Mesher, Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları

Mesher, Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları

Tarihler: 18 Mayıs 2020 Pazartesi ~ 18 Temmuz 2020 Cumartesi

Yer: Online Medya

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 18, 2020 ~ Tem 18, 2020

Geçtiğimiz Eylül Ayında İstiklal Caddesi’nde kapılarını açan Meşher, sanat izleyicileri ile dijital platformlarda buluşmaya devam ediyor. Sosyal izolasyon sürecinde evde geçirilen zamanın daha iyi değerlendirilebilmesi adına, Meşher’in güncel ve geçmiş sergileri ile paralel etkinlikleri, çevrimiçi içeriklerine taşınıyor. Sağlık tedbirleri gereği geçici olarak kapalı olan sergi mekânı, dijital kanallarına özel bir içerik programı hazırlıyor.

“Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” Sergisi, Meşher’in Hazırladığı Özel İçerikler İle Keşfediliyor. “Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” sergisinde, Gritchenko’nun İstanbul’u ziyaretinden 100 yıl sonra, sanatçının o dönemde ürettiği 150’den fazla eseri, günlüğünün ışığında ilk kez bir araya getirildi. Meşher güncel sergisi “Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” ile, izleyicilerin İstanbul’un detaylarında gizli renk ve biçimleri fark ederek şehri yeniden keşfetmesini hedefliyor. Sosyal izolasyon sebebiyle evde kalınan bu son dönemde ise, Gritchenko’nun gözünden 100 yıl öncesinin İstanbul’u, serginin tema başlıkları kapsamında, küratörler tarafından bir video içerik serisiyle anlatılıyor.

Sergi Konuşmaları, Meşher’in Podcast Kanalına Taşınıyor.
Meşher, “Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” sergisine paralel olarak planladığı etkinlikleri de dijital ortama taşıyor. Küratörler Ebru Esra Satıcı ile Şeyda Çetin’in serginin danışmanlarından Ayşenur Güler, sergi üretim süreci ve öne çıkan başlıkları ele aldığı konuşma serisinin ilk bölümü, Meşher’in podcast kanalında yayında. Sergiden görüntülerin eşlik ettiği konuşmanın kaydı ise Youtube kanalında gösteriliyor.

Meşher Arşivinden Seçkiler YouTube Kanalında Gösterimde.
Meşher’in ilk sergisi “Kalıpları Aşınca” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Kültürler Boyunca Kil” sempozyumunun kayıtlarına Meşher’in YouTube kanalından ulaşılabilir. “Kalıpları Aşınca” sergisi sanatçılarından Jørgen Haugen Sørensen’in hayatından 10 yıllık bir kesit sunan “Jeg Mener – Jeg Ser” adlı film ise Mayıs ayı boyunca Meşher’in YouTube kanalında yayınlanacak.

Sergi katalogları Dijital Ortamda Paylaşıma Sunuluyor.
İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanan Meşher sergi katalogları, Meşher’in internet sitesinde bölümler halinde sanatseverlerin erişimine açılıyor.

Alexis Gritchenko’nun Anı Kitabı İstanbul’da İki Yıl'dan Seçkiler Meşher Ekibi Tarafından Seslendiriliyor.

Gritchenko’nun İstanbul deneyimlerini yazıya döktüğü, 1930 yılında Paris’te Deux ans à Constantinople (İstanbul’da İki Yıl) adıyla yayımlanan anı kitabı, sergiye bir izlek niteliği taşıyor. Ressamın işgal altındaki İstanbul’da yaşadığı zor şartlara rağmen hayata ve sanatına olan tutkusundan feyzalan Meşher ekibi, sanatçının anı kitabından seçkiler seslendiriyor. Günlük okumaları, Meşher’in Instagram IGTV kanalında yayında.

Gritchenko’nun anı kitabı’nın Türkçe çevirisi İstanbul’da İki Yıl, Yapı Kredi Yayınları tarafından sergiyle eş zamanlı yayına hazırlandı.

Meşher, “Sanatçılar Evde” Video İçerik Serisi ile Farklı Ülkelerden Sanatçıların Evlerine Çevrimiçi Ziyaretler Yapıyor.

Meşher, “Kalıpları Aşınca” sergisi sanatçılarının karantina deneyimlerini her hafta Instagram ve Facebook kanalında paylaşıyor. Sosyal izolasyona rağmen yaratıcılığın, sanat üretiminin ve diyaloğun sürdürülmesi adına, önümüzdeki dönemde sanatçı atölyelerine sanal ziyaretlere devam edilmesi planlanıyor. Sanatçıların kendi objektifinden deneyimleri Instagram IGTV kanalında izlenebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT