Odeabank O’Art “Işıklık / Skylight” Sergisiyle Senkron’da

Odeabank O’Art “Işıklık / Skylight” Sergisiyle Senkron’da

Tarihler: 20 Nisan 2021 Salı ~ 15 Mayıs 2021 Cumartesi

Yer: Online Etkinlikler

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 20, 2021 ~ May 15, 2021

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, Özge Topçu’nun mekâna özgü yerleştirmesi ’Işıklık / Skylight’ ile Türkiye’de video sanatını mercek altına alan eş zamanlı sergi etkinliği ’Senkron’ kapsamında yer alıyor. Begüm Güney küratörlüğünde Kılıç Ali Paşa Hamamı’na uygulanan dijital yerleştirme, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar sanal ortamda Odeabank web sitesi üzerinden gezilebilecek.

   Odeabank O’Art, fiziksel olarak bir araya gelmenin kısıtlandığı bu günlerde 2021 yılının ikinci sergisi ‘Işıklık / Skylight’ı çevrimiçi olarak sanatseverler ile buluşturuyor. Özge Topçu, sergide dijital sanat ile mekâna özgü enstalasyonu bir araya getiriyor. Sanatçı, son çalışmalarında ele aldığı geometrik form olan 4 boyutlu hiperküpü, Kılıç Ali Paşa Hamamı’nda yeniden kurguluyor ve mekanla etkileşime geçiriyor.

İngiltere’nin ikinci büyük sanat ödülü olan The MAC International Art Priz’a da aday gösterilen Özge Topçu’nun ışık heykeli, ilk kez sergilendiği Kılıç Ali Paşa Hamamı’nda formun izdüşümlerini ışık ile yeniden dönüştürüyor. Bu form, modern geometride dört boyutlu teseraktın doğurduğu bir yıldız formu olarak öne çıkıyor. Sanatçı, seriye hakim bu formla reel bir varlık alanına ait olmayan bir düşüncenin -‘Düz Dünya’ teorisinin geri gelişini, tüm öznel çağrışımlardan arındırarak; yatay, dikey ve diyagonallere indirgiyor. Selçuklu, Osmanlı ve Geleneksel Türk Mimarisinde de karşılaştığımız yıldız motifini oluşturmasının keşfi -Kılıç Ali Paşa Hamamı’na yerleştirilen ‘Işıklık / Skylight’ bu mimari öğelerin eşliğinde kurgulanan, enstalasyonun mekanla ilişkisi daha yayılmacı bir tavrı taşırken - tarihsellikten - mekanın belleğinin korunan sürekliliğinden besleniyor. Özge Topçu, ‘Işıklık / Skylight’ sergisiyle ‘Düz Dünya’ teorisine karşıt ifadesi çevreyi ve sosyal yapıyı oluşturan unsurların bir araştırması olarak; epistemolojideki bu geri dönüşün nedenlerini anlamaya çalışmaktadır.

Özge Topçu, sergiyle ilgili açıklamasında; "Dataya sahip olanın gücünün artmasına karşın, datanın anlamlı hali olan bilgiye veya bilgeliğe olan rağbet gitgide azalıyor. Hamamın ışıklık kısmını yer ve gök arasında bir arayüz gibi gördüm. Kamusal ve özel arasındaki ayrımın geçirgen hale geldiği bir arayüz.” dedi.

  Küratör Begüm Güney ise: “Özge Topçu’nun araştırdığı ‘bilimsel bilgi’nin dönüşümüne bir önerme olarak; “post-truth” olgusu ile cevap vermek ayrıca mümkün. Ardılı olduğu kavramın kabul görmediği bir zamana ait anlamında kullanılan bu kavram; ‘doğru ve hakikatin’ (olgusal gerçekliğin) önemini yitirdiği bir döneme işaret etmektedir. Topçu bu çevrimiçi sergi ile geçmişin ve bugünün tarihsel, sosyal ve fiziksel ortamının kesiştiği, yaratılan bir melez mekanda; yeni bağlamlarla ‘bilmeye’, anlamaya ve kavramaya çalışır.” diye konuştu.

’Işıklık / Skylight’, sergisinde yer alan Özge Topçu’ya ait yapıt “blockchain” teknolojisinin sanattaki formu dijital olarak NFT ile yapılandırılacak bir iş. Sergi, Senkron kapsamında 30 Nisan tarihine kadar Senkron web sitesi www.senkronvideo.art ve 15 Mayıs’a kadar ise Odeabank web sitesi www.odeabank.com.tr ve sosyal medya hesapları üzerinden 7/24 canlı olarak izlenebilecek. 

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Festival Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT