BİFO Özel: "Baroktan Klasiğe"

Tarihler: 02 Ekim 2020 Cuma ~ 01 Kasım 2020 Pazar 20:00

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 20.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 2, 2020 ~ Kas 1, 2020
48. İstanbul Müzik Festivali’nin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na odaklandığı üç konserlik özel serinin ikincisinde orkestra, Türkiye’de özellikle opera deyince ilk akla gelen isimlerden, ünlü şef Antonio Pirolli yönetiminde Barok’tan Klasik döneme uzanan bir program seslendiriyor. Konserin solisti ise “ışığı her an daha da güçlenen bir yıldız”, mezzosoprano Ezgi Karakaya.

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
ANTONIO PIROLLI şef
EZGİ KARAKAYA mezzosoprano

Jean-Baptiste Lully
Kibarlık Budalası’ndan “Türk Seremonisi için Marş”, LWV 43

George Frideric Handel
Serse operasından “Ombra mai fu”

Antonio Vivaldi
Yaylılar için Konçerto Sol Majör, RV 151, “Alla Rustica”

Joseph Haydn
Arianna a Naxos, Hob. XXVIb:2

Arcangelo Corelli
Konçerto Grosso Re Majör, op. 6 No. 1

Johann Sebastian Bach
Orkestra Süiti No. 3 Re Majör, BWV 1068: II. Air

Giuseppe Torelli
Konçerto Grosso Sol minör, op. 8 No. 6

Johann Sebastian Bach
Brandenburg Konçertosu No. 3 Sol Majör, BWV 1048

Arasız 70’ sürer.

KONSERE DOĞRU: MÜZİK VE RESİM
02.10.2020 CU | İKSV YouTube Kanalı
Asuman Kafaoğlu-Büke’nin Titian’ın Bacchus ve Ariadne tablosu üzerine konuşması

KONSERE DOĞRU
02.10.2020 CU | İKSV YouTube Kanalı
Birlikte Güçlü Sesler Korosu II Konseri

48. İstanbul Müzik Festivali’nin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na odaklandığı üç konserlik özel serinin ikincisinde orkestra, Türkiye’de özellikle opera deyince ilk akla gelen isimlerden, ünlü şef Antonio Pirolli yönetiminde Barok’tan Klasik döneme uzanan bir program seslendiriyor. Konserin solisti ise “ışığı her an daha da güçlenen bir yıldız”, mezzosoprano Ezgi Karakaya.

2017 BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması’nda finale kaldıktan sonra 2018 Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birinciliğin yanı sıra dinleyici oylarıyla belirlenen Halk Ödülü ile Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Özel Ödülü’nü de kucaklayan Ezgi Karakaya, 2019 Uluslararası Marie Kraja Şan Yarışması’nda da ikinci oldu. Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Karakaya bugüne kadar Clarina (Evlilik Senedi), Volpino (Eczacı), Prens Orlofski (Yarasa) Suzuki (Madama Butterfly), Mercedes (Carmen), Czipra (Çingene Baron), Metella (Paris Hayatı), Amneris (Aida), Santuzza (Cavalleria Rusticana) rollerini seslendirdi. Avrupa sahnesine ilk çıkışını, 2020 Şubat ayında Romanya Yaş Ulusal Operası’ndan Aida prodüksiyonu için aldığı davetle Amneris rolünde gerçekleştirdi.

Ülkemizin önde gelen senfonik topluluklarından Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Avrupa’nın en iyi orkestralarından biri olmak yolunda da ilerliyor. 2010 Salzburg Festivali’nin açılış etkinlikleri kapsamında konser veren, 2014’te BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olan BİFO, 2017’de Hong Kong Sanat Festivali’ne konuk oldu. 2016-2018 arasında üç yıl üst üste Daniel Hope, Vadim Repin, Nemania Radulović gibi sanatçılarla gerçekleştirdiği başarılı Avrupa turneleri, uluslararası basında olumlu eleştirilerle yer buldu. 2000 yılından bu yana Renée Fleming’den Murray Perahia’ya, Maxim Vengerov’dan Lang Lang’a klasik müzik dünyasının yıldızlarını ağırladı. Onyx etiketi altında Respighi, Hindemith, Schmitt (2010), Music from the Machine Age (2012), Rimsky-Korsakov, Balakirev, Erkin ve Ippolitov-Ivanov’un eserleri (2014) ile Turnage & Berlioz (2018) albümlerini kaydeden BİFO’nun Deutsche Grammophon etiketi altındaysa Carmen (2016), Çaykovski (2017) ve Baïka (2018) albümleri yayımlandı.

Orkestra bu konserde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin genel müzik direktörü Antonio Pirolli yönetiminde çalıyor. Geniş repertuvarı operalardan senfonilere uzanan İtalyan şef, La Scala Tiyatrosu’nda Renato Bruson ile Gala Konseri’ni, Arena di Verona’da Sevil Berberi ile Madame Butterfly’ı ve Buenos Aires Colon Tiyatrosu, Tokyo Ulusal Tiyatrosu, Alman Berlin Operası dahil dünyanın dört bir yanındaki operalarda çeşitli temsiller yönetti. İtalya’da pek çok opera ile çalışan Pirolli, Roma Operası ile Japonya turnesine çıktı.

Fransız Barok stilinin ustası Lully’nin, Avrupa’da Türklük modasının yaşandığı bir dönemde bestelediği Türk Seremonisi için Marş ile başlayacak konser, İtalyan Barok’undan Handel’e ve Bach’a, oradan da Klasik dönemin başında Haydn’a kadar uzanan renkli bir program sunuyor.

ÇEKİM MEKÂNI: SÜREYYA OPERASI

1924 yılında Kadıköy’de şehrin kültür hayatını çağdaşlaştırmak ve zenginleştirmek için müzik ve sahne sanatlarına uygun bir bina yaptırmaya karar veren Süreyya İlmen Paşa, bu amacını gerçekleştirmek için Avrupa’daki ünlü opera binalarını gezerek yaptıracağı binanın fuayesini Champs-Élysées Tiyatrosu’nu, iç bölümlerini ise Alman tiyatrolarını örnek alarak tasarladı. Süreyya Paşa opera temsillerine uygun bir bina hedeflese ve hatta Süreyya Opera Topluluğu ismiyle bir opera topluluğu kursa da Süreyya Operası’nın sahne bölümü yapılamadığı, gerekli teknik donanım, kulis, sanatçı odaları ve benzer mekânlar tamamlanamadığı için burada hiç opera oynanamadı ve 1927’de açılan Süreyya Paşa Tiyatro ve Sineması, 2005’e kadar sinema olarak işletildi. Süreyya Paşa’nın ölümünden sonra kültür hizmetlerinde kullanılmak şartıyla Darüşşafaka Cemiyeti’ne verilmiş olan bina, 2005’te Kadıköy Belediyesi’nce 49 yıllığına kiralanarak restore edildi ve 2007’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası olarak kapılarını açtı.

Yapısal olarak iki ana üniteden oluşan binanın asıl büyük bölümü seyir salonu, yarım kalmış sahne ve girişteki altlı üstlü fuayeden oluşan ve tiyatro fonksiyonlarını cevaplayan mekânları barındırır. Fuayeden iki taraflı merdivenlerle çıkılan en üst kısımdaki büyük toplantı salonu ise binanın ikinci ünitesini oluşturur. Binanın bütünü, devrinin Avrupa'daki mimari dekorasyon anlayışını yansıtır: Cephesi ve iç mekânlar figürlü rölyeflerle, tavanlar ise freskler ve yaldızlı kartonpiyerlerle bezelidir. Yapının cephesinde ve sahne portal çerçevesinde heykeltıraş İhsan Özsoy'a ait kabartma heykeller yer alır. Kadıköy Belediyesi’nin kapsamlı restorasyonunda opera temsilleri için gerekli olan mekânlar ile aydınlatma, ses gibi donanımlar eklenmiştir.

48. İstanbul Müzik Festivali, bu konsere ev sahipliği için Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’na teşekkürlerini sunar.

Bilet Fiyatları:

1. Kategori - 20.00 TL

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Çocuk Oyunları Dans Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT