Hizmetçiler

Hizmetçiler

Tarihler: 01 Mart 2021 Pazartesi ~ 21 Ağustos 2021 Cumartesi Süresiz Etkinlik

Yer: tiyatrolar.tv

Ücret: 20 TL

Nereden Alınır: https://tiyatrolar.tv/

Adres: tiyatrolar.tv İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 1, 2021 ~ Ağu 21, 2021

İyilikte bir şey yok, güzel ve zengin olunca elbette iyi olur insan. Mesele adil olmakta. Ama bu adaletsizlikte hizmetçi ol da iyi ol bakalım! Bakırköy Belediye Tiyatroları çağa damgasını vuran yazarlardan Jean Genet’nin dünyaca ünlü Hizmetçiler (Les Bonnes) adlı eserini sahneliyor. Yönetmenin sahneleme üslubuyla metni yeniden oluşturduğu oyun, hanımlarına nefret ve arzu ikileminde tekinsiz bir tutkuyla bağlı olan iki hizmetçi kız kardeşin gerçek ve fantezi ile iç içe geçmiş öyküsünü anlatıyor. Jean Genet’nin, 1933’de Fransa’da gerçekleşen ve büyük çalkantıya neden olan Papin Kardeşler olayından esinlenerek yazdığı Hizmetçiler, gizemlerle örülü bir düş içinde düşü -bir karabasan içinde karabasını- , yazarın tüm eserlerinde olduğu gibi çarpık bir aynadan yansıyan görüntümüzü yüzümüze tutuyor. Yaşamı ve sanatında toplumca takınılmış ahlak ve değer sistemini kökten sorgulayan Jean Genet (1910-1986) Paris’te dünyaya geldi. Bebekken terk edilen Genet’nin aidiyetsizliği doğumuyla başladı ve yetimhane, ıslahevi ve hapishanede geçirdiği yılların ardından bir yazar olarak dünyaca ün kazandığı yaşamı boyunca da sürdü. Ötelenen ve küçümsenen her şeyde derin bir güzellik bulduğunu söyleyerek bunları şiir, roman ve oyunlarında yeniden saygınlıklarına kavuşturur. Kahramanları kendilerine benzemeyenlere yaşama şansı tanımayan bir düzene karşı duran, toplumca makbul sayılmayan “hiç kimseler”dir. Oyunlarında Coup de theatre özellikleri (beklenmedik olaylar) görülen Genet’nin dünyasında kişiler kendi gerçeklerinin dışında bir dünyanın kavuşulmamış anısıyla beslenirler ve farklı kimliklere bürünebilirler. Genet’in eserlerinde yaratıcısı tarafından istenmemiş ve bir melekken düşmüş olan Şeytan’ın sonsuza dek yasaklandığı ışık dünyasına karşı isyanı görülür. Bir suçluyken kendisini reddeden bu dünyayı reddeden Jean Genet, meydan okuyuşunu bir genelev ve bir hapishane arasına yaptırdığı mezarında devam ettirmektedir.

Yazar: Jean Genet
Çevirmen: Salah Birsel
Yönetmen: Oğuz Utku Güneş
Oyuncu: Elif Ürse, Yelda Baskın, Nazan Koçak
Yardımcı Yönetmen: Yelda Baskın
Dekor Tasarım: Ayçın Tar
Kostüm Tasarım: Sadık Kızılağaç
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Asistan: Damla Karaelmas, Emre Sırımsı, Onur Durmaz
Sahne Amiri: Mümin Sivri
Ses & Efekt Tasarım: Gürsel Yılmaz
Işık Operatörü: Kazım Yüksel
Işık Operatörü: Güner Şen
Afiş Tasarım: Ethem Onur Bilgiç

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT