Pastorale Alla Turca

Tarihler: 27 Eylül 2020 Pazar ~ 27 Ekim 2020 Salı 20:00

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 20.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 27, 2020 ~ Eki 27, 2020
"Pastorale Alla Turca", 27 Eylül'de sizlerle buluşuyor.

DERYA TÜRKAN kemençe
YURDAL TOKCAN ud
AYKUT KÖSELERLİ vurmalı çalgılar
SERKAN MESUT HALİLİ kanun
SEMPLICE QUARTET
Murat Anıl Erginol keman
Rüstem Mustafa keman
Pınar Dinçer viyola
Burak Ayrancı viyolonsel
KAĞAN YILDIZ kontrbas

Ludwig van Beethoven
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Sol Majör, op. 18 No. 2

Dede Efendi
Ferahfeza Peşrev

Dede Efendi
Ferahfeza Mevlevi Ayininden Bölümler

Sultan III. Selim Han
Pesendide Saz Semai

Turgay Erdener*
Pastoral Dokuzlu “alla turca”

Arasız 75’ sürer.

*İstanbul Müzik Festivali siparişi, Dünya prömiyeri

KONSERE DOĞRU: MÜZİK VE RESİM
27.09.2020 PA | İKSV YouTube Kanalı
Prof. Dr. Gül İrepoğlu’nun Osman Hamdi Bey’in İki Müzisyen Kız tablosu üzerine konuşması

“Milyarlarca insan için daha iyi, daha sürdürülebilir ve güvenilir iklime sahip bir dünya sağlamak, toplumun her düzeyinde yaratıcılık gerektirir. Sanatçılar ve aktivistlerin girişimi olan Beethoven Pastoral Projesi, toplumları ve liderlerini harekete geçirmek için müziğin ve bir müzik dehasının gücünden yararlanıyor.”—Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres

Beethoven, 6. Senfoni’si Pastoral’de insanlık ile doğa arasındaki uyumlu birlikteliği anlatır. Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen Beethoven Pastoral Projesi, doğanın tehdit altında olduğu ve insanlığın çevreyi ve kaynakları hızla tahrip ettiği günümüzde, dünyanın dört bir yanından sanatçıları bu birlikteliğe dair kendi vizyonlarını geliştirmeye çağırıyor. Turgay Erdener’in İstanbul Müzik Festivali siparişi olan yeni bestesi, tüm insanlık olarak geçirdiğimiz zorlu dönemde ayrı bir anlam kazanan bu çağrıya yanıt veriyor. Besteci, Beethoven’ın Pastoral senfonisi ile Beethoven döneminde yaşamış Osmanlı bestecilerinin eserlerinden seçtiği temaları harmanlayarak hem ülkemizden hem de klasik batı müziğinden çalgıları bir araya getirdiği yepyeni bir eser yaratıyor.

Bu konserde buluşacak Derya Türkan ve Yurdal Tokcan, Türk sazlarına olan hakimiyetleriyle sadece ülkemizin değil tüm dünyanın önde gelen virtüözleri arasında sayılıyor, aynı zamanda uluslararası projelerle festivallerin aranılan konuklarından. Genç kuşağın başarılı temsilcisi Serkan Mesut Halili ise Berlin Konzerthaus’tan Sidney Operası’na uzanan bir kariyer sürdürüyor. Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da çeşitli orkestralar bünyesinde sahneye çıkan perküsyoncu Aykut Köselerli gibi kontrbasçı Kağan Yıldız da uluslararası arenada pek çok farklı müzisyenle konserler veriyor. Donizetti Klasik Müzik Ödülü sahibi Semplice Quartet, 2009’dan bu yana yurtiçi ve dışında başarılı konserleri, Barok’tan günümüze uzanan geniş repertuvarı ve sanatın tüm disiplinleriyle etkileşim içinde olan projeleriyle uzun soluklu ve farklı bir topluluk olduğunu her geçen gün ispatlıyor.

ÇEKİM MEKÂNI: TEKFUR SARAYI MÜZESİ

Bizans döneminden kalan tek saray yapısı Tekfur Sarayı, Bizans’ın ihtişamlı döneminde imparatorlar tarafından kullanılan saray kompleksinin bir parçasıydı. Ne zaman yaptırıldığı kesin olarak bilinmeyen saray, çevresine hâkim bir mevkide, şehir burçlarının muhafazası altında, imparatorların korunması için ideal bir konumdaydı. Osmanlı döneminde cam ve çini atölyesi olarak da kullanılan saray, burada üretilen nitelikli eserlerle haklı bir şöhrete kavuştu. Topkapı Sarayı’nda sergilenen Kaşıkçı Elması’nı çevreleyen hikâyeler arasında elmasın Tekfur Sarayı’nda bulunduğu rivayeti de vardır.

48. İstanbul Müzik Festivali, bu konsere ev sahipliği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini sunar.

Bilet Fiyatları:

1. Kategori - 20.00 TL

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT