Ekin Su Koç Kişisel Sergisi - Altbau

Ekin Su Koç Kişisel Sergisi - Altbau

Tarihler: 09 Aralık 2020 Çarşamba ~ 16 Ocak 2021 Cumartesi

Yer: Online Etkinlikler

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 9, 2020 ~ Oca 16, 2021

Anna Laudel Düsseldorf, Ekin Su Koç’un antroposen çağında kimlik, cinsiyet, insan ve doğa arasındaki ilişki gibi kavramlara referans veren “Altbau” isimli kişisel sergisine 6 Kasım 2020 - 16 Ocak 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Adını Türkçe’de “eski apartman” anlamına gelen “altbau” kelimesinden alan sergideki eserler, Berlin’in görsel zenginlik sunan eski apartman motifleriyle, Ayvalık yöresinde yaşayan eski göçebelerin yaptıkları el yapımı kilimleri bir araya getiriyor.

Sanatçı, Türk göçebeleri tarafından işlenmiş tarihi el yapımı kumaşları, Berlin’in tarihi alçı motifleriyle bir araya getirerek sanat tarihiyle bir bağlantı kuruyor; bu ince dengeli kompozisyonları günlük hayatın feminist anlatıları olarak yorumluyor.

Koç, arkeolojik bir buluntu hissi uyandıran alçıların üzerine uyguladığı geleneksel Türk kumaşları ve dekoratif motiflerle, zıt malzemelerin güzelliğini ve estetik gücünü vurguluyor. Aynı zamanda yarattığı bu arkeolojik bulgularla ait oldukları, tüm cinsiyetlerin ve kültürlerin birlikte eşit şekilde yaşadığı ütopik bir dünyaya referans veriyor.

Ekin Su Koç, Altbau I, 2020 Ay veya Mars (Moon or Mars)
Eserlerinde zaman algısıyla oynayan Koç, epoksiden yaptığı “Ay veya Mars” serisinde benzer bir hikayeyi figüratif yaklaşımla anlatıyor. Sanatçı, yuvarlak tuval üzerinde sisli distopik manzaralarla başka bir gezegen görüntüsü yaratıyor ve bu gezegenlere antik heykel, hayvan motifleri ve kurutulmuş bitkiler ekleyerek insan ve doğa arasındaki ilişkide kültürün rolünü sorguluyor. Sanatçı bu çalışmalarıyla sonunda dünyayı tamamen alt üst eden ve muhtemelen “kültürünü” Ay'a veya Mars'a taşıyan distopik fütüristik bir insanlık hikayesi yaratıyor.

Kurutulmuş bitkilerle geçiciliğin vanitas sembolleri yaratılan ve epoksi ile kaplanan tablolar, figürlerin resmin içinde sonsuza dek donmuş gibi görünmesini sağlıyor. Ekin Su Koç’un eserlerindeki bu zaman ve mekan kavramları, aslında kendi yolculuklarından ve göçebe yaşam tarzından kaynaklanıyor. Koç, yolculuk yaparken topladığı malzemeleri ve kültürel sembolleri, şehirlerden hatıralarla bir araya getirerek kolajlardan büyük boy tuvaller yapıyor; anlattığı hikayeleri, eserlerine verdiği isimlerle daha derin anlam kazanıyor.

“Altbau” Çevrimiçi Ziyaret Edilebilir
Ekin Su Koç’un 16 Ocak 2021 tarihine kadar Anna Laudel Düsseldorf’ta devam edecek olan kişisel sergisi “Altbau” aynı zamanda çevrimiçi ziyaret edilebilir. 3D teknolojisi kullanarak sergileme alanlarının sanal ortama taşındığı, sanatçının alçı motifleri, resim, kolaj, epoksi ve çizimlerle insan sonrası döneme ait hikayeleri anlattığı kişisel sergisini bu link üzerinden çevrimiçi gezebilirsiniz.

KOVID-19 salgını nedeniyle uygulanan sağlık önlemleri kapsamında güvenli bir sergi deneyimi sunmak için, Anna Laudel İstanbul ve Düsseldorf ziyaretçilerini randevu ile kabul etmektedir. Ekin Su Koç sergisi özelinde Düsseldorf'ta yer alan galeriden randevu için dus@annalaudel.gallery adresine e-mail atabilir veya +49 211 902 269 62 numaralı telefondan galeriyi arayabilirsiniz.

Anna Laudel Istanbul’da 27 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek olan Anke Eilergerhard’ın “Resilience” sergisi dahil olmak üzere galerinin güncel sergi ve fuar programı hakkında bilgi ve site üzerinden randevu almak için annalaudel.gallery adresini ziyaret edebilirsiniz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT