Balkanlardan Sadece Soğuk Hava... Gelmez

Tarihler: 03 Nisan 2010 Cumartesi ~ 03 Nisan 2010 Cumartesi 3 Nisan Saat: 14.00

Yer: Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu

Ücret: Ücretsizdir

Adres: İstiklal Caddesi, No: 161-161A, Kat: 1 34433 Beyoğlu, İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 47 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 3, 2010 ~ Nis 3, 2010

Balkanlardan Sadece Soğuk Hava... Gelmez

Moderatör: Bayram ŞenYer: Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu, saat: 14.00Program:
Arnavutça- Ahmet Öz (Editör, İthaki Yayınları)- Varlık ki Dilin Evidir

Boşnakça - Cemal Şenel (Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı) - Uştipak’tan Sevdalinka’ya Boşnaklar

Bulgarca - Kadriye Cesur (Çevirmen, ÇEVBİR Üyesi) - Yuvigi Han – Az Buki Vedi ve Günümüz Bulgarcası

Romanca - Egemen Yılgür (MSÜ Sosyoloji Bölümü Doktora Öğrencisi)- Peripatetik Gruplarda Gizli ve Özel Dil Oluşumu ve Romanes’in Ayrıcalıklı Konumu

Bu söyleşi dizisini bir tür ortak dil işlevi gören Türkçe`nin dışında Anadolu’da şu anda konuşulmakta olan dillerin tarihlerini, hikâyelerini öğrenmek için, insanın anadiliyle ilişkisini, yer yer çok mahrem ve vazgeçilmez olan bu ilişkiyi anlamak için düzenliyoruz.
Konuşmacılarımızdan bize dilleriyle ilgili şahsi deneyimlerini (mesela büyüklerinden dinledikleri masalların, kolektif acı ve sevinçleri dışavuran şarkıların kendilerindeki izlerini), kendilerinin ve parçası oldukları dil topluluklarının anadilleriyle ilişkilerini nasıl gördüklerini ve yaşadıklarını anlatmalarını bekliyoruz. Bu dillerin tarihleri ve günümüzdeki durumları, birbirleriyle ve Türkçeyle alışverişleri, sözlü ve yazılı mirasları, edebiyatları hakkında bilgilenmek istiyoruz. Konuşabilen, yazabilen, kelimeler üzerinden düşünebilen bir varlık olmanın ne manaya geldiğini biraz düşünmek istiyoruz. Hem pek çok güzelliğin ve hazzın, hem de şiddetin, milliyetçiliğin, ayrımcılığın taşıyıcısı olan dilin, aydınlık ve karanlık taraflarını görmeye çalışmak istiyoruz. Bu tanıma ve anlama gayretinde hepinizi bize katılmaya davet ediyoruz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT