Ahmed Saadaoui - Osmanlı Döneminde İstanbul Mimarisinin Magrip’deki Etkisi

Tarihler: 09 Mayıs 2012 Çarşamba ~ 09 Mayıs 2012 Çarşamba 18:30

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Ücret: Ücretsiz

Adres: Meşrutiyet Caddesi No: 65 34443 Tepebaşı - Beyoğlu Beyoğlu İstanbul

Telefon: 212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 9, 2012 ~ May 9, 2012

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’a ilişkin tarih, arkeoloji, tarihi topografya, sanat tarihi gibi konularda, alanlarında uzmanlaşmış araştırmacılar tarafından Pera Müzesi Oditoryumu'nda sunulan konferans dizisine devam ediyor.

Konferansın konuğu, Ahmed Saadaoui. 9 Mayıs Çarşamba günü saat 18:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek konferansın konusu ise Osmanlı Döneminde İstanbul Mimarisinin Magrip’deki (Trablusgarp / Libya, Tunus ve Cezayir) Etkisi.

16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar, yaklaşık dört yüzyıl boyunca Magrip’teki üç Osmanlı eyaletinin imparatorluğun başkenti İstanbul ile sıkı ilişkileri vardı. Dolayısıyla Magrip’teki birçok tarihi kent bugünkü görünümlerini Osmanlı dönemine borçludur. Konferans, üç eyalet merkezindeki (Tripoli, Tunus ve Alger) mimariyi iyi anlayabilmek için bazı röperler vermeyi amaçlıyor. Ayrıca bu mimarinin özelliklerini göstermeyi, gelişimini izlemeyi ve onu imparatorluk konteksti içinde yorumlamayı deniyor.

Bu kültürel panorama içine, tutarlı mimari kompleks (külliye) kavramının Tripoli’de (Darghouth Paşa/Turgut Reis Külliyesi, 1560) ve Tunus’ta (Yusuf Dey Külliyesi, 1615) İstanbul etkisi sayesinde ortaya çıktığını göstermeyi amaçlıyor. Cezayir kentindeki Yeni Cami ve Tunus’taki Muhammed Bey Camii gibi Magrip kentlerinde bulunan birçok anıt, İstanbul’daki türdeşleri ile benzerlikler gösterir. Tunus kaynaklarına göre bu sonuncusu İstanbul’daki Yeni Cami model alınarak inşa edilmiştir. Diğer taraftan kare tabanlı minare geleneğine oldukça bağlı bu bölgede silindirik minareler ortaya çıkmıştır. Bu dönemde mimari bezeme alanında, özellikle çini, mermer kabartma ve hat sanatında, imparatorluğun başkentinden ilham alan karakteristik bir sanatın oluşumuna da tanık oluyoruz.

www.peramuzesi.org.tr
www.iae.org.tr
facebook.com/IstanbulArastirmalariEnstitusu

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT