Bazaart - Her Eve Bir Sanat

Bazaart - Her Eve Bir Sanat

Tarihler: 25 Mart 2019 Pazartesi ~ 28 Mart 2019 Perşembe

Yer: The St. Regis Hotel

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 25, 2019 ~ Mar 28, 2019

Bazaart Projesi , Yeniköy Rotary Kulübü desteği ile 25-28 Mart tarihleri arasında The St. Regis Hotel’de tüm sanatseverlere açık Bazaart Panel Programı düzenliyor.

Bazaart Projesi, "Her Eve Bir Sanat" ana fikrinden yola çıkarak bu sene de sanat öğrencilerini, sanatseverler ve koleksiyonerler ile bir araya getirerek eserlerini sergilemeye devam ediyor. Sanatın ve sanat koleksiyonu yapmanın bir lüks olmadığını hatırlatıp, herkese ulaşılabilirliğini göstermek amacıyla "Her Eve Bir Sanat" misyonundan yola çıkan Bazaart 2019, 25-28 Mart 2019 tarihleri arasında The St. Regis Hotel’de gerçekleşiyor.

Bazaart 2018 yılında; ilk defa Melike Bayık küratörlüğünde, Bazaart Talks ile sanatseverleri birbirinden değerli isimlerle buluşturdu. Bazaart Talks, bu yıl da değerli konukları ve panel konuları ile sanatseverlere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bazaart’ın bu yılki jürisinde; EKAV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İnci Aksoy, Marmara Üniversitesi Sanat Tarihçi Akademisyen Doç. Dr. Esra Aliçavuşoğlu, Modern ve Çağdaş Türk Sanat Koleksiyoneri ve Baraz Galeri Kurucu Yahşi Baraz, Yeditepe Üniversitesi Sanat Tarihçi, küratör ve akademisyen Prof. Dr. Marcus Graf, sanatçı Mustafa Horasan ve sanat tarihçi akademisyen Nazlı Pektaş yer alıyor.

Yeniköy Rotary Kulübü Sanat Komitesi’nin yürüttüğü ve desteklediği Bazaart Projesi, bu yıl The St. Regis Hotel, Polisan, Mavi Jeans, ABC, Homend, EL-ON, Durko ve şahsi bağışların sponsorluğunda gerçekleşecek, ayrıca cam sanatçısı Levent Sağol anısına da özel ödül verilecektir.

Panel Programı
27 Mart Çarşamba / 13:00 – 15:45
The St. Regis İstanbul

13:00 – 13:45 Sanatsal pratikler ve teoriler üzerine
Bazaart’ın ilk panelinde sanatçıların geçmişten bugüne ürettikleri sanat eserlerini ne gibi malzemeler ve medyumlarla ortaya koyduklarını tartışılacaktır. Bugün sanat üretimi salt malzeme ve teknik bilgisi dışında kavramsal bir bilgi birikimi ve teoriyi de içinde barındırmaktadır. Panel ise günümüz üretim pratikleri ve araştırma yöntemlerini irdeleyecek, geçmişten bugüne değişen üretim tekniklerine ve yaklaşımlarına odaklanacaktır.

Moderatör: Marcus Graf – Küratör, Sanat Tarihçi, Sanat Yazarı, Akademisyen
Konuşmacılar: Leyla Emadi - Sanatçı, Ferhat Özgür - Sanatçı, Orhan Cem Çetin – Sanatçı

14:00 – 14:45 Türkiye sanat ortamı ve güncel ekonomik piyasa açısından koleksiyonerlik
Bazaart’ın bu oturumunda birbiri ile entegre halde olan dünya toplumlarının güncel ekonomik dengesizlikler dahilindeki sanat yatırımlarını nasıl gerçekleştirdiği ve sanat koleksiyonerliği konusunda hangi eserleri, ne gibi alım yöntemleri ile koleksiyonlarına ekledikleri incelenecektir. Günümüz sanat ortamında ve ekonomik kriz içinde lüks bir tüketim sayılan sanat yapıtı koleksiyonerliği neden ve hangi gerekçelerle alınmalı ve krize rağmen neden sanat yatırımı yapılmalı konuları tartışılacaktır.Moderatör:Esra Aliçavuşoğlu – Sanat Tarihçi, Akademisyen
Konuşmacılar: Gökşen Buğra - Direktör, Art On İstanbul Gallery, Feride İkiz - Koleksiyoner, Ayşegül Çinici Yazıcı - Koleksiyoner, Direktör, Plato Sanat – Non Pro t Art Space

15:00 – 15:45 TUTKU: Hüsamettin Koçan ile hayal etmek ve gerçekleştirmek üzerine bir sohbet
Bazaart’ın bu son paneli ise sanatçıların yapıtlarındaki uzun soluklu araştırma, inceleme ve üretime odaklanarak sanatçının özündeki tutku meselesini tartışmaya açacaktır. Sanata ve sanatsal pratiğe karşı duyulan istek ve üretme arzusu ile sanatçının yegane amacı ortaya çıkmaktadır. Sanatçı bir eseri üretirken formal ya da kavramsal olarak istekli bir biçimde konuyu sürdürme yönünde bir eğilim gösteriyorsa bu noktada tutku söz konusudur. Sanatçının merak ve araştırmacı bir ruh ile bireysel ve toplumsal açıdan kendisine ve sosyal yapıya katkıda bulunarak büyük bir tutku ile üretimini sürdürmesi konusu bu panelde tartışılacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT