Antoine Grumbach - Büyük Paris: Projeler, Aktörler ve Müzakere Etapları

Tarihler: 13 Mart 2012 Salı ~ 13 Mart 2012 Salı Saat:18:00

Yer: Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)

Adres: Fulya Mah. Yeşilciman Sok. No:12/430 Fulya - Beşiktaş Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 266 70 70

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 13, 2012 ~ Mar 13, 2012

Yerli Yabancı Uzmanlarla Kentsel Dönüşüm Projeleri Odağında İstanbul ve Paris…

“BÜYÜK PARİS” KONFERANSLARI ANTOINE GRUMBACH İLE BAŞLIYOR

Büyük Paris kentsel dönüşüm yarışmasında seçilen 10 projeden biri olan “Seine Métropole”ün sahibi Antoine Grumbach, “Büyük Paris: Projeler, Aktörler ve Müzakere Etapları” konulu tartışma-konferans serisinin ilkinde konuşmak üzere İstanbul’a geliyor. Çağdaş metropollere yapılan büyük ölçekli müdahaleler ve ilgili konuların ele alınacağı konferans, 13 Mart 2012 Salı akşamı saat 18.00’de, YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleşecek.

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve Fransa’nın Türkiye’deki bilimsel araştırma merkezi olan Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) tarafından düzenlenen “Büyük Paris: Projeler, Aktörler ve Müzakere Etapları” konferanslar serisinin ilk konuşmasını Fransız mimar Antoine Grumbach yapacak.

Çağdaş metropollere yapılan özellikle büyük ölçekli müdahaleler, bu müdahaleleri hayata geçiren aktörler, işbirlikleri, projenin prosedürleri ve etapları, konsültasyon, kamuoyu yoklaması, katılım, şeffaflık gibi konuları tartışmaya açmak, bu konferanslar dizisinin amacını oluşturuyor. Büyük Paris kentsel dönüşüm yarışmasında seçilen 10 projeden biri olan Antoine Grumbach’ın “Seine Métropole”ü, Paris-Rouen-Le Havre’ı bir eksen üzerinde buluşturan Seine Nehri vadisinin geliştirilmesini öngörüyor. Grumbach, Paris metrosu şemasından esinlenen yeni bir ulaşım ağı yaratarak bu büyük alanı dönüştürmeyi hedefliyor. Bu iddialı proje Paris-Le Havre eksenini tüm açılardan kapsayıcı şekilde, ekonomik, kültürel, çevresel yönleriyle ele alıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı tarafından yapılan Büyük Paris ve sürdürülebilir metropol projeleri çağrısına cevap olarak Antoine Grumbach jeopolitik bir yaklaşım önermişti: Paris - Rouen - Le Havre arasında Seine Nehri’nin büyük caddesini oluşturacağı tek bir kent.

Bu proje, tüm metropollerin birer liman kenti de olması gerektiği, kimliklerinin coğrafi temellere tutunması ve gelişim sürecinde doğa boyutuyla barıştırmayı ön plana alan (bir “doğa-kent” kurma) gibi seçimlere dayanıyor.

Ekonomik gelişme de, projenin kültürel boyutundan ayrılmaz olarak değerlendiriliyor. Metropol projesine büyük bir “land art” eseri eşlik ediyor. Projeye hakim olan, kentlerin bitmemişliği bilinci, ki bu projeyi, belleksiz bir mimari anlayışının moda etkilerinden uzak tutmayı mümkün kılıyor.

Antoine Grumbach “Paris - Rouen - Le Havre: Bir Avrupa Metropolü” başlıklı konuşmasında Grand Paris projesini ve Le Havre senaryosunu kentsel ve mimari seçimlerin yanı sıra bu seçimlerin gerçekleşmesini mümkün kılan, yerel yönetimleri dahil eden demokratik prosedürleri, kent politikaları, ekonomik ve sosyo-kültürel altyapı başlıklarıyla birlikte irdeleyecek.

Konferansın ardından Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Nora Şeni moderatörlüğünde düzenlenecek olan oturumda Antoine Grumbach’la birlikte Aykut Kösal, Güzin Kaya, Hüseyin Kaptan, Korhan Gümüş ve Murat Güvenç, Grumbach’ın konuşmasını İstanbul perspektifinden değerlendirecekler ve tartışmanın boyutunu Paris örneğinden İstanbul örneğine kaydırarak karşılaştırmalar yapacaklar. Eleştirel bir bakış ile görüşlerin aktarılacağı oturumda İstanbul’un geleceğinin sorgulanması, çılgın projelerinin çılgınlık ölçülendirmesi, katılım eksikliklerinden doğan meslek ihlalleri ve kenti yaşayanların paydaş kabul edilmediği karar mekanizmalarının tıkanıklığı, İstanbul ve Paris metropolleri karşılaştırmasında masaya yatırılacak.

Büyük Paris: Projeler, Aktörler ve Müzakere Etapları Vol.1
Antoine Grumbach

Tarih : 13 Mart 2012, Salı 18:00
Yer : Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya

Program:

17:30 - 18:00 Kayıt ve İkram
18:00 - 18:05 Açılış Konuşmaları
18:05 - 19:00 “Paris - Rouen - Le Havre: Bir Avrupa Metropolü”, Antoine Grumbach
19:00 - 20:00 Oturum: İstanbul’daki Kentsel Projelere Mukayeseli Bakış
Moderatör: Nora Şeni, Tarihçi, Şehirci / IFEA Müdürü
Antoine Grumbach, Mimar / Agence Grumbach & Associates Kurucusu
Aykut Köksal, Mimar / MSGSÜ Öğretim Üyesi
Güzin Kaya, Şehir Plancısı / MSGSÜ Öğretim Üyesi
Hüseyin Kaptan, Şehir Plancısı / Atelye 70 Şehir Planlama ve Tasarım Grubu Kurucusu
Korhan Gümüş, Mimar / Taksim Platformu, İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı
Murat Güvenç, Şehir Plancısı / İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi
20:00 - 20:30 İkram

Konferans simultane olarak Fransızca’dan Türkçe’ye çevrilecektir. Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir. Kayıt ve detaylı bilgi için www.yemetkinlik.com/grumbach

İki kurumun yıl boyunca tüm etkinliklerden haberdar olmak ve fırsatları takip etmek için :

www.yemetkinlik.com sitesini ziyaret edebilir, YEM Etkinlik’in Facebook ve Twitter hesaplarını izleyebilirsiniz.

www.ifea-istanbul.net sitesini ziyaret edebilir, IFEA’nın Facebook ve Twitter hesaplarını izleyebilirsiniz.

Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi “Fransa’nın Türkiye’deki Bilimsel Araştırma Merkezi” Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, Fransa Dışişleri’ne ve Fransız Bilimsel Araştırmalar Merkezi’ne bağlı, kurulduğu 1930 yılından günümüze İstanbul’da yerleşik bir merkezdir. Arkeoloji, tarih (Bizans, Osmanlı, Türkiye), siyaset bilimi ve şehircilik alanında uzmanlaşan araştırmacı ve burslu öğrenciler barındıran, seminerler, kolokyumlar düzenleyen, 30.000 kitaplık kütüphanesi, tarihi haritaların muhafaza edildiği harita atölyesi ve düzenli yayınlarıyla İstanbul’da bilimsel dünyanın vazgeçilmez kurumlarındandır. Daha fazla bilgi için:www.ifea-istanbul.net

Yapı-Endüstri Merkezi “Yapı Dünyasının 43 yıldır Bilgi Merkezi” Yapı-Endüstri Merkezi, yapı malzemesi ve teknolojisi alanında çalışan bir bilgi merkezidir. 1968’den beri yapı sektöründe mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan profesyonel yöneticiler, mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve yapı malzemesi kullanıcısı tüm kesimlere hizmet vermektedir. Yapı malzemeleri ve teknolojilerinin sergilendiği Yapı Fuarları - Turkeybuild ve Ekodünya Fuarı, Yapı Bilgi Merkezi, YEM Yayın ile yayınladığı sektörel yayınları, YEM Kitabevi, yıl bütününe yayılan çeşitli organizasyonları, 2001’den bu yana hizmet veren kapsamlı ve uzmanlaşmış portalı yapi.com.tr, mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com, sanal ortamdaki mimarlık müzesi mimarlikmuzesi.org, yenilikçi malzemeler kütüphanesi Material ConneXion® İstanbul... Daha fazla bilgi için: www.yem.net

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT