Fransa, Türkiye: İki Devrim, İki Yeni Dünya?

Tarihler: 07 Mart 2009 Cumartesi ~ 07 Mart 2009 Cumartesi 7 Mart Cumartesi, 17:00

Yer: Pera Müzesi - Oditoryum

Adres: Meşrutiyet Caddesi No: 65 Tepebaşı - Beyoğlu Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 7, 2009 ~ Mar 7, 2009
KONFERANS: “FRANSA, TÜRKİYE: İKİ DEVRİM, İKİ YENİ DÜNYA ?”
Konuşmacılar: İlber ORTAYLI ve Jacques JULLIARD
Moderatör: Alexandre TOUMARKINE
Tarih: 7 Mart Cumartesi, 17:00
Giriş ücretsizdir.
Simultane çeviri olacaktır.
“FRANSA, TÜRKİYE: İKİ DEVRİM, İKİ YENİ DÜNYA ?”
Fransa ve Türkiye, tarihlerinin farklı dönemlerinde, eski dünyadan yeni bir dünyaya doğru, halk ile yönetim biçimi arasındaki yeni ilişkilerin kavrayışı yönünde köklü bir değişiklik geçirdiler. Bu iki deneyim arasında bir paralellik kurmak ve bu deneyimlerin iki ulus için ne tür değişimlere yol açtığını değerlendirmek mümkün mü? İki saygın tarihçi, İlber ORTAYLI ve Jacques JULLIARD, bu önemli konuyu ele alacaklar.
Konferans, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Bilimsel Sekreteri Alexandre TOUMARKINE moderatörlüğünde gerçekleşecek.
İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi işbirliğiyle

Jacques JULLIARD
Nouvel Observateur dergisinde yazı işleri yetkilisidir. Bu dergide, haftalık köşe yazıları yer almakta ve haber televizyonu LCI’de program hazırlamaktadır. Mil neuf cent tarih dergisinin yöneticisidir. Uzmanlık alanları arasında 1880-1914 tarihlerinde Fransa’daki devrimci sendika hareketleri ve günümüz Fransası’nın kültürel politikaları yer almaktadır.
İlber ORTAYLI
Halen Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü görevini yürütmekte ve Galatasaray Üniversitesi’nde tarih dersleri vermektedir. Araştırmalarını Osmanlı İmparatorluğu tarihi, İmparatorluğun kültürel ve siyasi yaşamı konusunda yoğunlaştıran Prof. Dr. Ortaylı çok sayıda esere imza atmıştır. CIEPO (Uluslararası Osmanlı Çalışmaları Topluluğu) Başkan Yardımcısı ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir.


Fransa, Türkiye: İki Devrim, İki Yeni Dünya?

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT