkent Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda eğitimcilik görevini sürdürüyor. Müzik alanındaki uluslararası başarıları ve hizmetleri nedeniyle 1981 yılında kendisine “Devlet Sanatçısı” unvanı verilen Aykal, bugüne kadar yaptığı CD kayıtlarında Londra Filarmoni, Kuzey Almanya Radyo (NDR), Ankara Oda, Bilkent Senfoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni ve El Paso Senfoni orkestraları gibi önde gelen birçok sanat topluluğu ile Bach, Beethoven, Mozart, Çaykovski, Elgar, Smetana, Ravel, Erkin ve Saygun gibi büyük bestecilerin yapıtlarını seslendirdi.

ABD’de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik yönetmenliği yapan Aykal, 1991–2003 yılları arasında sürekli şefliği ve genel müzik yönetmenliğini yaptığı Teksas El Paso Senfoni Orkestrası’nın bağlı bulunduğu üniversiteden fahri profesörlük unvanı aldı. 2000–2004 yılları arasında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nı kurup ve geliştirme görevini üstlendi. Gürer Aykal çağdaş Türkiye’nin müzik yoluyla tanıtılması konusunda yurt içi ve yurt dışında yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı 1999 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Sanatçısı” seçildi.                                         
2008 Mayıs’ında Türkiye ile Finlandiya arasındaki kültürel işbirliğine sağladığı katkılardan ötürü Finlandiya Devlet Nişanı ile ödüllendirilen, Temmuz 2008’de Lazio Avrupa ve Akdeniz Festivali kapsamında Roma’da düzenlenen törende Uluslararası Gösteri Sanatları kategorisinde “Başarı Ödülü” alan Gürer Aykal, bugün, 1999’da kurduğu ve 2008 Eylül’üne dek sürekli şefliği ile genel müzik yönetmenliğini sürdürdüğü Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın onursal şefi olarak görevine devam ediyor.

Efe Baltacıgil (Viyolonsel)

1978 yılında İstanbul'da müzisyen bir aile içinde dünyaya gelen Türk müzisyen, müzik eğitimine önce keman ile Kadıköy Belediye Konservatuarı'nda Giray Rosenfos, ardından Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda, İhsan Kartal ve Prof. Nusret Kayar ile viyolonsel çalışarak devam etti. 1998 yılında ABD'nin en önde gelen müzik okullarından biri olan Curtis Enstitüsünde Peter Wiley ve David Soyer ile lisans üzeri eğitim aldıktan sonra 23 yaşında Amerika'nın en ünlü orkestralarından Philadelphia Orkestrası'nın viyolonsel grup şefi yardımcılığını kazandı. 2005 yılında New York'da "Genç Sanatçı" yarışmasını kazanan sanatçı 2006 yılında Avery Fisher kariyer katkı ödülüne layık görüldü. 2007 yılında ünlü Carnegie konser salonu sanatçıyı Avrupa "Rising Stars" turnesine yolladı ve bu turne sayesinde New York- Amsterdam - Luxemburg - Baden Baden, Köln ve Viyana'da en önemli konser salonlarında resitaller verdi. 2009 yılında Philadelphia Orkestrası ile solist olarak iki kez sahneye çıkan sanatçı, 2010 yılında Seattle Senfoni Orkestrasında grup şefliğini kazandı. 2012 yılında İstanbul Festivali'nin davetlisi olarak kardeşi Fora ile birlikte Berlin Filarmoni orkestrası ve Sir Simon Rattle eşliğinde İstanbul ve İzmir'de solist olarak sahne aldılar. Aynı yıl Beethoven üçlü konçertoyu Türk Gençlik Orkestrası eşliğinde Almanya'nın Bonn şehrinde seslendirdi. 2014 yılında Seattle Senfoni ile çaldığı Dvorak konçerto büyük övgü topladı ayrıca Gabriel Faure'nin Elegie (Ağıt) başlıklı eserini CD olarak kayıt etti. Efe Baltacıgil, Türk keman yapımcısı Ersen Aycan'ın viyolonseli ile konser vermektedir.

Hande Özyürek (Keman)

15. Uluslararası Viyana Müzik Yarışması birincisi Özyürek, on bir yaşında ilk keman derslerine başladı. Mimar Sinan Üniversitesi'ne bağlı Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Çiğdem Iyicil'in sınıfından on dokuz yaşında mezun oldu, aynı zamanda Prof. Cengiz Tanç'ın Kompozisyon ögrencisi olarak egitimini tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarına, Türk Eğitim Vakfı'ndan kazandığı bursla, Almanya'da sürdürdü. Almanya ve İtalya başta olmak üzere Uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazandı. 16 yaşında orkestra eşliğinde ilk solo konserini veren Özyürek, Almanya, Yunanistan, Avusturya, Fransa, Belçika, İtalya ve Türkiye'de verdiği konserlerde Viyana Bosendorfer Saal, Viyana Musikverein, Bayern Radyosu, Stuttgart Liederhalle gibi ünlü konser salonlarında solo konserler vermiş, Brüksel Filarmoni Orkestrası, SüdWest Deutsche Filarmoni, Bavyera Radyo Orkestrasi Münih, Plovdiv Filarmoni eşliğinde çalmıştı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT