Don Pasquale

Tarihler: 25 Ocak 2011 Salı ~ 25 Ocak 2011 Salı 25 Ocak 2011 Saat: 20:00

Yer: Kadıköy Süreyya Operası

Ücret: Zemin I Parter A-D Sıra: 4 Koltuk: 92 - 30,00 TL İndirimsiz - Zemin II Parter E-N Sıra: 10 Koltuk: 218 - 25,00 TL

Nereden Alınır: Fulya Konser Salonu Gişe (Tel: 0212.252 11 11), https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/index.html

Adres: Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi Bahariye Cad. No: 29 34710 Kadıköy İstanbul Kadıköy İstanbul

Telefon: 0212 252 11 11

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 25, 2011 ~ Oca 25, 2011
Sahneye Koyan: Recep Ayyılmaz
Dekor: Ferhat Karakaya
Kostüm: Çimen Somuncuoğlu
Koro Şefi: M.Stefan Baisch
Işık: Metin Koçtürk
Koreografi: F.Nil Berkan

Norina: Hande Soner / Ayten Telek / Sevim Zerenaoğlu
Ernesto: Caner Akın / Arda Doğan
Malatesta: Caner Akgün / Önay Günay / Kevork Tavityan
Don Pasquale: Ali İhsan ONAT / Bülent Ateşoğlu
Noter: Utku Bayburt
Rejisör Yardımcısı: Şebnem Özsaran
Korrepetitör: Ender Ormanlar , Aydın Karlıbel , S.Arın Kışlalı
Kondüvit: M.Cüneyit Saraçoğlu
Suflöz: Semra Aktekin

KONU

1. Perde
Don Pasquale yetmişine varmış tanınmış bir zengin beydir. Tek varisi olan Ernesto hiç parası olmayan genç bir dul kadına, Norina`ya, aşıktır ve bu kadınla evlenmek istemektedir. Bu nedenle amcası Don Pasquale tarafından `daha uygun bir zevce` olarak seçilmiş olan bir kadınla evlenmeyi reddeder. Don Pasquale onu cezalandırmak için kendinin bir kadınla evlenip varisi olacakların kendi çocukları olmasına karar verir. Böyle bir gelin adayı bulmak için arkadaşı Dr. Malatesta`nın yardımını ister. Malatesa arkadaşının hata yaptığına emindir ve bu hatasından dolayı onu cezalandırmaya karar verip entrikaya girişir. Meletesta bu gelinin bir manastırda kapalı olan, bu nedenle çok saf ve çekingen olan kızkardeşi `Sofronia` olmasını tavsiye eder. Melatesta Don Pasquale`ye bu kızın bir portresini gösterir. Halbuki bu Ernesto`nun aşık oldugu Norina`nın resmidir. Don Pasquale arkadaşının bu teklifini kabul eder ve bu haberi hemen Ernesto`ya verir. Haberi öğrenen Ernesto bunu önce amcasının mirasının kendine kalmasını önlemek için kendine karşı oynanan kötü bir oyun olarak görür. Fakat sonradan bunun Malatesta`nın amcasına karşı uyguladığı bir plan olduğuna inanmaya başlar. Norina bir roman okumaktadır. Tam bu sırada Ernesto`dan bir mektup gelir ve geleceğinin ne olacağını bilemediği için Ernesto onunla evlenme kararından vazgeçtiğini bildirmektedir. Fakat Norina`nin endişelenip üzülmesi çok uzun sürmez. Malatesta sahneye gelir ve ona çare olarak kullanabileceği bir yeni stratejiyi açıklar. Ernesto`yla evlenmesinin daha önce planladıkları şekilde gerçekleşmesi için de bu planın biran önce uygulanmaya başlanması gerekmektedir. Bu plan uygulamasının ayrıntılarının Ernesto`ya iletilemesi ve onun onayının alınması için zaman yoktur. Bu plana göre Norina bir genç utangaç taşralı kız sahte `Safronia` kılığına girecek ve Don Pasquale`nin sözlüsü rolünü yapacaktır.

2. Perde
Ernesto`nun canı son derece sıkılmıştır ve oradan ayrılıp uzaklara gitmeyi planlamaktadır. Don Pasquale verdiği sözü tutmamaktadır. Biraz sonra Don Pasquale`nin sözlüsü sahte `Safronia` gelir. Yüzü bir peçe ile kapalıdır. Malatesta elinden tutarak gideceği yere ona kılavuzluk etmektedir. Don Pasquale yeni sözlüsünu çok çekici bulur. Bir sahte noter gelir ve boşanma halinde ortalık aile mallarının nasıl bölüşüleceği hakkında hazırladığı evlenme kontratını taraflara imzalatır. Bu işlem için bir şahit istememektedir. Ernesto tek başına sahneye girer ve uzak bir seyahat için ayrılmadan önce amcasına veda etmek niyetindedir. Kılık değiştirmiş Norina`yı tanımıştır. Fakat bir şey yapamadan Malatesta bir entrika planı uyguladığını ona anlatır. Kontrat imzalanır imzalanmaz sessiz saf taşralı sahte `Safronia` birden bire bir şirret huysuz kız kesilir. Evinde yeğenini barındıran Don Pasquale`yi yermeye başlar. Hizmetkarları toplar ve onlara ücretlerinin iki misliye çıkarttığını bildirir ve yeni hizmetkarlar da alınacağını açıklar. Sağa sola herkese emirler yağdırmaya başlar. Konakta olan düzenin değiştireceğini ilan eder. Don Pasquale bu değişikliklerden hem hoşlanmaz sinirlenir hem de korkar.

3. Perde
Hizmetkarlar Norina`nın emirlerine uymak için oraya buraya koşturmaktayken, Don Pasquale bu karmaşalığa girmekten korkar. Bir kocanın elinde bulunan bütün özel hakların elinden alınıp kendisine sadece faturaları ödeme hakkı kaldığından şikayete koyulur. Sahte `Safronia` Norina çok şaşaalı giysiler ile elmas takıları ile gösteriye gitmeye hazır olarak odadan çıkar. Don Pasquale gitmek istemediğini ifade eder ama Norina`nın buna yanıtı burnunun ucunu kıvırmak gülümsemek ve sonunda zavallı yaşlı adama iki tokat atmak olur. Yaşlı adam o kadar çaresiz bir duruma düşmüştür ki sonunda Norina bile ona acımaya başlar. Norina sahneden ayrılır ama elinde bulunan bir pusulayı mahsustan yere düşürür. Don Pasquale bu pusulayı yerden alır. Bu Ernesto tarafından imzalanmıştır ve Norina ile birlikte bir aşk randevusu yapma planını açıklamaktadır. Don Pasquale çaresizliğinin zirvesine erişmiştir ve yine Malatesta`dan yardım ister. Hizmetkarlar Don Pasquale`nin düştüğü zavallı durumu birbirlerine anlatıp gülüşürler.Konağa gelen Malatesta Ernesto ile kısa bir görüşme yapıp onun yakında olacak bu aşk randevusunda nasıl hareket edeceğini öğrenir. Malatesta Don Pasquale`ya sahte `Safronia` Norina`nın bu iffetsiz hareketinin Don Pasquale`nin ondan kurtulması için tam istediği bir fırsat olduğuna onu inandırır. Bu çok yakındaki bir konak bahçesinde yapılacak olan aşk randevusuna kendisinin gidip sevgilileri gizlice gözetlemesini sıkı sıkıya tavsiye eder. Bahçede Ernesto Norina`ya bir serenat yapmaktadir. Buna Norina cevap verir ve bir aşk şarkısı ortaya çıkar .Don Pasquale ve Malatesta bu güya gizlice buluşan çifte bir sürpriz yapıp onları yakalarlar. Ama Ernesto ortadan kaybolmayı başarır. Sahte `Safronia` Norina ise kendine çok güvenir bir ses tonuyla orada yalnız başına olduğunu söyler. Don Pasquale buna inanmış gibi görünür. Malatesta`ya her işi uygun bir sonuca bağlamak için sınırsız yetki verir. Malatesta Ernesto`yu yanına çağırır. Don Pasquale`nin onun Norina ile evlenmesine izin verdiğini ve yeni evlilere de 4000 ekü yıllık maaş bağladığını bildirir. Don Pasquale bundan hiç memnun görünmez; ama sahte `Safronia` çok kuvvetle bu tutumuna itiraz edince razı olur. Hemen sonra sahte `Safronia``nın gerçek kimliği ortaya çıkar. Ama huzur ve selametini sağlamak için Don Pasquale yeğeninin bu evliliğine itirazından vazgeçer ve onun evliliğini onaylar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT