Yaşar Kemal ile

Yaşar Kemal ile

Tarihler: 27 Şubat 2021 Cumartesi ~ 01 Mart 2021 Pazartesi

Yer: Online Etkinlikler

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 27, 2021 ~ Mar 1, 2021

Feridun Andaç, İdil Biret, Sacide Bolcan, Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez, Selim İleri, Barış İnce, Zülfü Livaneli, Çiğdem Odabaşı, Taylan Özgür Ölmez, Nebil Özgentürk, Türkan Şoray, Ayşegül Tözören, Ahmet Ümit…

Edebiyatımızın usta kalemi YAŞAR KEMAL aramızdan ayrılmasının altıncı yıldönümünde 27 – 28 Şubat günlerinde farklı sesler, farklı temalarla anılacak. Yazarlar, sanatçılar ve bilim insanları düzenlenen söyleşi ve panellerde Yaşar Kemal’in edebiyatını; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle kendi pencerelerinden değerlendirecekler.

Bu etkinliklerin yanı sıra, edebiyatı gençlerin yaşamlarına katmak, gençlerde okuma kültürünün yerleşmesine destek vermek amacıyla Tarsus Belediyesi ile 3 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında “Yaşar Kemal Okuma Günleri” düzenlendi.

Bu etkinlikler Yaşar Kemal Vakfı, Büyükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Türk Tabipleri Birliği ortaklığında düzenlenmiştir. Her kuruluşun etkinliği kendi sosyal medya kanallarından, etkinliklerin tümü Yaşar Kemal Vakfı YouTube kanalından izlenebilecek.

“Yaşar Kemal’in İstanbul’u”
27 Şubat 2021: Büyükçekmece Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen ilk etkinlikte Sacide Bolcan’ın moderatörlüğünde Feridun Andaç, “Anlatı Anakara’sından İzler/Yansılarda Deniz Küstü, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti” romanlarına yansıyan İstanbul’u Yaşar Kemal’in bakışı ile anlatacak.

“Benim Romanlarımı Okuyanlar…”
27 Şubat 2021: Sarıyer Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle aynı gün düzenlenen ikinci etkinlikte Zülfü Livaneli, İdil Biret, Selim İleri ve Türkan Şoray kendi sanat yolculukları ve anıları eşliğinde “kendi Yaşar Kemal”lerini paylaşacaklar.

“Yaşar Kemal Anlatı Coğrafyasında Doğa/İnsan/Çevre”
28 Şubat 2021: Türk Tabipleri Birliği ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen günün ilk etkinliğinde Feridun Andaç’ın moderatörlüğünde; Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez ve Ayşegül Tözören Yaşar Kemal’in edebiyatındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

“Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz”
28 Şubat 2021: Maltepe Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen günün ikinci anma programında Nebil Özgentürk belgeselini sunacak, Barış İnce, ve Ahmet Ümit Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar, anma etkinliği Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

“Yaşar Kemal Okuma Günleri”
1 Mart 2021: Tarsus Belediyesi Vakfın desteğiyle Şubat ayını Yaşar Kemal ayı ilan ederek 3 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ve yetişkinlere yönelik “Yaşar Kemal Okuma Günleri” etkinliği düzenledi. 1 Mart’ta yapılacak “Kilikya’nın İncisi Tarsus’tan Çukurova’nın Homeros’una Selam - Yaşar Kemal’e Saygıyla” etkinliğinde; online söyleşiler, belgesel film gösterimi, şiir ve türkülerle Yaşar Kemal dinletisi, okuma günlerinde yer alan öğrenci ve öğretmenlerin çalışmalarından örnekler sergilenecek.

“Yaşar Kemal İle…” Etkinlikleri Takvimi

“Yaşar Kemal’in İstanbul’u” Söyleşi
Sacide Bolcan Moderatörlüğünde
Konuşmacı: Feridun Andaç
Tarih: 27 Şubat 2021 saat 20:00, YouTube: BuyukcekmeceBelediyesiofficial, Yaşar Kemal Vakfı,

“Benim Romanlarımı Okuyanlar” Paneli
Zülfü Livaneli moderatörlüğünde
Konuşmacılar: İdil Biret, Selim İleri, Türkan Şoray
Tarih: 27 Şubat 2021 saat 16:00, YouTube: Sarıyer TV, Yaşar Kemal Vakfı

“Yaşar Kemal Anlatı Coğrafyasında Doğa/İnsan/Çevre” Paneli
Feridun Andaç moderatörlüğünde
Konuşmacılar: Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez, Ayşegül Tözören
Tarih: 28 Şubat, Pazar, Saat 16.00, YouTube: Türk Tabipleri Birliği,Yaşar Kemal Vakfı

“Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz” Etkinliği
Konuşmacılar: Barış İnce, Nebil Özgentürk, Ahmet Ümit
Konser: Taylan Özgür Ölmez
Tarih ve Yer: 28 Şubat, Pazar, Saat 20.30, YouTube: AliKılıçBsk,Yaşar Kemal Vakfı,

“Yaşar Kemal Okuma Günleri” Etkinliği
“Hey Gidinin Çukurovalısı” belgesel, Nebil Özgentürk
“Yaşar Kemal’i Okumak” konuşma, Çiğdem Odabaşı
Çocuklardan Yaşar Kemal Okumaları, Şiir Dinletileri ve Mini Konser
Tarih: 1 Mart, Pazartesi, Saat 20.00, YouTube: Tarsus Belediyesi, Yaşar Kemal Vakfı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT