Sesimiz Seninledir: Sait Faik

Sesimiz Seninledir: Sait Faik

Etkinlik Online Gösterim Sesimiz Seninledir: Sait Faik

Tarihler: 20 Nisan 2020 Pazartesi ~ 27 Nisan 2020 Pazartesi

Yer: Online Medya

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 20, 2020 ~ Nis 27, 2020

2020 yılı dünya çapında etkili bir salgın hastalığın haberleriyle başladı ve birkaç ay içinde onbinlerce insanın ölümüne neden oldu.

Bir süre daha etkili olacağı görülen bu acı ve zorlu günlerde, insanlık şunu fark etti aslında: Dünyaya egemen olan sermaye düzeni, başka koşullarda kolayca üstesinden gelinecek bir sorun karşısında, ne kadar aciz olduğunu gösterdi. Her şeyin sınıfsal olduğu gerçeği, salgın konusunda da karşımıza çıktı: İşçi sınıfı kadını erkeği, çocuğu genci, çalışmaya devam ediyor. “Evde kal” çağrılarına uyabilecek koşulları yok. İşsiz bırakılanlar derin bir gelecek kaygısı içine düştü. Salgın en çok yoksulları vuruyor, en çok kapitalizmin posasını çıkardıklarını vuruyor. Sermaye düzeni bu acı süreçten bile faydalanmaya bakıyor.

Bu günlerde bir şeyi daha anladık: Her şeye rağmen dayanışmak, aklımızı ortaklaştırmak, umudumuzu çoğaltmak çok önemli. Sermaye düzeninin korku imparatorluğuna da, kâr hırsına da boyun eğmemek, alışmamak, direnmek gerek. Gözbebeğimiz sosyalist Küba’nın yaptığı gibi, insanlığa umut olabilmek için, karanlığa karşı, eşitlik, özgürlük ve aydınlık için direnmek gerek.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi olarak tam da bu nedenle çeşitli etkinliklerimizi paylaşmaya, yapabildiğimiz atölyelerimizi sürdürmeye, kimi yayın programları oluşturmaya çalışıyoruz. Dostlarımızla birlikte umudu büyütmeyi arzu ediyoruz.

Yalnızlaşmayı, kabuğuna kapanmayı kabul etmiyoruz. Her şeye rağmen bir aradayız:

“Sesimiz yanındadır. Sesimiz seninledir!”

Bu haftadan itibaren paylaşımlarımıza bir yeni başlık ekliyoruz. Bu başlık “Haftanın Yazarı” adını taşıyor. Memleketimizin düşünce tarihine, sanatına, edebiyatına damgasını vurmuş, insana umut veren pek çok sanatçımız, edebiyatçımız var. NHKM olarak onların seslerini, soluklarını yakalayıp sizlere ulaştırmak istedik: Her hafta bir yazarımızın tadımlık sayıda öyküsünü, oyuncu dostlarımız bizler için okuyacak.

İlk hafta Sait Faik Abasıyanık’ın öykülerini paylaşacağız.

Seçtiğimiz öyküler ve okuyucuları şöyle:

Şahmerdan - Cansu Fırıncı
Semaver - Elif Arman
Sinağrit Baba - Şükrü Veysel Alankaya
Tüneldeki Çocuk - Senan Kara
İpekli Mendil - Derya Günaydın

Öyküleri 20 Nisan Pazartesi saat 20:00 itibariyle NHKM internet siteleri ve NHKM YouTube kanalı üzerinden dinleyebilirsiniz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Çocuk Oyunları Festival Konser Parti Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT