Beyaz Müzayede, Sanatseverleri Muhteşem Bir Çağdaş Sanat Şöleni İle Yaza Uğurluyor

Tarihler: 29 Mayıs 2011 Pazar ~ 29 Mayıs 2011 Pazar 14:00

Yer: Conrad Hotel

Adres: Yıldız Caddesi 34353 Beşiktaş / İstanbul Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 227 30 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 29, 2011 ~ May 29, 2011

Türk Çağdaş ve Modern Sanatı’nın lider müzayede kuruluşu Beyaz Müzayede, 117 sanatçının 293 eseriyle Türk ve Dünya Çağdaş Sanatçılarının Başyapıtlarından oluşan 16. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayede’sini 29 Mayıs Pazar günü Conrad Hotel’de gerçekleştirecek.

Sanatseverleri bir şölenle yaza uğurlayacak olan müzayedede, Komet, Nejad Melih Devrim gibi ustaların başyapıtlarının yanı sıra Amerikan Neo-Ekspresyonizm’inin öncüsü David Salle, Alman Minimalist Soyutu’nun en önemli sanatçılarından Imi Knoebel gibi önemli sanatçılar ön plana çıkıyor. Müzayedede, Burhan Doğançay’ın ‘Kurdela’ serisinden ‘Kolaj-Dekolaj’ serisine kadar değişik dönemlerinden 12 adet eseri de yer alıyor.

Beyaz Müzayede Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Karadeniz 16. Beyaz Müzayede için iddialı konuştu “Bu Müzayede’nin tadı bütün yaz sanatseverlerin damağında kalacak”. Beyaz Müzayede’de Türk Çağdaş sanatının en büyük figür ustalarından Komet’in 1992 yılına ait 115x190 ebadındaki bir başyapıtı, Türk Çağdaş Sanatı’nın ilk çağdaşları arasında yer alan ustalardan Nejad Melih Devrim’in 1940’lı yılların sonlarına ait 80x100cm ebadında gri ‘İnteriör Soyutlaması’ yer alıyor.

Müzayedede dünyanın önde gelen yabancı sanatçıların eserleri de dikkat çekiyor. Dünyada pek çok çağdaş sanat müzesinde eseri bulunan Amerikan Neo-Ekspresyonizm’inin öncüsü David Salle’nin 168x244cm ebadındaki ‘On the River’ isimli başyapıtı, Alman Minimalist Soyutu’nun yaşlı kuşağının en önemli sanatçılarından olan Imı Knoebel’ın 260x312cm ebadındaki ‘Zion’ isimli başyapıtı 29 Mayıs’ta satışa sunulacak eserler arasında bulunuyor.

Müzayedede Neler Var

16. Beyaz Müzayede geniş bir sanatçı yelpazesi sunmasının yanı sıra birçok Türk Çağdaş Ustalarının değişik dönemlerine ait başyapıtlar içeriyor. Müzayedede Burhan Doğançay’ın ‘Kurdela’ serisinden ‘Kolaj-Dekolaj’ serisine kadar değişik dönemlerinden 12 adet eser yer alıyor. Diğer soyut ustalarından Adnan Çoker’den 3, Erol Akyavaş’dan 2, Ferruh Başağa’dan 3 ve Sabri Berkel’den 4 adet eser sanatseverler ile buluşuyor. Ömer Uluç’un 60’lı yıllardan 2010 yılına kadar her 10 senelik dilimlere ait 11 eseri Müzayede’de biraraya geliyor. Özdemir Altan’ın en önemli eserlerinden 220x320cm ebadındaki ‘Kalpler, Zıbınlar, Çocuklar, Amatörler ve Profesyonellerin İstanbul’da

Rastlantısal Buluşması’ isimli başyapıtı ve Mustafa Ata’nın tüm sanat hayatı boyunca yapmış olduğu en büyük ebatlı 2 başyapıtından biri görücüye çıkıyor. Türk Çağdaş Sanatı’nın figure ustalarından Komet’in 10, Mehmet Güleryüz’ün 3 ve Ergin İnan’ın 12 adet eseri 29 Mayıs’taki Başyapıtlar Geçidi’nde yer alıyor. Son dönemin aranılan orta kuşak soyut sanatçılarından Kemal Önsoy’un ise 7 eseri satılacak.

Müzayedede Yer Alan Sanatçılar

Müzayede’de yer alan sanatçılar arasında Burhan Doğançay, Adnan Çoker, Erol Akyavaş, Ömer Uluç, Abdurrahman Öztoprak, Fahrelnisa Zeid, Nejad Melih Devrim, Selim Turan, Abidin Dino, Zeki Faik İzer, Fikret Mualla, Komet, Mehmet Güleryüz, Yüksel Arslan, Alaettin Aksoy, Ergin İnan, Sabri Berkel, Nurullah Berk, Abidin Elderoğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Nedim Günsür, Nuri Abaç, Orhan Peker, Avni Arbaş, Leyla Gamsız, Turan Erol, Burhan Uygur, Cihat Burak, Özdemir Altan, Mustafa Ata, Güngör Taner, Zekai Ormancı, Koray Ariş, Osman Dinç, Kemal Önsoy, Bedri Baykam, Kezban Arca Batıbeki, Selma Gürbüz, Ahmet Oran, Ahmet Güneştekin, Ahmet Elhan, Murat Germen, Leyla Gediz, Haluk Akakçe, Gülay Semercioğlu, İrfan Önürmen ve dünya müzelerinde yer alan sanatçılarından David Salle, Imı Knoebel, Julian Opie, Gudmundur Erro, Pat Andrea’nın eserleri bulunmaktadır.

16. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi 29 Mayıs Pazar günü saat 14’te Conrad Hotel’de gerçekleşecektir. Müzayedede satışa sunulacak eserler 24-27 Mayıs tarihleri arasında Sofa Hotel’de sergilenecektir.

Müzayede’nin online kataloğuna www.beyazart.com’dan ulaşabilirsiniz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT